Článek
Cesta na Severní Sentinel
Je docela dobře možné, že jste o ostrově Severní Sentinel zatím vůbec nikdy neslyšeli, natož abyste si jej hledali na mapě. Nachází se tam mezi Indonésií a Barmou, ale je indickým územím. Na první pohled by vypadal jako dokonalý tropický ráj z předních stránek katalogů cestovních kanceláří. Na ten druhý už ale odhalí své skutečné tajemství.
V tomto týdnu proběhla sdělovacími prostředky zpráva o tom, že čtyřiadvacetiletý americký turista se vylodil na pláži tohoto ostrova i přesto, že již od roku 1956 kolem něj platí 5,5 kilometru široká zakázaná zóna. Jeho cílem bylo právě toto tajemství: dost možná ten vůbec neizolovanější domorodý kmen, který dosud na planetě Zemi žije.
Pomatený Američan se ale do kontaktu s lidmi tohoto kmene nedostal. Jeho plán koneckonců nebyl zrovna dvakrát sofistikovaný: domníval se, že domorodce naláká na Coca-Colu a několik kokosů. Namísto toho, aby dosáhl svého cíle, byl zatčen a označen za bezohledného a hloupého. Proč?
Tajemství jménem Sentinelci
Na ostrově o rozloze asi 60 kilometrů čtverečních žije kmen Sentinelců, kteří odmítají jakýkoli kontakt s vnějším světem a žijí způsobem života, který se téměř nezměnil už po tisíce let. Tato izolovaná komunita žije na ostrově dost možná až 60 tisíc let a za celou tu dobu se ani trochu nezměnili.
Sentinelci žijí jako lovci a sběrači, loví ryby, kraby a divokou zvěř, sbírají plody a kořínky. Používají jednoduché nástroje, jako jsou oštěpy, šípy a nože, které často vyrábějí z materiálů nalezených na pobřeží, včetně trosek z lodí. Jinými slovy, stále se drží života, který byl v našich končinách praktikován v době kamenné.
Sentinelci jsou známí také svou důraznou ochranou svého území. Reagují maximálně agresivně na jakýkoli pokus o kontakt. V roce 2006 zabili Sentinelci dva rybáře, kteří se omylem dostali na loďce až k ostrovu. V roce 2018 zase svět šokovala smrt amerického misionáře Johna Allena Chaua. Ten se ovšem pokusil na ostrov dostat cíleně a nelegálně. Jeho cílem bylo šířit křesťanství, neboť na ostrově podle něj sídlil Satan. Reakce Sentinelců byla jasná: byl zabit krátce po přistání.
Ochrana indické vlády
Jak již bylo řečeno, indická vláda razí politiku „nulového kontaktu“ a usiluje o to, aby kmen mohl pokračovat ve svém životě bez jakýchkoliv vnějších zásahů. Sentinelci jsou oficiálně chráněni indickými zákony a jakýkoli pokus o kontakt s nimi je nezákonný.
Jak je v podobných případech obvyklé, celá situace ale vyvolává kontroverze. Na jedné straně stojí úcta k jejich právu na samostatnou existenci a nenarušenou kulturu. Na druhé straně je tu otázka jejich zdraví a bezpečnosti – protože nikdy nepřišli do kontaktu s moderní medicínou, jakýkoli běžný virus by pro ně mohl být smrtící a celé společenství by mohlo rychle zmizet z povrchu zemského.
Zákony se je samozřejmě snaží chránit, ale nikdy nelze zaručit, že ke kontaktu nějakou náhodou nedojde. Zdá se, že situace tak prostě nemá řešení. V případě absolutní izolace roste riziko nechtěného kontaktu s katastrofálními následky. Jak z toho ven?