Hlavní obsah
Cestování

Moře za písečnými dunami: žádný Egypt, nýbrž Polsko

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Písečné duny kousek od Česka? V Polsku!

V samotném srdci Pobaltí, na severním pobřeží Polska, nacházejí turisté nečekaný poklad. Ten nese název Polská, nebo také Lebská Sahara. Co je na ní tak zajímavého a proč se vyplatí přijet sem?

Článek

Slowińský národní park

Na ploše 327 kilometrů čtverečních (polovinu z této plochy tvoří moře) se rozkládá Slowińský národní park, který návštěvníkům nabízí jedinečný ekosystém. Druhý takový v Evropě nenajdete. V úvodu zmíněná Lebská Sahara je přitom jen jednou částí parku, byť jistě nejzajímavější. Začněme tedy právě u ní.

Po jménem Lebská Sahara se ukrývá 400 hektarů velké dunové pole. To vzniklo v minulosti dlouhodobým nanášením jemného písku vlnami na břeh. Stejné geologické procesy vytvořily i dvě slaná jezera Gardno a Lebsko. Krajina tak připomíná africkou Saharu, byť podnebí je tu pro nás o něco přívětivější. Jedná se přitom o písečné duny se vším všudy, ta největší má plných 42 metrů na výšku. Velký podíl na vzniku dun i na tom, že jejich tvar se neustále mění, má silný vítr, který je zde velmi častý a je s ním třeba počítat.

Za dunami čeká Baltské moře

Turisté sem nejezdí jen kvůli dunám, nýbrž si nenechají ujít ani moře. Nelze samozřejmě čekat žádný Jadran nebo Rudé moře. Voda je zde poměrně studená, i v létě mívá jen lehce přes 20 stupňů a slouží především jako zdroj osvěžení. Nic to však nemění na tom, že pláže bývají v létě poměrně zaplněné lidmi, kteří si užívají klidu a slunění na pláži, byť vodní radovánky zde ustupují do pozadí.

Foto: Sławek Zawadzki, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Leba: písek a moře

Další lákadla přírodního parku

Slowińský národní park nejsou však jen písečné duny. Najdete zde také borovicové lesy lákající k procházkám, které poskytují domov mnoha zajímavým rostlinným a živočišným druhům. Žijí zde losi, jeleni či divočáci stejně jako hmyz, ptáci a plazi. Z toho důvodu byl národní park již v roce 1977 zařazen na seznam přírodního dědictví UNESCO. Chcete-li mít celou oblast jako na dlani, můžete pak navštívit maják Czolpino, či vyhlídkovou věž Rowokót.

Za návštěvu stojí také přístavní město Leba, které je centrem celé oblasti a kde bývají návštěvníci často ubytováni. Jeho centrum je jistě zajímavé a stojí rozhodně za vidění, v létě však poněkud přeplněné. Město Leba samotné má dvě velké městské pláže. Městu nelze upřít velkou snahu poskytnout turistům kvalitní servis a infrastrukturu. Nebudete zde mít nouzi o restaurace, nebo prodejny suvenýrů a dalšího zboží.

Ve dne i v noci obstarávají ve městě dopravu elektrické miniatury, které rozvážejí turisty z centra k hotelům i plážím. Nedaleko města, konkrétně ve vesnici Nowecin, si celá rodina může užít návštěvu zábavního parku, ve kterém nechybí minizoo, modely dinosaurů, minigolf, bludiště, ani řada pouťových atrakcí.

Foto: Almondox, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Zábavní park nedaleko města Leba

Závěr

Několik dní strávených na severu Polska v okolí města Leba lze jen a pouze doporučit. Pokud tak hledáte tip pro letošní léto, právě zde jeden máte. Je na místě také zmínit, že ceny v Polsku jsou pro nás příjemnější než ve většině středomořských letovisek.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz