Článek
Kde hledat Grado
Na mapě byste ostrov Grado našli ve chvíli, kdy byste se zaměřili na oblast oné podkovy spojující Benátské pobřeží s chorvatskými hranicemi. Jeho poloha z něj činí vůbec nejbližší italské jadranské letovisko a bližší koupání v Jadranu, než na Gradu Češi prostě nenajdou.
Co to ale Grado vlastně je? Přísně vzato je Grado letoviskem, které leží na stejnojmenném ostrově spojené s pevninou pětikilometrovým mostem. Obklopují jej navíc další menší ostrůvky navzájem také pospojované mosty. Letovisku to tak dává trochu z kouzla nedalekých Benátek.
Tenhle malebný ostrov v Benátské laguně si vysloužil také přezdívku „Sluneční ostrov“ (v italštině Isola del Sole) nebo „Zlatý ostrov“ a tyto přezdívky naznačují, co od tohoto letoviska vlastně očekávat.
Ostrov Grado je prostě rájem pro milovníky pláží a letní relaxace. Turisté zde najdou několik kilometrů pláží se zlatavým pískem, který krásně kontrastuje s tyrkysově modrou mořskou vodou. Kromě odpočinku na lehátku, opalování a koupání v moři je možné věnovat se i vodním sportům. Oblíbený je zde windsurfing, plachtění, vodní lyžování i potápění. Je navíc možné vybírat i z klidnějších pláží s pozvolným vstupem do vody, což ocení zejména rodiny s dětmi.
Historie ostrova Grado
Ostrov Grado se pyšní také bohatou historií sahající až do římských dob, kdy šlo o důležité obchodní centrum. Jeho dnešní podoba je dána sítí malebných uliček, historických kostelů a náměstí, které jsou němými svědky jeho slavné minulosti. Grado totiž fungovalo jako přístav pro město Aquileia, které leží asi 10 km ve vnitrozemí.
V pozdějších staletích, po rozpadu Západořímské říše, zde sídlil biskup, který spravoval dokonce i slavné Benátky. A mimochodem, Grado je významně starší než Benátky. Byly to ale právě ony, které svým rozmachem připravily ostrovu Grado postupný úpadek a nutnost sklonit se jejich moci. Z Grada se stala prakticky bezvýznamná vesnička.
Potom ale přišlo vzkříšení v podobě zájmu o cestovní ruch. Již na začátku 19. století sem začali za odpočinkem mířit majetní obyvatelé Habsburské monarchie. Tento rozmach turismu stále pokračuje a v dnešní době je turismus hlavním zdrojem příjmů pro místní obyvatele.
Co vidět na ostrově?
Za zmínku určitě stojí bazilika Santa Eufemia z 6. století s krásnými mozaikami a raně křesťanským baptisteriem. Ze stejného období potom pochází i bazilika di Santa Maria delle Grazie a klášterní komplex Santuario della Madonna di Barbana na ostrůvku Barbana. Klášter je dodnes používán. Zajímavé jsou jistě i historické chatrče rybářů.
Grado ale není jen místem s historickým významem. Celá laguna je též jedinečnou přírodní lokalitou a nacházejí se zde dvě přírodní rezervace. Především pak pozorování místního vodního ptactva, které se sem slétá ve velmi rozmanitých skupinách.
Závěrem
Ostrov Grado je tipem na pobyt nebo jen na krátký výlet. Grado splňuje vše, co od letoviska tohoto typu očekávat. Kombinace krásného pobřeží, historických památek i hezké přírody je jistě lákavá. Na úplný závěr zmíníme ještě jeden důležitý parametr: Na Gradu je méně turistů než v jiných letoviscích. I to mu dodává na autenticitě.
Zdroje informací: https://www.lonelyplanet.com/italy/friuli-venezia-giulia/grado