Článek
Hra Atol je určena pro 1-4 hráče od 12 let s herní dobou 60+ minut.
Čím víc her ročně vychází, tím častěji se může stát, že některé zapadnou nebo se o nich prostě málo mluví. Mám pocit, že přesně tohle je případ novinky, která vyšla loni ke konci roku. Myslím, že je to škoda. Atol je totiž skrytý klenot, který mě skutečně velmi mile překvapil. Však ne nadarmo vyhrál před lety první ročník Albi Game Days. Jen mu trvalo pár let, než se dostal na pulty obchodů.
Vybalit Atol potěší hlavně všechny vyplokávače kartonu.
O čem hra je?
V této vizuálně nádherné a skutečně graficky vymazlené hře se staneme správci mořské rezervace a budeme rozšiřovat svůj atol, starat se o ryby a další mořské živočichy, kteří v něm přebývají, ale také se budeme muset vypořádat s nedostatkem potravy a neustále se vracejícím znečištěním.
Rovnováha je křehká věc, ale přesně o to v téhle hře jde. Vše je propojené se vším a aby náš malý křehký ekosystém korálového útesu fungoval, musíme být velmi opatrní a šikovné dbát na vzájemné ovlivňování fauny i flóry.
Zpočátku bývá korálový útes trochu menší, přesto je radost na něj pohledět.
Jak se hraje?
Každý hráč začíná s jedním malým korálem a několika žetony peněz, planktonu a šupin. Samotná hra je rozdělená do čtyř kol, přičemž každé kolo se skládá ze dvou fází - akční fáze a fáze obnovy.
V rámci akční fáze se hráči střídají po jednom tahu, ve kterém mohou provést vždy přesně jednu hlavní akci a případně i několik pomocných. Hlavní akcí je nákup korálů, nákup živočicha, krmení, akce korálů či nárůst kolonie korálů. Každá z těchto akcí má jasně vymezená pravidla a ve většině případů ovlivní také vše kolem sebe. Je totiž potřeba, aby rostl korál a současně se v něm zvyšoval počet rybiček a živočichů. Jenže živočichy je potřeba krmit, a tak i jejich složení k sobě musí pasovat, neb se budou vzájemně ovlivňovat.
Nechat se zabydlet lze množství rozličných ryb a živočichů.
Na konci každého kola při fázi obnovy dochází ke zhodnocení proběhlého kola, příjmu peněz, probuzení živočichů i korálů (protože každá naše akce je unaví a znemožní vykonávat další akce, dokud se neobnoví kolo). Na konci čtvrtého kola přichází závěrečné vyhodnocení hry, které ukáže, jak se nám povedlo popasovat se zmiňovanou křehkou rovnováhou celého ekosystému.
Na konci každého kola stojíme před důležitým rozhodnutím: pustíme k atolu vědce, nebo raději turisty?
Co si o hře myslím?
Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu to zcela na rovinu: tahle hra mi skutečně sedla. Ví se o mě, že miluju hru Truhlaříci s.r.o a při hraní Atolu zažívám velmi podobné pocity, jako když jsem začínala hrát Truhlaříky.
Na první dobrou mě hra uchvátila svým vzhledem, protože tohle je nádhera, u které si nejde nevzdychnout. Navíc miluji, když prakticky skoro všechno můžu ovlivnit sama a propočítávat si kroky dopředu a plánovat co a jak můj tah ovlivní. To, že mi to ze začátku úplně dvakrát nejde, teď není podstatné. Cítím v kostech, že tahle hra mi pod rukama ještě rozkvete a bude se v ní dát nahrát skutečně hodně bodů.
„Víš, co dělat proti nudě? Měl bys plavat, měl bys plavat…“
Atol je hodně sólová hra, kterou sice lze hrát s dalšími hráči, ale ve výsledku si každý hrabe na svým písečku a protihráč maximálně ovlivní nabídku karet, ze které se v každém kole vybírá. Tohle možná někteří nemusí ocenit, ale pro mě jde o velké plus. Díky kombinaci všech těchto aspektů sem objevila další hru, u které si při sólo hraní bručím spokojeností a další hráče k ní nepotřebuju.
Opravdu je škoda, že se o Atolu více nemluví. Je skvělý! A vzhledem k tomu, že pomalu začíná propukat etapa her z mořského prostředí, tak má Albi v ohýnku velmi silné želízko.
Za poskytnutí hry pro recenzi převelice děkuji vydavatelství ALBI.