Hlavní obsah
Cestování

Himálajské jezero ukrývá děsivé tajemství: v ledu jsou zamrzlé stovky koster

Foto: Schwiki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Některé z ostatků v okolí jezera Rúp Kund v Indii, jsou jich zde stovky

V roce 1942 se na indické straně Himálaje podařilo objevit ledovcové jezero, které nebylo jako žádné jiné. Pod jeho hladinou se totiž nacházely a stále nacházejí ostatky stovek lidí.

Článek

Jezero Rúp Kund

Jedinečný, avšak značně děsivý nález se v roce 1942 povedl indickému úředníkovi jménem H. K. Madhwal. Ve výšce 5000 m n. m. v indickém státě Uttarákhand leží malé jezero Rúp Kund (v angličtině Roopkund). Po většinu roku je kompletně zamrzlé, v létě ale na několik týdnů roztaje a odkryje tak děsivou podívanou. Pod jeho dokonale čistou a průzračnou hladinou leží stovky mrtvých těl. Podle odhadů jich je něco mezi 300 a 800. Jejich původ nedá vědcům spát již více než 80 let.

Jezero Rúp Kund se nachází pět dní cesty od nejbližší vesnice a po většinu roku se k němu prakticky nelze dostat. Vědeckých expedic, které se pokoušely záhadu rozlousknout tak zatím mnoho nebylo, podrobný archeologický průzkum by totiž zabral dlouhé měsíce a tolik času na tomto místě příroda nenabízí.

Každého, kdo se sem vypraví, čeká cesta prastarými dubovými lesy, pastvinami připomínajících ty alpské i hřebeny ostré jako nůž, odkud je již vidět na ty nejvyšší himálajské vrcholy. Jedním takovým hřebenem je Junargali ve výšce 5000 metrů. A právě pod tímto hřebenem, v hloubce asi 200 metrů, leží jezero Rúp Kund. Při pohledu z Junargali nejednoho cestovatele jistě napadlo, že by stačil jeden jediný chybný krok a ke stovkám koster by přibyla jedna další.

Foto: Schwiki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Na dně jezírka leží další desítky koster

Turisté jako zkáza místa

Kolem jezera Rúp Kund vedou v létě turistické stezky. Bohužel, turisté se k tomuto místu chovají velmi macešsky a nejeden z nich si odnesl suvenýr v podobě kusu látky nebo dřevěných holí, které zjevně patřily lidem, kteří zde leží. Jiní mají zase tendenci si kosti prohlédnout nebo z nich postavit malou mohylu. To všechno však nenávratně ničí informace, ze kterých by archeologové mohli odhalit pravou podstatu tohoto místa. Turismus je v tomto případě největším nepřítelem vědy a nemusí trvat dlouho a místo bude totálně zdevastované.

V tuto chvíli existuje několik teorií o tom, jaká je historie tohoto místa. Podle místních tradic a pověstí došlo v 9. století ke katastrofě, při které zasáhlo velkou skupinu hinduistických poutníků obrovské krupobití. Dlouhou dobu se vědci domnívali, že lidé ležící v jezeře Rúp Kund jsou právě těmito poutníky. V roce 2010 však byly odebrány vzorky kostí a rozeslány do řady laboratoří po celém světě. Výsledky vědce šokovaly.

Podle nich se jedná o osoby pocházející z různých částí světa, kteří zde zemřeli během několika různých událostí v rozmezí tisíce let. Leží zde Indové ze sedmého i z devatenáctého století, stejně jako skupina lidí pocházejících z Kréty. Tím padla i teorie o tom, že se jednalo o indické vojáky podnikající invazi do Tibetu v roce 1841.

Zdánlivě vyřešená záhada se tak ukázala být ve skutečnosti mnohem složitější, než se v minulosti zdálo. V tuto chvíli vědci netuší, kdo byli všichni tito lidé, jak se sem dostali a proč právě zde všichni zemřeli. A pokud jsme takto fascinující informace získali z analýzy kostí asi 5 procent všech koster, jaké další záhady na nás ještě čekají?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz