Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejbizarnější rituály na světě aneb buďme rádi, že jsme se narodili zde

Foto: Dr. Ondřej Havelka (cestovatel), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Mnoho tradičních rituálů můžeme jako příslušníci západní civilizace přijmout

Svět je velmi pestré místo. Dělí se o něj nespočet kultur a národů. Každá z nich má své zvyky a rituály, některé jsou pro nás však skutečně jen těžko pochopitelné.

Článek

Famadihana aneb tancování s mrtvými

Obyvatelé Madagaskaru si stejně jako my připomínají své zemřelé předky. Zatímco u nás má ale tato vzpomínka podobu svíčky zapálené na hřbitově, na Madagaskaru jdou o hodně dál. Tradice nazývaná Famadihana spočívá v tom, že rodina každých sedm let otevře hrobku a vyjme z ní ostatky svých předků. Ty potom zabalí do čisté látky a tancuje s nimi. Ostatky potom opět uloží do hrobky a společně se spolu setkají za dalších sedm let.

Pohřební tradice kmene Yanomami

Kmen Yanomami žijící v pralesích severní Brazílie a jižní Venezuely je stále relativně izolovaný od civilizace. V současné době se o kmeni mluví bohužel především ve spojitosti s tím, že jsou ze svého původního území vyháněni těžaři. Současně je tento kmen proslulý pro svůj zvláštní pohřební rituál. Zemřelí jsou ponecháni v džungli 30 až 40 dnů a jejich kosti jsou posléze spáleny při kremaci, které se účastní celá vesnice.

To nejzajímavější ale teprve přijde. Z popela po kremaci a fermentovaných banánů si totiž členové kmene uvaří polévku, věří totiž, že jedině tak dosáhne duch zemřelého skutečného klidu.

Foto: Sam valadi, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Indiáni kmene Yanomami mají svérázný pohřební rituál

Rukavice plné mravenců

Další prapodivný rituál se také odehrává v Amazonii. Chlapci kmene Sataré Mawé musí totiž projít zkouškou, která je má zocelit a proměnit v muže. Pro každého chlapce se však jedná doslova o cestu peklem. Chlapcům jsou totiž nasazeny rukavice plné mravenců druhu Paraponera clavata, neboli mravenců býčích. Bodnutí od tohoto mravence je označováno za nejbolestivější bodnutí hmyzem vůbec. Chlapci musí s rukavicemi plnými těchto mravenců vydržet deset minut, a to celkem dvacetkrát. Teprve potom jsou přijati mezi muže kmene.

Dokonalá izolace od druhého pohlaví

Papua Nová Guinea je známá jako místo, kde žijí stovky různých kmenů, z nichž mnohé si stále udržují své původní tradice. Jedna z těch nejzvláštnějších patří kmeni Sambia. V sedmi letech jsou tam chlapci odebráni matkám a následující asi tři roky jsou ve společnosti dalších mužů. S žádnými ženami se během této doby nesmí potkat. V tomto období jsou však chlapci také často biti, bičováni a je jím způsobováno krvácení. Opět jde o rituál, který má chlapce zocelit.

Bungee jumping pro opravdové drsňáky

Fakt, že dnešní bungee jumping má původ na malém pacifickém ostrůvku Vanuatu je poměrně známý. O něco méně lidí ale ví, že původní rituál, ze kterého se dnešní extrémní sport vyvinul, se na ostrově stále provozuje. Současně jde o opravdu extrémní záležitost, proti níž je moderní bungee jumping procházka růžovou zahradou.

Místní muži a chlapci si na nohy uvazují šlahouny vinné révy a vrhají se i z více než třiceti metrové výšky směrem dolů. Cílem je vždy provést skok, který skončí co nejblíže k zemi. Není třeba zdůrazňovat, že riziko je obrovské a smrt, nebo vážná zranění nejsou při tomto rituálu ničím neobvyklým. A to nemluvíme o tom, že vinná réva nepruží, což pro tělo znamená naprosto extrémní zátěž ve chvíli, kdy to s ním „trhne“.

Foto: Pixabay

Ostrov Vanuatu: tropický ráj a domov předchůdce bungee jumpingu

Zvláštní očista příslušníků kmene Mundari

Jižní Sudán je zemí, která se do povědomí lidí na západě dostává bohužel skrze zprávy o krvavé občanské válce a humanitární krizi či hladomoru. Právě zde žije ale také kmen Mundari. Jedná se o pastevce, kteří stále žijí velmi tradičním způsobem života. Zcela zásadní roli hraje v životě celé společnosti dobytek. Krávy dodávají mléko a maso. To ale není to jediné, co lidé kmene Mundari z krav využívají. Každé ráno se totiž osprchují kravskou močí.

Z našeho pohledu jde samozřejmě o velmi zvláštní rituál. Pro příslušníky kmene má ale hned několik významů. Díky vysokému obsahu amoniaku působí kravská moč jako přírodní odbarvovač a při dlouhodobém používání zajistí lidem specifickou rudou barvu vlasů. Kromě toho ale také chrání pokožku a je vlastně jakýmsi opalovacím krémem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Subaru XV

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz