Hlavní obsah
Aktuální dění

Mnoha Turkům se nelíbí zákon o likvidaci toulavých psů. Psi našli zastání i v politické opozici

Foto: Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ano, psi jsou v Turecku prostě všude

V posledních týdnech se světová média hojně věnovala boji uvnitř tureckého parlamentu v souvislosti se sporným zákonem o toulavých psech. Ten nyní začal platit. A řada lidí je nespokojených.

Článek

Zákon o toulavých psech

Po dlouhé a vyhrocené politické debatě byl 30. července schválen zákon obsahující nařízení, která mají vést k výraznému omezení počtu toulavých psů v tureckých městech. Psů bez majitele je v Turecku více než 4 miliony a vláda prezidenta Recepa Erdogana, jehož Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) zákon navrhla, již několik let slibovala, že s tím něco udělá.

Nedá příliš námahy představit si reálnou podobu snah o redukci toulavých psů. Proti takto rozsáhlému zabíjení psů se proto zvedla vlna protestů nejen v západní Evropě, ale i v samotném Turecku. Psi jsou totiž v Turecku velmi oblíbenými zvířaty a většina Turků k nim má veskrze pozitivní vztah. Platí to i pro psy toulavé. Koneckonců, ve většině případů tito psi nejsou nikterak agresivní a mezi lidmi se pohybují bez jakýchkoliv problémů. I nejeden český turista si jistě přivezl vzpomínku na to, jak s ním psi sdíleli třeba kus pláže.

Psi a problémy s nimi

Nelze samozřejmě tvrdit, že psi nezpůsobují nikdy žádné problémy. Sice výjimečně, ale přesto se některý ze psů skutečně začne chovat agresivně. Vláda argumentuje také tím, že psi mohou přenášet vzteklinu, a v neposlední řadě se toulaví psi často podílejí na vzniku dopravních nehod. Jednou z veřejných tváří kampaně za schválení zákona je také otec devítileté dívky, která na útěku před dvěma agresivními psy vběhla pod nákladní auto. Vláda oficiálně uvádí, že od roku 2022 zemřelo v Turecku v přímé či nepřímé souvislosti s toulavými psy 75 lidí včetně 44 dětí.

Protesty proti zákonu vedly prezidenta Erdogana k ujišťování veřejnosti o tom, že psi nemají být primárně utráceni. Zákon stanovuje, že města a obce mají psy umisťovat do útulků a teprve, když se jim do 30 dnů nepodaří najít nové majitele, mohou být utraceni. Je samozřejmě naivní domnívat se, že by se k adopci mohl dostat více než jen nepatrný zlomek odchycených psů. Tento postup však také naznačuje, že celá snaha vlády nakonec vyzní do ztracena. Zvířecí útulky v Turecku mají celkovou kapacitu 105 000 psů. Nemohou proto zajistit ani zdaleka takovou kapacitu jakou by podobná kampaň vyžadovala.

Foto: Brána do světa

Na plážích je polodivokých psů také dost

Psi jako politické téma

Nový zákon byl také předmětem vášnivé politické diskuze. Ostře proti byla hlavní opoziční Lidová republikánská strana. Její představitelé dokonce prohlásili, že zákon nebudou nikterak podporovat ani vymáhat ve městech a samosprávách, kde opozice vládne. To se přitom týká i Istanbulu či Ankary.

Ozvěny historie

Schválení zákona o toulavých psech Turkům navíc připomnělo historický pokus z roku 1910. V té době, tedy ještě v dobách Osmanské říše, bylo v Istanbulu odchyceno celkem 60 000 toulavých psů, kteří byli převezeni na opuštěný ostrov. Bez jakékoliv potravy se psi navzájem doslova roztrhali na kusy. Nové dějství tohoto dramatu tak Turci jakožto milovníci psů opakovat nechtějí, ani v mnohem mírnější podobě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz