Článek
Zvířata a alkohol
Ovoce popadané na zem může samozřejmě snadno zkvasit a bude produkovat etanol. Není problém najít si na internetu videa ukazující opilé slony, antilopy nebo ptáky. Zvířata ale alkohol a kvašené ovoce nekonzumují proto, aby se dostala do nálady, ve skutečnosti to má hlubší smysl. Zkvašené potraviny jsou totiž pro zvířata velmi efektivním zdrojem energie. Ve skutečnosti má totiž etanol téměř dvojnásobný kalorický obsah v porovnání s cukrem. To koneckonců nejeden lidský milovník alkoholu ví dobře také. Problém je jen v tom, že tato energie má jisté vedlejší účinky…
Pro sršeň to neplatí
Výjimku z pravidla představuje sršeň východní. Proč? Jednoduše řečeno: tento hmyz může nasávat, jak se mu zlíbí, a nic se mu nestane. Kolik lidí by se asi po uvedení této informace rádo stalo sršní východní? Podívejme se ale na tuto „superschopnost“ sršně zcela vážně. Tento druh, na který můžeme narazit na mnoha místech Asie, Afriky i Evropy, má extrémně vysokou toleranci k alkoholu.
Jestliže většina obratlovců začíná mít problémy kdykoliv, když konzumuje cokoliv s obsahem etanolu vyšším než 4 procenta. Pro srovnání: sršeň zvládne až 80 procent. Čím to je? Vysvětlení je velice zajímavé. Odolnost sršní souvisí s tím, že v jejich tělech přebývají divoké kvasinky, předci námi využívaných pivovarských kvasinek. Kvasinky se tím chrání před nepřízní venkovních podmínek v chladných obdobích roku.
Aby šlo o oboustranně výhodný vztah, musí i kvasinky sršním něco poskytovat. To něco je fermentace ovoce, kterým se hmyz živí, což znamená více energie. A co víc, alkohol jim může pomáhat s vnitřní očistou. Hmyz ale proto musí mít takové geny, které mu umožňují alkohol tolerovat.
Opilost ano, ale krátká
Abychom byli přesní, sršně se samozřejmě opít mohou. Ve skutečnosti bylo při experimentu na 2000 jedinců opito osmdesátiprocentním alkoholem. Sršně poté nebyly schopné létat ani chodit, řada z nich ležela nehnutě na zádech. Jistě, to se stává i v lepších rodinách… Fascinující ale je, jak rychle se sršně zregenerovaly. Trvalo jim to jen několik minut a byly opět schopné normálně fungovat. Po kocovině nebylo ani památky.
Tak co, také závidíte sršním?