Článek
Pythium oligandrum jako ochrana rostlin
Pokud holdujete určité bulvární podobě vědy, možná vás zaujme příběh o zahradnici, která měla dlouhodobé problémy s plísní na nohou. Kvůli ní jí nohy pokaždé silně zapáchaly. Jednoho dne si však měla do holínek omylem nasypat přípravek na ochranu rostlin s obsahem houby pythium oligandrum. Ten den jí pak nohy vůbec nezapáchaly. Tento příběh zní sice zajímavě, realita však byla trochu složitější. Nic to ale nemění na tom, že pythium oligandrum je skutečně podle všeho za určitých okolností účinnou zbraní v boji s některými plísněmi a mykózami.
Mikroskopickou houbu pythium oligandrum objevil v první polovině 30. let minulého století Američan Charles Drechsler. Houbu popsal a zjistil, že se jedná o parazita, který však nepoužívá jako svého hostitele zvířata či rostliny, nýbrž jiné houby. Ty přitom velmi často také zahubí.
Další kapitolu výzkumu této houby učinili v 70. letech čeští vědci ve výzkumném ústavu řepařském. Právě tam si docent Dáša Veselý všiml toho, že pythium oligandrum dokáže ochránit rostliny před řadou patogenů. Tato práce byla ve světě následně mnohokrát ověřena a rozšířena na řadu dalších rostlin. Pokud však tato houba dokáže ničit patogeny na rostlinách, nemohla by to dokázat i jinde?
Pythium oligandrum proti kožním onemocněním
Na lidských tkáních dokáže parazitovat celá řada plísní a houbových organismů. Velmi často se přitom soustřeďují do oblasti dolních končetin. I tady může pythium oligandrum pomoci. Její kouzlo tkví v tom, že se živí tím, co je pro nás nežádoucí, ale poté sama odumře, neboť lidská tkáň pro ni představuje cizí prostředí, ve kterém nedokáže přežívat. Když si k tomu připočteme fakt, že je vůči lidskému organismu absolutně netoxická, máme zde skvělého adepta na účinný přípravek proti plísním a mykózám, který je na rozdíl od naprosté většiny ostatních čistě přírodní a nepoužívá agresivní chemické prostředky. Na kůži jej lze aplikovat v podobě vodného roztoku.
Pokud cítíte určitou míru skepse, neboť správně tušíte, že zázračné přípravky většinou neexistují, máte samozřejmě pravdu. Nejde o žádnou magickou tinkturu, nýbrž o přírodní přípravek, který podle dosavadních výzkumů dokáže zbavit většinu pacientů plísně na kůži nohou a menší část pacientů vyléčí z plísně nehtů. V každém případě pak dokáže stav pacienta alespoň zlepšit. Dosavadní výsledky ukazují určité zlepšení i u části pacientů s diabetickou nohou, bércovými vředy, nebo s lupénkou.
Využití houby v boji proti kožním onemocněním je stále předmětem výzkumu a je třeba širších klinických studií. I proto se houba prozatím prodává nikoliv jako lék, ale jako kosmetický přípravek. I tak jde však o velmi zajímavý objev a je možné, že se brzy dočkáme jeho povýšení na skutečný medikament.
Zdroje informací: https://pardubice.rozhlas.cz/plisne-nas-zbavi-chytra-houba-6031340