Článek
Tato dvojice nepřestává lidi fascinovat pro jakousi romantizovanou lásku, která skončila tragicky. Pravda, jejich láska byla intenzivní, ale naložili s ní bídně. A rozhodně si tento pár nikdo nemůže idealizovat. Žádný Romeo a Julie, byť i oni skončili tragicky. Jejich láska byla spíše plná tragédie, krve, pomsty, zášti, podrazů, vražd a loupeží.
Pověst, která se s gangem Bonnie a Clydea nesla médii i mezi lidmi, předcházela činy skupiny. Ve skutečnosti gang, který působil na území šesti amerických států, přepadal jen malé banky a čerpací stanice a odnášel si jen pár stovek dolarů. Jejich největším úlovkem pak byl lup ve výši jednoho a půl tisíce dolarů. Skončili, jak skončili. A jak asi museli končit.

Snímek z nevyvolaných filmů, nalezených v úrytu Bonnie a Clydea
Příběh Bonnie a Clydea se stal americkým mýtem. Napsalo se o něm několik knih a proslavil jej zejména oscarový film z roku 1967. Hlavní role si v něm zahráli Warren Beatty a Faye Dunawayová. O tom, že příběh gangsterského páru nepřestává lidi přitahovat, svědčí aukce z roku 2012, kde se za půl milionu dolarů vydražily dvě zbraně, které měli v době smrti u sebe.

Bonnie a Clyde
Chlapec, který nenáviděl život a nadaná dívka, která kradla
Clyde Barrow se narodil 24. března 1909 poblíž města Telica v americkém státě Texas do velice chudé a primitivní farmářské rodiny. Byl pátý ze sedmi dětí. Clyde odmalička nenáviděl život a rodinu, do které se narodil. Chudoba Barrowových byla tak hrozná, že neměli kde bydlet a často musel s matkou a sourozenci přespávat pod mostem. Otec byl opilec a násilník, který celou rodinu mlátil a neštítil se vůbec ničeho.
Clyde byl poprvé zatčen v roce 1926, podruhé s bratrem Marvinem „Buckem“ Barrowem za krádež drůbeže a jeho zločinecká kariéra pokračovala v letech 1927-1930. V tomto období se z dosud drobného zlodějíčka stal zloděj velkého formátu, který kradl auta, vykrádal trezory a měl za sebou pobyt v polepšovně. Ve vězení Eastham, kam byl po svém zatčení v roce 1930 poslán, Clyde Barrow poprvé vraždil. Svého spoluvězně, který se ho pokusil sexuálně zneužít, utloukl trubkou.

Policejní fotografie Clydea Barrowa z roku 1926
Bonnie Parkerová pocházela z města Rowena v Texasu. Narodila se 1. října 1910 do docela dobře situované rodiny, na tehdejší poměry velice dobře. Otec Charles byl zedník a Parkerovi netrpěli chudobou jako mnoho rodin v té době. Jenže otec zemřel, když bylo Bonnie pět let. Spolu s matkou Emmou se odstěhovaly do většího města, do Dallasu, ale tam se jim vůbec nedařilo. Matka po večerech šila a Bonnie neměla často ani co jíst.
Přesto byla premiantkou na základní škole a na střední škole Cement City School doslova excelovala - vynikala v matematice a tvůrčím psaní. Dokonce tehdy řekl ředitel, že tak nadanou studentku ještě neměl. Bohužel, doba byla zlá. Bída, chudoba, hlad a neutěšené společenské poměry zabránily talentované dívce, aby „šla za štěstím“ a pokračovala ve vzdělání, nebo si našla dobrou práci. Práce nebyla.

Bonnie Parkerová
Jsem rád, že zemřeli. Je to lepší, než kdyby je chytili!
Vrána k vráně sedá
Nikdo neměl o hezkou a inteligentní šestnáctiletou Bonnie zájem. Nikdo, kromě Roye Thorntona. Tento pozdější kriminálník se do Bonnie zamiloval a přesvědčil ji, aby si ho vzala a utekla s ním od matky. 25. září 1926 se na úřadě konala svatba a mladičký pár bydlel v Dallasu, kde Bonnie pracovala jako servírka. Ale nebyla žádné neviňátko. Už tehdy se v ní začaly probouzet sklony, kvůli kterým skončí špatně. Okrádala hosty i zaměstnavatele a několikrát skončila na pár dní ve vězení.
V lednu 1929 se s Royem rozešla. Nikdy se však nerozvedli a Bonnie nosila snubní prstýnek i dále. Měla ho na prstě i v okamžiku své smrti. Thornton skončil také špatně - v roce 1933 byl odsouzen za vloupačky na pět let do vězení a byl zabit strážníky, když se v roce 1937 pokusil o útěk.

Nedatovaná fotografie - začátek vztahu obou gangsterů
My jsme se hledali, až jsme se našli
Jak se jedenadvacetiletý Clyde a o dva roky mladší Bonnie ve skutečnosti seznámili, nikdo neví. Existuje několik verzí, ale všechny se shodují v jedné věci - ti dva se do sebe skutečně hluboce zamilovali. Psal se leden roku 1930 a Bonnie byla ještě stále vdaná. To ale nebyla největší překážka, kterou museli kvůli svému vztahu překonat. Clyde byl odsouzen na čtrnáct let a krátce po seznámení s Bonnie putoval za mříže.
Bonnie mu slibovala, že na něj vydrží čtrnáct let čekat, čekala však pouze necelé dva roky - do roku 1932. Opět existují různé verze, jak se Clyde dostal z vězení - podle některé měla Bonnie do věznice propašovat zbraň, díky níž se pak Clyde dostal na svobodu. Jiná tvrdí, že byl v roce 1932 podmínečně propuštěn, když soudci stačilo čestné slovo Barrowa, že bude „sekat latinu“.

Dvojice se s oblibou nechávala fotografovat.
A jízda začíná!
Když byl Clyde venku z vězení, začala jejich krátká, ale divoká jízda plná střelného prachu a krve. Barrow vyšel z bran vězení nenapravený a rozhodnutý v trestné činnosti pokračovat. A být ještě násilnější. Po propuštění dal kolem sebe dohromady malý gang, složený kromě něj z jeho bývalého spoluvězně, dvaadvacetiletého Ralpha Fultse. Bonnie Parkerová se ke svému milenci nadšeně připojila
Trojice začala přepadat benzínová čerpadla a menší obchody, ale jejich akce brzy skončily fiaskem. Například při útěku z jednoho místa činu se jim porouchalo auto, takže museli přesednout na muly, které se náhodou pásly u silnice. Bonnie z muly spadla. Krátce na to ji chytila pronásledovací skupina pod vedením místního šerifa.

Floyd, bratr Raye Hamiltona
Po zadržení Bonnie nastal v Clydeově životě zásadní zlom. V dubnu 1932 přepadl se svým komplicem další obchod a tato loupež skončila poprvé vraždou - zabit byl majitel obchodu. Vraždil sice Fults, ale na Barrowa měl tento zločin zlomový vliv.
Bál se, že vraždu by tak jako tak přišili jemu. Rozhodl se proto, že ho živého nikdy nedostanou. 17. června 1932 byla z vězení Bonnie propuštěna - zadržení po pádu z muly nikdo neřešil a neměla ani soud. Vražedné řádění gangu se rozjelo - v létě Clyde Barrow zastřelil policistu, který se ho pokusil zadržet, když byl zavolán na místo loupeže.
Sami jsme slabí, kdo půjde s námi?
Na to, aby Bonnie a Clyde mohli přepadávat banky a čerpací stanice, byli sami příliš slabí. Trojice se proto záhy rozrostla o několik dalších gangsterů. Mezi nimi byl i Ray Hamilton, který s Clydem seděl ve vězení. O tomto muži se tvrdilo, že byl sexuálním partnerem Clydea a Bonnie na něj měla hrozně žárlit.

Bonnie Parkerová před Fordem V-8, 1933
V březnu 1933 byl z vězení propuštěn Clydeův bratr Buck, který se se svou hysterickou ženou Blanche přidal ke gangu. Bonnie obvykle sloužila jako hlídač a tu a tam si připadala nevyužitá. Měla pocit, že o ni zbytek skupiny příliš nestojí, protože je žena.
Společně kradli auta, nejraději značku Ford V-8. Tento typ auta si Barrow oblíbil. Byl natolik drzý, že Henrymu Fordovi napsal děkovný dopis:
Pokud budu dýchat, nepřestanu velebit Vaše skvělé auto. Pokud jsem měl příležitost, jezdil jsem výhradně s auty této značky. Svou rychlostí a bezporuchovostí to Fordy s klidem každému jinému autu natřou…
Ve Fordu V-8 dokázali Bonnie a Clyde najet během tří týdnů kolem sedmi tisíc mil, při nichž neustále páchali další loupeže. Při nich vždy používali zbraně, zvláště pak v případech, kdy je po spáchaném zločinu pronásledovali. Gang se většinou pohyboval po Texasu a dopouštěl se dalších a dalších vražd. Zabitými byli obvykle policisté, kteří se dvojici snažili zastavit, při jedné přestřelce byl ale smrtelně zasažen i náhodný chodec.

Veřejnost už znala tváře dvojice krvavých milenců
Fotky a básně z doupěte pomohou ukázat pravou tvář vrahů
Objevení skrýše gangu bylo náhodné. Na základě udání od sousedů, že se z domu odnaproti ozývá halas a divoké večírky, policisté přijeli zjednat klid, aniž by v první chvíli věděli, že vlezli přímo do doupěte hledaných gangsterů. Došlo k přestřelce, při které byli zabiti dva policisté. Gangu se podařilo z obklíčeného domu uniknout. Policie však v domě našla podepsanou Bonniinu báseň a nevyvolaný film. Na něm byly jejich skupinové fotky i snímky jednotliců, které si prý rádi pořizovali.
Díky nim můžeme pohlédnout do tváří muže a ženy, které proslavila a zároveň ve velmi mladém věku zabila jejich zločinecká dráha. Clyde i Bonnie na obrázcích působí elegantně, což je v rozporu s tím, že na některých z nich drží v rukou zbraň.
Jiné ukazují zdánlivě obyčejný pár, jemuž bychom páchání jakýchkoli zločinů jistě nepřisoudili. Zajímavá je také fotografie, na které Bonnie pózuje s cigaretou v ruce. Podle lidí, kteří ji znali, ale nikdy kuřačkou nebyla. Netrvalo dlouho a celý středozápad USA znal jejich tváře. Přesto jejich „krvavá jízda“ pokračovala dál. Pak se policistům podařilo dopadnout a zavřít Raye Hamiltona.

Slavná fotografie Bonnie s cigaretou
Osudné osvobození transportu vězňů - já už s vámi nechci být!
Barrow, který už byl tak drzý a zcela bez jakéhokoli pudu sebezáchovy, se rozhodl, že Hamiltona dostane ven. Přepadení vězeňského transportu, který Hamiltona převážel, se stalo jakýmsi zásadním okamžikem a zlomem v působení gangu Bonnie a Clydea.
Přepadení se zdařilo, a kromě Raye se dostalo na svobodu několik dalších trestanců, mezi kterými nechyběli zloději, pedofilové i mnohanásobní vrazi. Ti se následně po velkodušném pozvání Clydea Barrowa přidali k celé bandě.
Toto rozhodnutí způsobilo první velké neshody. Členů už bylo moc, všichni chtěli víc a neustále se dohadovali, koho zabít, kolik z lupu, pro koho připadne, který způsob je nejlepší a hlavně se hádali o rozdělení kořisti. Ray Hamilton toho měl dost a rozhodl se gang opustit.

Plakát s výzvou veřejnosti
Bonnie a Clyde nedokázali zachovat chladnou hlavu a zpanikařili. Vždyť jeden z jejich hlavních spolupachatelů mohl komukoliv cokoliv vyzradit. Clyde se dopustil osudové chyby. Rozhodl se, že svého parťáka a přítele Raye Hamiltona jednoduše zabije. Vylákal ho na schůzku na opuštěné místo. Povídali si, ale Hamiltonovi bylo divné, že mu neustále dává pít lacinou whisky a má s sebou zbraň.
Tak a dost. Nejste dvojice novodobých Robinů Hoodů, ale obyčejní sprostí vrazi!
Clyde mu vysvětlil, že si chce prostě zastřílet na ptáky a skutečně co chvíli vystřelil do vzduchu. Už pěkně opilý Hamilton se rozhodl, že půjde pryč, Clyde ho nechtěl pustit a začali se prát. Potyčky dvou mužů se zbraní v ruce si všimla projíždějící hlídka dopravní policie. Bohužel, policisté udělali tu osudovou chybu, že zastavili. Barrow a Hamilton oba muže zákona bez milosti zastřelili.
Tehdy se veřejnost otočila k Bonnie a Clydeovi zády. Mýtus o romantickém příběhu dvou rebelů z chudých rodin byl ten tam. Lidé konečně spatřili zločinecký gang tak, jak měli – jako chladnokrevné vrahy nevinných lidí. Na jejich hlavy byla vypsána odměna a do jejich hledání se pustila speciální jednotka v čele s tehdejším texaským rangerem Frankem Hamerem.

Garážový byt - doupě gangu
V červenci 1933 byli policií vypátráni v hospodě u Platte City ve státě Missouri. Buck Barrow byl při razii policií zastřelen a jeho manželka Blanche zatčena. Blanche, která celou dobu nesouhlasila s tím, co její muž dělá, byla nenáviděna celým gangem. Říkali jí „Hysterka Blanche“ a Bonnie důrazně trvala na tom, aby byla z gangu odejita, jakkoliv.
Zabijte někdo tu hysterku. Nebo to udělám sama!
Blanche byla po svém zatčení oslepena, protože se bránila a napadala policisty. Dalších deset let strávila slepá žena v ženském vězení.
Smyčka se stahuje
Clydeovi a Bonnie se podařilo ve zmatku v hospodě z obklíčení uniknout. Po této události zesílil tlak veřejnosti na dopadení Barrowova gangu. Snad proto se Ralph Fults rozhodl gang opustit, a to mu zachránilo život.

Clyde Barrow a člen gangu William Jones
V dubnu roku 1934 se dostal ranger Hamer na stopu Raye Hamiltona, jehož nakonec sám dopadl. Ray byl záhy poté odsouzen k 362 letům vězení. Přestože mohl za mřížemi bez problémů dožít, pokusil se o útěk, za který si nakonec vysloužil elektrické křeslo.
Zbytek rozpadajícího se gangu odjel na farmu k městu Arcadia, kde je objevila pátrací jednotka. Mnoho dnů se kriminalisté schovávali na dohled. V prachu i vlhku trávili dny a noci, aby trefili ten správný moment, kdy zločineckou bandu dopadnou. Policisté neměli nejmenší chuť nechat Clydeův ukradený Ford ujet. A rozhodně nechtěli následovat několik svých kolegů, kteří při střetech s tímto gangem přišli o život.

Rozstřílený Ford s ostatky Bonnie a Clydea
Vjeli přímo do pasti
Klec spadla 23. května 1934. Policejní jednotka si na gangsterský pár počkala na opuštěné silnici poblíž města Gibsland ve státě Louisiana. Šerif Smoot Schmid, který dvojici zarputile pronásledoval, se spojil s agenty FBI a připravil na ně léčku. Bonnie a Clyde se pár dní předtím setkali s rodinou Clydeova známého, bankovního lupiče Henryho Methvina.
Policie o tomto setkání věděla a také věděla, kudy dvojice pravděpodobně pojede. Zadržela proto Henryho otce Ivyho a nechala jeho malou dodávku stát u silnice. Odmontovala přitom jedno kolo, aby se zdálo, že vůz měl náhlou poruchu. V křovinách kolem vozu se pak poschovávali policisté s puškami.

Šestice mužů, která střílela na vůz
Když dvojice po společné snídani dojela ve své kradené fordce k narafičené dodávce, Clyde Barrow zpomalil. V téže chvíli vykřikl ukrytý policista Bob Alcorn - snad to měl být rozkaz k zastavení, účinek však byl jiný. Všichni policisté začali zuřivě pálit. Během dvou minut byl Ford zasypán stovkami střel: nejčastější odhady vypáleného počtu ran se pohybují od 167 až do 217 střel.
Bonnie ani Clyde neměli ani tu nejmenší šanci. Pozdější pitva prokázala, že byli zasaženi každý až padesáti střelami

Agent FBI ukazuje zabavený arzenál gangu
Já si vezmu ucho! Já si uříznu kus prstu!
Zmasakrovaná těla obou zločinců i rozstřílený vůz policisté nejdřív detailně nafotili, aby měli jednoznačný důkaz, že jsou oba legendární desperáti po smrti. Obě těla poté odvezli do městské márnice, přičemž měli co dělat, aby je uchránili před zběsilými fanoušky, kteří si chtěli ze svých idolů odnést na památku kousek jejich oblečení, pramínky vlasů, ale i prsty a uši. Davová hysterie provázela slavnou dvojici i po smrti.

Hrob Clydea Barrowa
Po smrti Bonnie Parkerové a Clydea Barrowa byl Fults zatčen a odsouzen na mnoho let do vězení. Propuštěn byl při amnestii v roce 1954. Zbytek života pracoval jako dozorce v dětském útulku. Na své zkušenosti nikdy nezapomněl a dětem prý důsledně vštěpoval, že zločin se nevyplácí.
Bylo to peklo. Dny plné pekla. Roky plné pekla. Nestvůry.
Část veřejnosti je vnímala jako romantické vyděděnce a rebely, když však bylo třeba, stříleli a vraždili. Brali bohatým i chudým a nečinili žádné rozdíly. Stříleli i náhodné kolemjdoucí, prodavače, řidiče, kterým kradli auta.
Mýtus kolem romantické lásky dvou rebelů je utopený v krvi lidí, které gang bez milosti zabil a není třeba si je jakkoli idealizovat. Byli to prostí zločinci, vrazi a desperáti, kteří mají na rukou krev 15 lidí.
Bonnie nikdy nevystřelila ze zbraně, jen následovala mého bratra bez ohledu na to, kam šel.

Hrob Bonnie Parkerové
Říká se, že Bonnie ale ani jednou nevystřelila. Co je na tom pravdy, to už se nikdy nedozvíme. Bonnie a Clyde sice věděli, že zemřou, ale necelé dva roky, které věnovali svým zločinům, vždy označovali za ty nejkrásnější v životě. V texaském Dallasu mají na hrobce i báseň, kterou krátce před svou smrtí napsala Bonnie.
„Jednoho dne zemřou společně a budou si přát být bok po boku. Jen málo bude slzí v oku. I policie řekne si: Konečně! Avšak Bonnie a Clyde se mrtví budou držet za ruku…“

Bonnie a Clyde
Příběh Bonnie a Clydea žije dál, vešel do písní, knih i filmů. Příběh lásky, která byla spojena vášní ke krvi a která stála mimo zákon, inspiroval spoustu umělců a vešel do amerického folkloru. Příběh dvou milenců, kteří dobrovolně svou lásku vykoupali v krvi nevinných lidí - Bonnie a Clyde.
zdroje: