Hlavní obsah
Věda

Nově objevený tunel na Měsíci nabízí řešení pro budoucí stálou přítomnost lidí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Pod povrchem Měsíce jsou podle všeho jeskyně a tunely

Od doby, kdy z Měsíce odstartovala poslední z výprav programu Apollo, uběhlo již více než 50 let. V podobě projektu Artemis či čínských snah bychom se ale měli brzy dočkat návratu člověka na Měsíc.

Článek

Základna na Měsíci a problémy, které je třeba vyřešit

Lidstvo se hodlá na Měsíc vrátit, již příští rok by měla mise Artemis II našeho vesmírného souputníka obletět a v letech poté dojde k dalšímu přistání. Na rozdíl od šedesátých let mají ale tyto plánované výpravy jiný cíl. Nejde nám jen o to se na Měsíc zase na chvíli podívat, chceme se tam usadit.

Klíčovou součástí plánů je stavba stanice Gateway, která bude sloužit jako přestupní stanice pro cesty na povrch. Mimochodem, na jejím vývoji a výrobě komponent se podílejí i české firmy. Návrat na Měsíc se tak tentokrát týká i nás, nejde jen o souboj velmocí, byť USA a na druhé straně Čína hrají samozřejmě prim a v jistém smyslu se jedná o nové vesmírné závody.

Nechme ale politiku a poměřování geopolitických svalů stranou a věnujme se technické stránce věci. Dlouhodobá přítomnost člověka na Měsíci přináší několik klíčových výzev, které je nutné překonat. Tou první je ochrana astronautů před radiací. Měsíc nemá atmosféru ani magnetosféru, která by blokovala kosmické záření. Dlouhodobý pobyt znamená pro astronauty vysoké dávky radiace, což může při dlouhodobějším pobytu vést k vážným zdravotním problémům. Lze samozřejmě stínit jednotlivé budovy, ve kterých budou astronauté přebývat, značně to ale komplikuje jejich vývoj a stavbu.

Druhým problémem jsou obrovské teplotní výkyvy: od velmi vysokých teplot během dne až po extrémní chlad v noci. Opět to klade velmi vysoké nároky na materiály i vlastní realizaci staveb. Klíčové je potom samozřejmě i zásobování vodou a kyslíkem, resp. energií. Nedávný objev potvrzující dlouholeté předpoklady vědců ale naznačuje, že řešení většiny problémů nám možná nabídne Měsíc sám.

Foto: NASA, volné dílo

Lidé se na Měsíc vrátí. A tentokrát nebudou chtít odejít

Tunely na Měsíci

Ačkoliv vědci již nějakou dobu předpokládali, že na Měsíci jsou v podzemí jeskyně a tzv. lávové tunely, teprve nyní dostali do rukou přesvědčivé důkazy o tom, že tomu tak skutečně je. Výzkumníci z univerzity v italském Trentu objevili jeskyni pomocí radaru, který pronikl do spodních části jámy na skalnaté planině Mare Tranquillitatis (jedná se o tutéž oblast, na níž v roce 1969 přistálo Apollo 11).

Američtí vědci z Purdue University učinili několik podobných objevů. Zdá se tedy, že pod povrchem Měsíce se nacházejí podzemní struktury o velikosti stovek metrů, desítky metrů pod povrchem. Jedná se opět o zmíněné lávové tunely, tedy fenomén, který známe i ze Země, např. z Islandu, Galapág nebo třeba z Kanárských ostrovů.

Ve skutečnosti jsou právě zde ideální podmínky pro vybudování základny. Právě tady budou astronauté chráněni před radiací i před teplotními výkyvy. A pokud bychom objevili tunely i v oblasti, kde je pod povrchem vodní led, měli bychom ideální místo pro vybudování základny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz