Článek
Výlet do druhohor či za Napoleonem
Ve slavném českém filmu „Zítra vstanu a opařím se čajem“ nám filmaři představili zajímavou vizi cestovního ruchu budoucnosti. Turisté neodlétali jen na různá místa naší planety, ale také do různých dob. Poznávací výlety do Waterloo roku 1815 nebo třeba za dinosaury do druhohor byly ve filmu zcela běžné. Představíme-li si něco takového ve skutečnosti, jistě by se toto odvětví cestovního ruchu těšilo velké popularitě.
Co na to věda?
Mnohým snílkům ale ani vědcům nedá spát fakt, že jak obecná teorie relativity, tak kvantová mechanika nezávisí na směru plynutí času. Jinými slovy, příroda nám prostřednictvím těchto našich představ o přírodních zákonech nikterak nezakazuje pohybovat se po časové ose oběma směry.
Podle našich současných znalostí pak ani jiné fyzikální zákony něco takového a priori nezakazují. Často je v této situaci zmiňován druhý termodynamický zákon, který naopak se směrem toku času pracuje. Ani s ním ale není cestování časem nutně v rozporu, neboť má určité omezující podmínky (především platí v izolovaném systému), které v tomto případě nejsou naplněny.
Znamená to tedy, že je výroba stroje času jen otázkou času? Tak jednoduché to asi nebude. V první řadě je potřeba si od sebe oddělit dvě různé věci: cestování do budoucnosti a cestování do minulosti.
Cestování do budoucnosti
Cestu do budoucnosti je skutečně možné realizovat, pomáhá nám v tom dilatace času tak, jak jí popisuje Einsteinova teorie relativity. Jedná se o fenomén, který je mnohokrát experimentálně ověřený a zcela reálný. Čas je relativní a ve chvíli, kdy se člověk bude pohybovat rychlostí, která se bude blížit rychlosti světla, jeho čas bude skutečně ubíhat pomaleji. Tímto způsobem je tedy opravdu možné cestovat do budoucnosti. Cestování do minulosti je ale úplně jiná disciplína.
Cestování do minulosti
V první řadě je nutné vzít v úvahu fakt, že neznáme řešení hned několika paradoxů, které by byly s cestováním do minulosti spojené. Prvním je případ zavražděného dědečka. Pokud by byla cesta do minulosti opravdu možná, co by se stalo, kdybychom při ní zavraždili svého dědečka? Znamenalo by to, že bychom se my sami nikdy nenarodili, a tudíž bychom nemohli odcestovat do minulosti a svému narození zabránit. Druhý paradox často prezentoval Stephen Hawking a spočívá v tom, že pokud by bylo cestování časem možné, měli bychom se dnes potkávat s lidmi z budoucnosti. Kde všichni ti cestovatelé časem jsou?
Zapomeňme ale na chvíli na tyto paradoxy a předpokládejme, že nějaké řešení mají. Existuje tedy návrh nějakého fyzikálního principu pro cestování časem? Nejblíže k němu má asi koncept tzv. červí díry. V zásadě jde o to, že tyto objekty by mohly spojovat dva různé body časoprostoru. Existence těchto objektů, které tak rádi využívají spisovatelé a filmaři, dokonce plyne z obecné teorie relativity.
Přesto se ale zdá, že ani tudy cesta nepovede. Z výpočtů totiž vyplývá, že červí díry jsou extrémně nestabilní a pokud by jimi mělo skutečně něco projít, červí díra by se zhroutila. Jiné teorie zase říkají, že červí díra ve skutečnosti nespojuje dva body v jednom vesmíru, ale dva různé vesmíry. Pak už se však dostáváme k cestování zcela jiného typu.
Existuje také teorie, která zavádí tzv. zákon kauzální ochrany. V zásadě jde o to, že podle něj je struktura vesmíru taková, že vždy zabrání vzniku zmíněných paradoxů. Anebo ještě jinak: cestování časem sice fyzikální zákony nezakazují, ale nemožné je podle nich vytvoření stroje času. Tímto způsobem by bylo možné pokračovat ještě dlouho. Pohybujeme se na velmi tenkém ledě, kde i věda zatím tápe ve tmě.
Je třeba si uvědomit, že dnes ani nemáme jednotnou teorii, která by popisovala současně fyziku velkých rozměrů a vzdáleností i fyziku mikrosvěta. O to se dnes starají právě teorie relativity a kvantová teorie, které jsou však navzájem nekompatibilní. Nejlepší mozky světa se pokoušejí tuto všeobjímající teorii nalézt, zatím si na tom ale všichni „vylámali zuby“. Pokud takováto teorie existuje, pravděpodobně by nás navedla k pochopení základní struktury vesmíru a možná, že bychom potom měli jasněji i ohledně cestování časem. Do té doby přenecháme toto téma spíše spisovatelům sci-fi.