Hlavní obsah
Automobily a vozidla

AMARG: Pohled do zákulisí největšího leteckého hřbitova světa

Foto: Petty Officer 3rd Class A P, Public domain, via Wikimedia Commons

Základna Davis-Monthan je největším hřbitovem amerických vojenských letadel, kterých je zde na 3500

Napadlo vás někdy, co dělají armády s letadly, která dosloužila? Některá skončí v muzeu, jiná sešrotovaná. V USA ale funguje systém, který dal vzniknout naprosto fascinující letecké základně.

Článek

Co je AMARG

Pod zkratkou AMARG se ukrývá tzv. Aerospace Maintenance and Regeneration Group. Jedná se o speciální jednotku amerického letectva jejímž úkolem je právě starost o vyřazené stroje všech složek amerických ozbrojených sil i některých vládních organizací.

Největší základna této skupiny se nachází ve státě Arizona poblíž města Tuscon. Základna nese název Davis – Monthan a odpočívá zde asi 3500 vyřazených letadel. V době, kdy byla základna nejzaplněnější, jich zde pak bylo dokonce téměř 4500. Základna zabírá plochu 10 km2 a pohled na ni je zcela jedinečný. Stovky a stovky letadel jsou zde srovnané křídlo na křídle. Najdete zde stíhačky, stejně jako obří bombardéry B-52.

Foto: Clemens Vasters from Viersen, Germany, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Některá letadla čekají v Arizoně na svůj definitivní konec, jiná na opětovné povolání do služby

Jak to na Davis – Monthan funguje

Jak již bylo zmíněno, míří sem vyřazená letadla amerického letectva, armády, námořnictva, námořní pěchoty, pobřežní stráže, ale třeba také vyřazené stroje NASA. Letadla zde ale nejsou jen proto, aby byla ve vhodnou dobu sešrotována. Stroje, které zde najdete se dělí do několika kategorií.

Část letadel, která zde odpočívají, je sice stažena z aktivní služby, stále jsou však udržována v letuschopném stavu a jsou připravena se do služby kdykoliv vrátit. Druhou skupinu tvoří zakonzervované stroje, které by bylo možné do letuschopného stavu znovu dostat. Velkou část strojů tvoří potom letadla, která jsou zdrojem náhradních dílů pro americké letecké jednotky v USA i jinde na světě. Samozřejmě jsou zde potom letadla, která skutečně čekají na své sešrotování. Provádí se zde ale také specifické činnosti jako přestavba letadel na cvičné cíle pro výcvik pilotů při ostrých střelbách. Udává se, že hodnota všech letadel, která jsou zde uložena, je asi 35 miliard dolarů, v přepočtu téměř 800 miliard korun.

Historie arizonského hřbitova

Pohřebiště letadel bylo na místě výcvikové základny bombardovacího letectva zřízeno po druhé světové válce, kdy sem byly odloženy přebytečné stroje po skončení bojových operací. Jistou dobu zde stály například i dva bombardéry B-29, které svrhly atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Do své dnešní podoby se základna proměnila v roce 1965, kdy se stala hlavním skladištěm přebytečných vojenských letadel ve Spojených Státech.

Foto: Clemens Vasters from Viersen, Germany, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

V Arizoně panuje ideální podnebí pro skladování letecké techniky

Místo pro základnu přitom nebylo zvoleno náhodou. Důležité je, že v Arizoně panuje suché pouštní klima, je zde minimum srážek a také silně zásaditá půda. To vše chrání letadla před korozí. Půda je zde navíc tak vyprahlá a tvrdá, že vůbec není potřeba stavět zde betonové odstavné a pojízdné plochy.

Ačkoliv se jedná o aktivní vojenskou základnu, jsou zde prováděny vyhlídkové jízdy autobusem, který odjíždí z nedalekého leteckého muzea Pima. Největším lákadlem je potom tzv. „Celebrity row“, kde jsou vystaveny některé stroje se zajímavou historií. Potkáte se tady například se stíhačkou F-14, která v roce 1989 sestřelila Libyjský Mig-23, nebo se čtyřmotorovým Herculesem, který v minulosti havaroval na Antarktidě a 17 let tam ležel zalitý v ledu. Poté byl však vyzvednut a na dalších 10 let se vrátil do aktivní služby.

Pokud jste fanoušky letectví a budete někdy v Arizoně, prohlídku tohoto místa si nenechte ujít.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz