Článek
Kdo byl Yoshie Shiratori?
Malý Yoshie se narodil v roce 1907 jako prostřední ze tří dětí. Příliš štěstí v dětství ale neměl. Otec mu zemřel poměrně brzy a matka si nemohla dovolit živit tři děti. Yoshie proto společně se svou mladší sestrou putoval k tetě, které museli oba pomáhat v obchodě s tofu. Když mu bylo 18 let, začal pracovat na lodi na lov krabů. V tomto období se mu dokonce narodilo dítě, brzy se ale dostal do finančních problémů.
Yoshie se problémy pokusil řešit hazardem a od něj už byl jen kousek k příslušnosti k lokální zlodějské bandě. Dne 3. dubna 1933 se zúčastnil loupeže v domě bohatého obchodníka. Syn majitele ale lupiče vyplašil, a dokonce je následně pronásledoval. Skončil ovšem ubodaný.
Policii trvalo dva roky než zatkla prvního z lupičů, Yoshie Shiratori se hned poté sám přihlásil a přiznal k účasti na vloupání. Obvinění z vraždy ale odmítal a fakt, že se následně přiznal i k ní, později vysvětloval brutálním bitím a mučením ze strany policie. Dnes asi nikdy nezjistíme, zda byl Yoshie Shiratori vrahem či nikoliv, pravdou ale je, že v Japonsku 30. let to mnohdy fungovalo přesně tak, jak Yoshie Shiratori popisoval. Ať tak či onak, Yoshie Shiratori putoval do vězení.

Yoshie Shiratori se stal díky svým útěkům z vězení součástí japonské pop kultury.
Jeden útěk za druhým
Yoshie Shiratori putoval do věznice Aomori a ani zde to nebyla procházka růžovým sadem. Dozorci se k vězňům chovali násilnicky a nejeden vězeň zkusil své štěstí při útěku. K němu se odhodlal i Yoshie Shiratori. Přesně si zapamatoval chování strážných a vypozoroval, že během dopoledne existuje patnáctiminutovka, během které vězně nikdo nehlídal. Pomocí drátů z kbelíku vypáčil zámek a utekl skrze rozbité střešní okno. Svoji postel navíc naaranžoval tak, aby to vypadalo, že stále spí. Získal tak delší čas na útěk a z vězení se skutečně dostal. Jedna věc je ale z vězení uprchnout a druhá zůstat na svobodě. Uběhly pouhé tři dny a nechal se chytit při krádeži potravin v nemocnici.
Yoshie se tentokrát ocitl ve věznici Akita a zacházeno s ním bylo ještě hůře. Jeho druhý útěk trochu připomíná slavný film Vykoupení z věznice Shawshank. Yoshie byl sice umístěn na samotku a pravidelně spoutáván, to ho ale neodradilo. Nejprve se naučil zbavit se pout, poté vždy vyšplhal po dokonale hladkých stěnách a odlomil kousek dřevěného střešního okna. Když byl otvor dostatečně velký, Yoshie Shiratori si počkal na noc, kdy venku zuřila silná bouřka. Ta mu totiž umožnila útěk po střeše, aniž by někdo slyšel jeho kroky.
Na svobodě byl tři měsíce, ale poté udělal naprosto fascinující věc. Nakráčel totiž do domu jednoho z dozorců, kterému důvěřoval, a požádal jej o pomoc. Stěžoval si především na násilí a nespravedlnost v japonských věznicích. Dozorce byl možná spravedlivý, měl ale svoje povinnosti a zavolal policii. Yoshie Shiratori měl na rukou opět pouta a tentokrát už úřady nechtěly nechat nic náhodě. Yoshie Shiratori putoval do věznice Abashiri, z níž nikdo nikdy neutekl.
Útěk jako z románu
Yoshie brzy pochopil, že jediná cesta z jeho nové cely vede skrze malý otvor na jídlo. Každý den proto plival polévku na šrouby, které držely kovový kryt tohoto otvoru. Jeho cílem bylo, aby šrouby korodovaly. Slaná polévka skutečně šrouby narušovala a po několika měsících bylo možné otvor odkrýt a pokusit se jím proklouznout. Příležitost se mu naskytla 26. srpna 1944.
Během svého pobytu ve vězení Yoshie Shiratori mnoho zpráv o dění venku neměl. Pravděpodobně ale věděl, že Japonsko vede válku proti Spojeným Státům a dalším zemím. V roce 1944 už ale bylo jasné, že válečné štěstí se od Japonska definitivně odvrací a výpadky proudu z důvodu nedostatku zdrojů byly čím dál častější. Při jednom takovém výpadku proudu ve věznici Abashiri se Yoshie rozhodl pro útěk připravenou cestou. To byl právě zmíněný 26. srpen 1944. I když byl schopen odstranit kryt otvoru, stejně se musel protáhnout extrémně úzkou škvírou. Nakonec se mu to však podařilo, byť si u toho vykloubil rameno.
Útěk z cely smrti
Po útěku z vězení se schoval v jeskyni v horách, kde setrval více než rok. Živil se sběrem plodů a občas ukradl něco z pole. Jednou jej však nachytal farmář, kterého při potyčce Yoshie Shiratori zabil. Byl znovu dopaden a tentokráte byl odsouzen k smrti. Na popravu čekal ve věznici v Sapporu. Zde jej samotného hlídalo šest dozorců, přesto si ale nevšimli, že Yoshie Shiratori používá misku na polévku k tomu, aby si v noci kopal tunel v podlaze. Je prakticky neuvěřitelné, že se mu opět podařilo uprchnout.
I tentokrát byl na svobodě asi rok. Poté ale došlo k další události, která zní naprosto neuvěřitelně. V parku se potkal s policistou, který neměl ponětí, s kým má tu čest a nabídl mu cigaretu. Yoshie Shiratori tím byl tak dojat, že se policistovi přiznal, kým je. Dostal se znovu před soud, který mu změnil trest z popravy na 20 let vězení. Do toho nastoupil již ve zcela změněné situaci. Japonsko se po válce pomalu stávalo demokratickou zemí a ve vězení již Yoshie Shiratori nezažíval bití a mučení.
Podle svých slov tak přestal mít důvod k útěkům a po 14 odsezených letech se vzorným chováním byl v roce 1961 propuštěn na svobodu. Začal znovu pracovat a obnovil kontakt s dcerou. Legendární útěkář Yoshie Shiratori zemřel na infarkt v roce 1979 ve věku 71 let.V Japonsku je dodnes známou osobností a jeho život byl zpracován knižně i filmově. Na jeho osobě je dokonce založena jedna populární komiksová postava.
Zdroje informací: