Článek
Možná to dobře znáte. Po měsíci utrpení se konečně vmáčknete do kalhot, které jste od střední školy neoblékli. Sláva! Dokonce jste už dvakrát odmítli dort na oslavě a všichni vás chválí, jak dobře vypadáte. Jenže za měsíc – katastrofa. Váha nejen, že se vrátila na původní hodnotu, ale pro jistotu ještě něco přidala. Jste frustrovaní, otrávení a máte pocit, že jediným řešením je buď hladovka, nebo rezignace a cesta do cukrárny. Tak co se to vlastně děje?
Biologie hladu aneb Proč nás tělo zrazuje?
Nejde o to, že by vám tělo chtělo škodit. Je to přesně naopak – chce vás zachránit před vyhladověním. Když dramaticky omezíte kalorický příjem, vaše tělo okamžitě přepne do režimu přežití. Zpomaluje metabolismus, aby spálilo co nejméně kalorií, protože neví, jak dlouho bude „hladovění“ pokračovat. V okamžiku, kdy dietu ukončíte a vrátíte se ke své původní stravě, tělo spustí alarm. Jakmile vidí dostatek energie, začne ji okamžitě ukládat do tukových zásob. Ano, vaše tělo vám prostě nevěří, že ho znovu nezradíte.
Hlava je největší sabotér
Kromě fyziologického aspektu existuje ještě zákeřnější problém – naše psychika. Jakmile dietu skončíme, většinou máme pocit, že si zasloužíme odměnu. „Vždyť jsem to zvládl, ne? Tak teď můžu.“ Znám to moc dobře, sám jsem si po své první dietě dopřál „pár“ kousků čokolády navíc. A právě tyhle „páry“ se velmi rychle stávají hromadou, která nastartuje opětovné přibírání.
Proč radikální diety nikdy nefungují dlouhodobě?
Radikální diety, které slibují rychlé výsledky, jsou sice lákavé, ale jejich efekt je vždy krátkodobý. Mám rád přirovnání, že taková dieta je jako sprint – krátkodobě ji vydržíte, ale dlouhodobě vám stejně dojdou síly. Metabolismus se totiž přizpůsobí a vaše tělo se naučí „šetřit“ energií tak efektivně, že už nikdy nespálíte tolik kalorií jako dřív.
Jak se z toho dostat ven?
Správnou cestou je postupná změna životního stylu. Pomalu snižujte příjem kalorií, zvyšte fyzickou aktivitu a hlavně to dělejte udržitelně. Pokud si chcete dopřát dort, klidně to udělejte – ale s rozumem. Zdravý životní styl totiž není o dokonalosti, ale o rovnováze.
Pokud chcete přestat být mistrem světa v jojo efektu, přestaňte bojovat s vlastním tělem a začněte s ním spolupracovat. Netrestejte se dietami, ale hledejte rovnováhu, která je udržitelná dlouhodobě. A hlavně – buďte na sebe laskaví. Protože upřímně, kdo chce strávit život na dietě, když se dá strávit život s úsměvem a občas i s dortem?