Hlavní obsah
Cestování

Hrad Pernštejn a nezapomenutelné okamžiky známé z řady filmů

Foto: Pixabay

Hradby Pernštejna nikdo nikdy nepřekonal

Jedním z našich nejmalebnějších hradů, který se hodil pro natáčení pohádek, byl a je známý jihomoravský hrad Pernštejn. Zkuste se tam v průběhu léta vydat a zavzpomínat si osobně.

Článek

Pernštejn a filmaři

Pernštejn je hrad, na kterém podle pověsti nepřestala strašit až dodnes bílá paní (resp. hned tři). Slavný stejnojmenný film se zde sice netočil, mnoho jiných ale ano. Točilo se tu na pět desítek pohádek i dalších filmů. Příkladem je horor Van Helsing, z nám přece jen bližších známých pohádek to pak byly třeba Jak se budí princezny, Sedmero krkavců, známá komedie Zdeňka Podskalského Kam čert nemůže a mnoho dalších. Seznam filmů točených na Pernštejně obsahuje ale i další žánry, o čemž svědčí jejich názvy: Bathory, V Erbu lvice či Johanku z Arku.

Pernštejn: od gotiky po baroko

Gotický hrad Pernštejn ze 13. století stojí na východním okraji Českomoravské vrchoviny. Tyčí se konkrétně na skále nad městysem Nedvědice. Jeho podoba se samozřejmě během staletí měnila a dnes zahrnuje kromě původní gotiky třeba renesanční či barokní prvky, a dokonce i prvky romantismu.

V roce 1645 byl hrad obléhán Švédy, což na něm také zanechalo stopy. Vlastní hrad je spojen lávkou s tzv. Hranolovou věží. A právě tato Hranolová věž přišla při obléhání o svoji horní část. Při ostřelování došlo k poničení nejvyššího patra věže nad třetí hradní bránou. Stav po ostřelování byl natolik fatální, že nebylo možné dát věž do původního stavu. Pernštejn ale vydržel a pyšní se tím, že jej nikdy nikdo nedobyl.

Foto: Zafadr, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Hrad Pernštejn neztratil nic ze své monumentality

Na hradě je možné zavítat do různých místností. Můžete zde vidět, jak se lidé tehdy bavili, kde ženy odpočívaly nebo kde si hrály děti. Chybět zde nebudou ani starodávné předměty a hračky. Kromě skutečné historie je Pernštejn zajímavý i svými pověstmi.

Pověsti hradu Pernštejna

Traduje se zde hned několik pověstí o bílé paní. První z nich je ta o dceři majitele hradu, jistého Žibřida. Na rozdíl od otce se při obléhání odmítala vzdát a on jí za to zabil. Od té doby bloudí hradem.

Potom je zde pověst o osudném zrcadlu, do něhož se raději nikdy nedívejte. Během prohlídky vás na zrcadlo průvodce jistě upozorní. Komorná Eliška, která se v zrcadle ráda vzhlížela, přišla totiž kvůli tomu pozdě na mši a byla za to prokleta. Bloudí prý proto dodnes hradem a stává před zrcadlem. A kdo další do něj pohlédne, do roka zoškliví. Tak to raději neriskujte.

Třetí potenciální bílou paní je další služebná, která se rouhala, neboť litovala svého neplánovaného těhotenství. Za trest také straší na Pernštejně a pokud nějakou bílou paní uvidíte, nebude asi moc jisté, která z těch tří to bude.

Výlet na Pernštejn

Cesta k hradu je spíše pro zdatnější turisty, vede totiž strmější kamenitou cestou. Parkovat můžete pod hradem. Máte-li s sebou starší osobu, parkovat můžete dokonce přímo u hradu. Pojedete-li vlakem, je vaší cílovou stanicí nádraží Nedvědice, odtud počítejte tak s dvěma kilometry pěšky přímo až na hrad.

A co navštívit v okolí hradu Pernštejn? Vrchnostenská zahrada přímo pod hradem stojí určitě za vidění. Nedaleko se nachází také celá řada zřícenin menších hradů, třeba Mitrov, Zubštejn nebo Pyšolec. Ze zámků se vyplatí navštívit Kunštát nebo Lysici. Výhledy do krajiny zase nabídnou rozhledny Babí lom nebo Klucanina. Zkrátka a dobře, výlet na Pernštejn nuda rozhodně nebude.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz