Článek
Elafonisos není Elafonisi
Hned zpočátku je třeba si ujasnit, že ostrov Elafonisos není to samé, co pláž Elafonisi. Zatímco pláž najdete na Krétě, Elafonisos je ostrov, který se nachází jen nějakých 300 m od Peloponéského poloostrova. Jeho rozloha je necelých 20 km2, což jej zrovna nepředurčuje k tomu, aby byl cílem masového turismu. Ne snad, že by na Elafonisos nemířili turisté, právě naopak. V sezoně se to tady návštěvníky jen hemží a jejich počet daleko přesahuje počet stálých obyvatel ostrova, který je asi 600.
Velkou část turistů však tvoří Řekové, kteří na Elafonisos rádi vyráží např. na víkend. Co je sem láká? Elafonisos je dnes řeckými i zahraničními turisty vyhledáván především pro své úchvatné pláže, které nabízí jemný bílý písek v kombinaci s tyrkysově modrým mořem. Co víc si od pláže přát? Nejznámější a nejkrásnější pláží na celém ostrově je bezpochyby Simos beach, která se nachází na jihovýchodě ostrova. Tato pláž je rozdělena úzkým výběžkem na dvě zátoky a nabízí ideální podmínky pro relaxaci, koupání a vodní sporty.
Právě díky Simos beach si ostrov vysloužil přezdívku „řecký Karibik“. Pokud vás návštěva této pláže láká, počítejte s tím, že v sezoně tady bude doslova hlava na hlavě. To je bohužel cena, kterou musíte platit za spatření většiny podobných míst. A nemusí jít jen o Řecko nebo Středomoří.
Elafonisos pro milovníky historie
Archeologické nálezy dokládají, že ostrov byl obydlen již před 5000 lety. A pokud se umíte potápět, resp. šnorchlovat, můžete se na pozůstatky starověkého osídlení podívat na vlastní oči. Jednou z největších atrakcí ostrova Elafonisos jsou totiž pozůstatky městečka Pavlopetri. Pochází z doby okolo roku 2800 př. n. l. a pod hladinu jej poslalo zemětřesení okolo roku 1000 př. n. l.
Pro svět objevil tento poklad ležící asi čtyři metry pod hladinou britský archeolog Nicholas Flemming v roce 1967. I další historie ostrova Elafonisos je z historického hlediska velice zajímavá. Právě zde válčily Athény se Spartou (v té době šlo ale o poloostrov spojený s pevninou) a Britové zde v 18. a 19. století upevňovali svůj vliv ve Středomoří.
Na Pavlopetri beach si můžete prohlédnout prehistorický hřbitov, v městečku Elafonisos zase navštívíte kostel Agios Spyridon a u Simos Beach zase navštívíte stejnojmennou jeskyni. Na ostrově Elafonisos je toho zkrátka hodně k vidění.