Článek
Proces stabilizace
Německý lodivod by měl takto učinit nejen proto, že všechny tři střelce – Lewandowského, Raphinhu a Yamala „zdědil“ po Xavim. Mistr světa, Evropy a čtyřnásobný vítěz, Ligy mistrů, totiž převzal na podzim 2021 z pozice navrátivší se klubové legendy finančně zruinovaný klub na pokraji bankrotu. Barcelona se pod jeho předchůdcem, Nizozemcem Ronaldem Koemanem, autorem nejslavnějšího gólu v historii klubu herně, trápila a hrozil totální kolaps. Barca byla v tabulce devátá a Xavi se pustil do procesu stabilizace. Evropa sice nevyšla, na druhou stranu modla fotbalového Katalánska naposled uspěla v Chamions League v roce 2015, kdy měl trenér Luis Enrique k dispozici top sestavu s Iniestou, Xavim, Suarézem, Messim a Neymarem. Nakonec z toho bylo druhé místo garantující účast v Champions League. Ale hlavně, v březnu 2022 potvrdil Xaviho soubor zmrtvýchvstání na stadionu Santiago Bernabeu, na kterém rozdrtil Real 4:0. Význam výhry bych přirovnal k historickému triumfu Barcelony nad Realem v roce 1974, kdy Katalánci smetli po příchodu Johana Cruyffa bílý balet v jeho svatostánku 5:0.
Posily se vyplatily
Během letní pauzy Barca, přes omezené finanční zdroje nakupovala, mezi prvními přišel hrdina posledního El Clásica Robert Lewandowski. Jednalo se o pikantní přestup, až do roku 2021 byl totiž trenérem polského odstřelovače v Byernu Mnichov dnešní trenér Barcy Hansi Flick. Z Leedsu United přestoupil Brazilec Raphinha, který letos ustál tlak fanoušků spojený s možným přestupem Nica Williamsa z Bilbaa, aby s kapitánskou páskou vedl Barcelonu k destrukci Realu, na které se podílel jednou brankou. Na konci dubna 2023 dal Xavi v La Lize první příležitost 15 let, 9 měsíců a 16 dnů „starému“ Lamine Yamalovi, který v sobotu definitivně zlomil Real třetí brankou a jehož výstupní klauzule nabobtnala během roku a několika měsíc na 1 miliardu euro. Posily se vyplatily, v květnu slavilo celé Katalánsko první titul od roku 2019.
Propuštění se ctí
Loni se sice obhajoba nepodařila, Barcelonu trápila zranění klíčových hráčů. Gavi se v listopadu zranil do konce sezóny, Frankie de Jonga vyřadil zraněný kotník, další zázračný teenager z barcelonské akademie Marc Bernal si natrhl přední křížový vaz. Přes herní, a především výsledkové výpadky uhrála Barca druhé místo se čtyřbodovou ztrátou na Real Madrid. Proto jsem nepochopil následující dění, kdy Xavi nejdříve ohlásil na začátku roku posezónní konec, poté jeho dubnovou změnu názoru a květnový konec. Xaviho odchod bych nazval, po vzoru amerických vojenských filmů propuštěním se ctí s možností comebacku. Ostatně lodivod Realu Madrid don Carlo Ancelotti dostal v roce 2015, přes vítězství v Lize mistrů padáka, aby se o sedm let později vrátil. Každopádně Hansi Flick přebral ve srovnání s Xavim stabilizovaný tým a má na čem stavět…
Zajíci se sčítají po honu
A ještě bych si dovolil poznámku k těm, kteří na sociálních sítích tvrdí, že Barcelona má „konečně trenéra“. V první řadě, ač fandím Barceloně od příchodu Johana Cruyffa v roce 1974, jedno byť mimořádně povedené El Clásico sezónu nedělá a o zajících je známo, že se sčítají až po honu. A i kdyby Hansi Flick, který se mi jeví jako mimořádný sympaťák, po vzoru Pepa Guardioly vyhrál všechno, co se na klubové úrovni vyhrál vše, co se vyhrát dá, alespoň v mém případě to nepřebije přínos Xaviho, který svůj klub, jehož byl, je a bude legendou, převzal ve stádiu klinické smrti a provedl velmi zdařilou resuscitaci. Jsem docela zvědav, jak se s jeho érou popere historie klubu, kterému vrátil tvář.
V textu byly použity informace z anglické verze Wikipedie.