Článek
Kdo byl Ottis Toole
Ottis Elwood Toole se narodil 5. března 1947 na Floridě. Prostředí, do kterého přišel, však rozhodně nebylo láskyplným místem umožňujícím zdravý rozvoj dětské mysli. Ottisova matka byla náboženskou fanatičkou, která si navíc toužebně přála dceru. Proto Ottise oblékala do dívčích šatů a oslovovala jej Becky. Již od dětství byl pak Ottis pravidelně obětí incestu ze strany mnoha příbuzných včetně své starší sestry.
Aby toho nebylo málo, jeho babička z matčiny strany byla satanistkou a Ottis se od dětství účastnil nejrůznějších rituálů, které zahrnovaly i vykrádání hrobů za účelem získání lidských ostatků. Ottisův otec byl alkoholik a rodinu opustil velmi brzy. Na jeho život tedy neměl prakticky žádný vliv.
Podle svých vlastních slov si Ottis ve svých deseti letech uvědomil, že je gay, a již v pubertě navázal několik vztahů s chlapci svého věku i staršími muži. V deváté třídě byl ze školy vyloučen a začal se živit jako homosexuální prostitut. V souvislosti s vyloučením ze školy se občas zmiňuje, že trpěl lehkou mentální retardací a jeho IQ bylo na úrovni čísla 75. Ve skutečnosti je však pravděpodobnější, že takto nízké skóre bylo způsobeno tím, že při testech nebylo bráno v potaz, že trpí poruchami jako ADHD nebo dyslexie. Jeho reálné IQ tak bylo pravděpodobně vyšší.
Ottis na dráze zločinu
Ottis Toole později tvrdil, že svoji první vraždu spáchal ve čtrnácti letech, když v lese přejel autem jednoho svého zákazníka, obchodního cestujícího. Je otázkou, zda je to pravda. S nevěrohodnými, nebo neprokazatelnými výpověďmi se u Ottise Toolea setkáváme velmi často. Faktem ale je, že se ve svých sedmnácti letech dostal poprvé do vězení za potulku.
Informací o Ottisově životě v období mezi druhou polovinou šedesátých let a první polovinou let sedmdesátých je pomálu. Podle všeho se toulal po Spojených Státech a živil se prostitucí i žebrotou. V oficiálních záznamech se jeho jméno znovu objevuje v roce 1974, kdy se stal jedním z podezřelých v případě vraždy čtyřiadvacetileté ženy ve státě Nebraska. Jen o měsíc později jej policie vyšetřovala v souvislosti s další vraždou, tentokráte s jedenatřicetiletou Eilen Holmanovou z Colorada.
Vraždy mu nicméně nebyly prokázány a Ottis se přesunul na jih Spojených států. Aby zamaskoval svoji sexuální orientaci, oženil se se ženou, která byla o 25 let starší než on. Ta jej však opustila po pouhých třech dnech, neboť odhalila jeho homosexualitu. Vzhledem k dalším událostem to bylo z její strany určitě velmi rozumné rozhodnutí.
Ottisovy vraždy
V roce 1976 se v Jacksonvillu na Floridě Ottis Toole setkal v charitě s Henry Lee Lucasem a oba muži si okamžitě padli do oka. Lucasova minulost byla totiž té Ottisově nápadně podobná s tím rozdílem, že Henry svoji matku zabil, za což si odseděl 10 let. Je na místě zmínit, že Henry a Ottis se v charitě nepotkali jako klienti, nýbrž jako zaměstnanci.
Oba se poté rozhodli skončit v práci a vyrazit spolu na cestu po USA. A právě ta z nich udělala nejslavnější homosexuální zločinecký pár. Jejich konání je ale stále zahaleno řadou nejasností a hluchých míst. Po cestě vraždili prakticky kohokoliv, kdo jim přišel pod ruku: muže, ženy i děti.
V následujících pěti letech procestovali podle svých slov 26 různých států a všude páchali zločiny. Nejen, že vraždili, ale těla obětí rozřezávali, odsekávali jim hlavy a maso si potom grilovali. Velmi často si potom maso připravovali před autem na veřejnosti.
Nejslavnějším zločinem z tohoto období, který je oficiálně připsán Ottisu Tooleovi (byť přímý důkaz chybí), je vražda šestiletého Adama Walshe. Ten zmizel z obchodního domu na Floridě, kde si prohlížel hračky, zatímco jeho matka vybírala osvětlení jen o několik uliček dále.
Po Adamově zmizení vytvořil jeho otec televizní pořad „America´s Most Wanted“, což je dodnes jeden z nejúspěšnějších pořadů zabývajících se kriminalitou. Adamovi rodiče také založili Národní centrum pro pohřešované a ohrožené děti. K vraždě malého Adama se ale Ottis přiznal až poté, co byl dopaden policií kvůli jinému skutku. Jak k tomu došlo?
Dopadení a výslechy
V lednu 1982 zamkl Ottis Toole čtyřiašedesátiletého muže v domě, který poté zapálil. A právě tento čin se mu stal osudným. Ottis byl totiž dopaden a v dubnu 1983 odsouzen na 20 let do vězení. Tam se začal přiznávat i k mnoha dalším vraždám. Jak již ale bylo zmíněno na začátku, své výpovědi často měnil a bylo těžké odfiltrovat, co je skutečnost a co je jen jeho fabulace. Prokázáno mu nicméně bylo šest vražd (v roce 2008 byl úřady označen za vraha Adama Walshe, čímž oficiální počet jeho vražd stoupl na sedm) s tím, že on sám mluvil o stovkách dalších. Střízlivé odhady říkají, že jich mohl spáchat něco okolo 65.
Ottis Toole byl odsouzen ke dvěma trestům smrti a čtyřem doživotním trestům. Trest smrti nakonec nebyl vykonán a byl změněn na doživotí. Ottis Toole zemřel ve vězení v roce 1996 ve věku 49 let na cirhózu jater. Jeho přítel Henry Lucas jej přežil o 5 let a ve vězení zemřel v roce 2001.
Závěr
Ottis Toole patří mezi nejzvrhlejší sériové vrahy americké historie. Akademickou otázkou nicméně je, zda měl vůbec šanci na spořádaný život vzhledem k prostředí, ve kterém se v dětství musel pohybovat. Nejde o sejmutí odpovědnosti, která je nezpochybnitelná, nýbrž o to, jak nás v ranném věku formuje okolí a podněty, kterým jsme vystaveni. Může naše vnímání zločinu změnit vědomí, že lidé jako Ottis Toole byli na kriminální dráhu vrženi již dlouho předtím, než vůbec dostali možnost utvářet si sami své hodnoty?
Zdroje informací: https://mail.murderpedia.org/male.T/t/toole-ottis.htm