Článek
Šokující návrh rozpočtu
Donald Trump se začal od samotného začátku svého funkčního období stylizovat do role zachránce veřejných financí a strážce efektivního hospodaření státu. Společně s Elonem Muskem, který byl jmenován coby jakýsi vládní zmocněnec pro efektivitu, v jejím jménu připravil o práci desítky a desítky tisíc státních zaměstnanců. Kromě toho jsou rušeny celé organizace, mnohdy nenahraditelné a zcela zásadní pro životy milionů lidí v USA i ve světě.
Jedním z nejpostiženějších sektorů je bohužel věda a výzkum. Doslova brutální škrty zažívá např. NOAA, tedy Národní úřad pro oceán a atmosféru, stejně jako mnohé univerzity. Již v uplynulých měsících se propouštění dotklo i slavné NASA. Zdá se ale, že to byl jen pouhý začátek. Trumpova administrativa totiž zveřejnila v uplynulých dnech svůj návrh rozpočtu na příští rok. A není to veselé čtení.
Návrh obsahuje masivní rozpočtové škrty, které by mohly zasadit NASA zdrcující ránu a značně omezit její úsilí o průzkum vesmíru a posouvání vědeckého poznání. Bílý dům plánuje, že rozpočet NASA meziročně sníží o drastických 24 procent, tedy o 6 miliard dolarů. Jedná se mimochodem o největší jednoroční snížení rozpočtu této organizace v celé historii USA.
Co to ve skutečnosti znamená?
Zmíněný návrh je ve skutečnosti konkrétnější a lze tak získat dobrou představu o tom, co Trumpova administrativa vlastně plánuje. Obecně má utrpět průzkum vesmíru a vědy o Zemi. Pilotované lety mají naopak dostat přidáno, přesně jednu miliardu dolarů. Má to ale háček. Programy NASA SLS a Orion, tedy raketa Space Launch System a kapsle, v níž by se měli astronauté vydat k Měsíci, by měly být zrušeny, stejně jako program vesmírné stanice Gateway nebo podpora stanice ISS.
Jinými slovy: Trumpova administrativa hodlá zabít celý program Artemis, který má člověka vrátit na Měsíc. Kam tedy půjde ona zmíněná miliarda navíc? Do snahy dostat člověka na Mars. Není přitom těžké pochopit, odkud vítr vane. Tezi „rovnou na Mars“ razí dlouhodobě jeden člověk: Elon Musk. Ano, ten Elon Musk, který je jedním z největších Trumpových podporovatelů a člověk, který za něj udělal špinavou práci při propouštění státních zaměstnanců a likvidaci mnoha státních agentur. Není těžké vidět, že celý návrh je šitý na míru Muskovi a jeho SpaceX.
Elon Musk na Marsu? Utopie
Slovy klasika se nám tady v poslední době rozmohl jeden nešvar. Elon Musk je označován za génia a jsou s ním spojovány technické úspěchy značek jako SpaceX nebo Tesla. Na začátek si tedy ujasněme jednu věc: ačkoliv nikdo nehodlá zpochybňovat jeho úspěchy coby podnikatele, Elon Musk není žádný vědec ani inženýr. Dosáhl na bakalářský titul z fyziky a ekonomie, magisterský titul z fyziky nedokončil.
Je na tom něco špatného? Jistě ne, ale znamená to, že není ani náhodou tím správným člověkem, který by měl radit prezidentovi USA o tom, jakým směrem otočit vesmírný program. Elon Musk prostě není schopen posoudit, zda je realistické nahradit měsíční program tím marsovským. Program NASA je dílem špiček v oboru, které v něm strávily celou kariéru a mají v něm příslušné vzdělání i unikátní zkušenosti. Elon Musk dělí svůj čas mezi naprosto nesouvisející obory a nepracuje v nich na technických věcech (byť se občas snaží tvrdit opak), nýbrž na projektovém managementu. Nebyl to Musk, kdo naprogramoval PayPal. Nebyl to Musk, kdo stvořil auta Tesla. A nebyl to Musk, kdo navrhnul rakety létající pod značkou jeho SpaceX.

Společnost SpaceX rozhýbala komerční aktivity na oběžné dráze. To nikdo nerozporuje. Mars je ale úplně jiná disciplína.
Cesta na Mars je v krátkodobém horizontu nerealistická, resp. spíše nemožná. A nic na tom nezmění ani miliarda dolarů, kterou Elon Musk zinkasuje pro SpaceX na dotacích a zakázkách od Trumpovy administrativy. Řešení takto komplikovaných projektů nelze urychlit tím, že do nich „nalijete“ o pár dolarů navíc a budete šlapat zaměstnancům víc na krk.
K cestě na Mars je ještě velmi dlouhá cesta a pokud se Donald Trump rozhodne vynechat Měsíc, dramaticky omezit NASA a namísto ní financovat utopickou představu jednoho miliardáře, nepodřeže americkému vesmírnému programu větev, nýbrž krk. Na Měsíci potom zavlaje pravděpodobně čínská vlajka.
Elon Musk zatím nemá ani funkční raketu Starship, tedy potenciálně významný milník na cestě k výpravám za horizont oběžné dráhy (přitom ale jen první z milionu dalších kroků, které bude třeba vyřešit). Naopak, objevují se názory, že Starship nikdy nebude fungovat tak, jak se od ní očekává a její design obsahuje problémy, které jsou neřešitelné, neboť jsou uloženy v samotných základních parametrech projektu. Nutno podotknout, že fakt, že poslední testovací lety skončily vždy ve stejné etapě a prakticky ze stejného důvodu, by tomu odpovídaly.
Tato situace je výsledkem jistého zbožštění podnikatelů v oblasti technologií, které je pro USA v posledních dekádách typické. Pro společnost je prostě představa technologického génia, který lidstvo posune o světelného roky dopředu, lákavá a takřka hollywoodská. S realitou to ale nemá nic společného.
Jestliže zmiňujeme, že Elonu Muskovi chybí vzdělání a zkušenosti k tomu, aby správně odhadl své možnosti, Donald Trump už vůbec není schopný chápat takto komplexní problém. Výsledkem bude největší rána, kterou kdy americký vesmírný program utržil, a dost možná už nikdy nebude schopný získat své postavení.
Dojde na nejhorší?
Otázka, zda Trumpovy plány skutečně dojdou naplnění, je však otevřená. Dnes a denně sledujeme, jak se jeho plány hroutí, jak Trump stahuje ocas při prvním náznaku problémů apod. Proti jeho návrhu bude slyšet silná opozice nejen od Demokratů ale i od mnoha Republikánů. Pokud bychom si tedy měli zkusit zahrát na vizionáře: výsledkem bude jakýsi kompromis, kdy se Američané pokusí udržet Artemis v chodu, ale současně budou podporovat Muskovy marsovské ambice. I to bude poškozující, ale snad to udrží NASA v chodu do doby, než se k moci dostane někdo, kdo si bude uvědomovat, co všechno je v sázce, co možné je a co možné není.
Zdroje informací: https://futurism.com/white-house-nasa-artemis-program-proposed-budget