Článek
Seznamte se s Medardem
V roce 2000 byla ukončena těžba hnědého uhlí v lomu Medard-Libík severozápadně od Sokolova. Na mapě vám při jeho hledání mohou jako dva orientační body posloužit také obce Svatava a Habartov. Podstatné je, že konec těžby neznamenal také konec zájmu o tuto lokalitu. Oblast začala být rekultivována a v roce 2010 bylo zahájeno napouštění bývalého lomu vodou z Ohře. O šest let později bylo napouštění dokončeno a nové jezero Medard se stalo největším umělým jezerem v Česku. Jeho celková plocha činí dnes téměř 500 hektarů při délce čtyři kilometry a šířce 1,5 km.
Mezi jeho současnými parametry je třeba zmínit i maximální hloubku, která činí 57 metrů. To, co návštěvníka lokality zaujme asi nejvíce, je však krásně čistá voda. Nejde přitom jen o barvu. Napouštění z Ohře bylo totiž pouze jednorázové a jezero svůj přirozený přítok nemá. To mimo jiné znamená, že do něj nenatékají žádné pesticidy nebo hnojiva, která se do tekoucích vod z polí obvykle vymývají. Obvod jezera činí 12 km a pokud byste jej chtěli obejít kolem dokola, zabralo by vám to něco přes dvě hodiny.

Žádná lokalita není ztracená a rekultivace dokáže velké věci.
Rekreace u jezera Medard
Procházka kolem jezera Medard není ve skutečnosti vůbec od věci, neboť je tady prostě krásně. Jedná se o další důkaz toho, že žádná krajina nemusí být zničena definitivně. Pokud existuje snaha a dobrá vůle, i nevzhledný lom se může proměnit v krásné jezero. Příroda zde ale není jen pěkná, kypí také životem. Na vybudovaných ptačích ostrovech jsou hnízdiště vodních ptáků a v jezeře samotném se to hemží štikami a okouny.
Pokud vám při čtení předchozího textu přišlo jezero jako ideální místo pro aktivní odpočinek s koupáním a dalšími podobnými aktivitami, budete muset trochu přibrzdit. Existují sice plány na proměnu celé lokality v moderní rekreační areál podobný jihočeskému Lipnu, tento cíl je však ještě několik let daleko. V současnosti zde platí nejen zákaz koupání, ale uzavřen je i přístup přímo k jezeru. Jedná se pravděpodobně o jakousi pojistku majitelů před problémy v případě, že by zde někdo utonul. A nutno podotknout, že by to nebylo poprvé.

I když to nemusí být na první pohled zřejmé, pod hladinou to kypí životem.
Protože jsme ale v Česku, zákazy se porušují ve velkém a platí to i pro ty, které se pojí s jezerem Medard. Lidé se sem jezdí koupat a na zákazy příliš nedbají. Je to jistě i proto, že jejich dodržování zde zatím nikdo nevymáhá. Přístup do vody je na mnoha místech komplikován kameny, dají se však nalézt i místa s mnohem snadnějším vstupem. O tom, že se může jednat o poměrně velký hazard, svědčí ale například fakt, že v létě v roce 2023 zde utonul šestnáctiletý mladík. I v loňském roce zde pak museli zasahovat záchranáři.
V roce 2018 byla nedaleko jezera Medard vysázena tzv. Alej přátelství a také zde byla zbudována cyklostezka. Způsobů, jak si jezero Medard užít, je tedy celá řada i bez koupání. S ním si raději počkejte až na oficiální změnu podmínek. Návštěva jezera ale rozhodně stojí za to. Je jednoduše krásné, a navíc opravdu zajímavé. Máte tak další tip na jarní či letní výlet.
Zdroje informací: https://www.navylet.cz/cs/cil/jezero-medard