Článek
Seznamte se s mihulí
Popis mihule mořské jako by vypadl z nějakého hororu či vědecko-fantastického filmu o krvelačných mimozemšťanech. Nezmínili jsme totiž zatím to, že místo hlavy má mihule prakticky jen velká kulatá ústa vybavená několika soustřednými kružnicemi ostrých zubů. I přesto, že mihule vypadá jako z jiného světa, je ve skutečnosti hodně rozšířená v mnoha oblastech světových moří a oceánů.
Nejčastěji se vyskytuje v Atlantiku, konkrétně třeba v prostoru, který zasahuje od Norska a Islandu na severu až po africké pobřeží na jihu. V západní části potom obývá areál celého východního pobřeží Kanady, USA a Mexika. Přirozenou oblastí mihule mořské je však i Středozemní moře, jeho Jadranskou část nevyjímaje.
S mihulí a jejím rozšířením se však pojí jedna zvláštnost. Podobně jako lososi se totiž mihule rozmnožují v řekách a jsou proto schopny přežívat i ve sladké vodě. Díky tomu se mohli usídlit například ve Velkých jezerech na hranicích USA a Kanady. Ze stejného důvodu byly potom mihule čas od času pozorovány dokonce i u nás v Labi a v Praze ve Vltavě. Pokud bychom proto měli vyjmenovat všechny země, kde mihule mořská žila, nebo stále žije, trochu paradoxně by v tomto seznamu nechyběla ani řada zemí, které vůbec nemají přístup k moři.
Mihule mořská a její upíří zlozvyk
Mihule mořská spoléhá na parazitický způsob života, vybírá si velké ryby nebo třeba delfíny, kterým se přisaje na jejich tělo, postupně jim svými zuby odstraní kůži jako kdyby jí strouhala na struhadle, a následně saje jejich krev. Zatímco ve stádiu larvy žije mihule dva až pět let, jako dospělá potom přežívá tři až čtyři roky.
Pro ryby, nebo mořské savce je přisátí mihule velmi nebezpečné a ve většině případů smrtelné. Ne snad, že by jim vysála všechnu krev, ale rána, kterou jim mihule na těle vytvoří se velmi pravděpodobně zanítí a ryby či delfíni následně umírají na infekci.
Je mihule nebezpečná pro člověka?
Přirozeně se nabízí otázka, zda je mihule mořská nebezpečím i pro člověka, když se vyskytuje i v oblastech, kam každoročně míří desítky či spíše stovky tisíc dovolenkářů. Odpověď je spíše uklidňující. Stoprocentně sice přisátí mihule na člověka vyloučit nelze, je to ale extrémně nepravděpodobné, neboť mihule se lidem vyhýbá.
Ve skutečnosti zatím nebyl v Chorvatsku popsán žádný případ jejího přisátí na člověka. Pokud byste měli takové „štěstí“, že by si jako prvního mihule vybrala zrovna vás, v nemocnici by vám ji odstranili a zařídili by, aby se vám rána nezanítila. Pro člověka proto mihule nebezpečí nepředstavuje, problém však může znamenat pro populace ryb. I to se však týká především sladkovodních ploch, například zmíněných Velkých jezer.
Zdroje informací: https://oceanservice.noaa.gov/facts/sea-lamprey.html