Článek
Venezuela
V této jihoamerické zemi jsou vánoční svátky pevně spjaty s ranními návštěvami kostela. Na bohoslužby se tam vyráží od 16. prosince až do Štědrého dne. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, pokud by ovšem lidé do kostelů v Caracasu, tedy v hlavním městě země, nejezdili na kolečkových bruslích. Zvyk je to natolik oblíbený, že policie dokonce odklání z některých silnic dopravu.
Původ tohoto zvláštního zvyku již dnes vlastně nikdo nezná. Jisté je, že se poprvé objevil na začátku padesátých let 20. století. V té době země svrhla komunistického diktátora a začala silná kulturní výměna se Spojenými státy, kde byly kolečkové brusle v té době velmi populární. Někde tady asi leží původ tohoto vánočního zvyku.
Řecko
Zatímco u nás se o Vánocích po městě pohybuje Ježíšek, v Řecku takovou idylku nemají. Právě v období Vánoc tam totiž z podsvětí vylézají zlí skřítci jménem Kallikantzaros. Jejich hlavním cílem je škodit lidem. Rádi hasí ohně v domácích krbech, ničí věci, a dokonce močí na zásoby potravin.
Existuje naštěstí několik způsobů, jak tyto darebáky od domu odehnat. Skřítci rozhodně nemají rádi zpěv vánočních písní, nebo sůl hozenou do krbu. Tím nejspolehlivějším způsobem, jak se jich zbavit je ale pověšení starého cedníku nad práh u hlavního vchodu. Skřítci totiž budou počítat jeho díry a nezbyde jim čas na jiné vylomeniny.
Jedná se o zvyk, který je rozšířený především na Krétě a Egejských ostrovech. Pokud budete někdy v Řecku na Vánoce, nenechte se překvapit tím, že na řadě domů bude pověšený cedník.
Ukrajina
Na Ukrajině se na každém vánočním stromku objeví alespoň jedna ozdoba ve tvaru pavouka. V některých domácnostech jsou dokonce pavouci a pavučiny hlavním motivem celého vánočního stromku. Proč mají ale na Ukrajině v oblibě takovou zvláštní vánoční výzdobu?
Zvyk zdobit vánoční stromek pavouky je ve skutečnosti velmi starý a souvisí s ukrajinskou lidovou pověstí o tzv. vánočním pavoučím zázraku. Podle pověsti neměla vdova v jedné velmi chudé domácnosti žádné ozdoby, kterými by ozdobila stromeček pro své děti. Když to uviděl pavouk, který v domácnosti skrytě žil, ženy a dětí mu bylo natolik líto, že stromeček ozdobil svými pavučinami.
Mexiko
U nás dostávají děti vánoční dárky pod stromeček. V některých zemích, například ve Spojených Státech, se dárky dávají za okno do punčoch. V Mexiku je to ale ještě jinak. Drobnější dárky mají děti v papírových nebo hliněných nádobách zavěšených u stropu. Těmto nádobám se říká piňatas a děti je musí rozbít, aby se jim z nich dárky vysypaly.
Norsko
Také v Norsku mohou být Vánoce pěkně děsivé. Vzhledem k tomu, jak drsné podnebí tam v zimě panuje, vlastně ani není divu, že se vánoční příběhy hemží v Norsku různými zlými bytostmi. Speciálně na Vánoce tady podle pověsti vylétají čarodějnice. Aby jim v tom lidé zabránili, musí být veškerá košťata dobře uklizena. Tento starý zvyk se dokonce rozvinul a rozšířil tak, že o Vánocích musí být dobře uklizeny veškeré prostředky a nástroje pro domácí práce, V tomto období se v Norsku zkrátka uklízení „zakazuje“, neboť Vánoce si mají všichni užívat.
Island
Jedním z hlavních vánočních zvyků, které na Islandu lidé dodržují je to, že o Vánocích na sobě musí mít vždy alespoň jednu malou část oblečení úplně novou. Podobné zvyky známe i z jiných zemí, ten islandský je ale zajímavý z hlediska toho, co se nám stane, když tento zvyk porušíte. Podle pověsti by vás totiž sežrala obří vánoční kočka. Existuje i druhá verze v příběhu, podle níž by kočka nesežrala vás, ale všechny vaše zásoby jídla. Ani v jednom případě není o co stát. Je proto lepší natáhnout si nové ponožky a beze strachu ze sežrání se těšit na nadílku, která se objeví v punčochách zavěšených za oknem.