Hlavní obsah

Poznejte 5 zajímavostí města Mělník

Foto: melechovsky, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Česká národní řeka Vltava se u Mělníka vlévá do Labe a pod tímto jménem pokračuje až do Hamburku

Středočeský Mělník ležící asi 30 km severně od Prahy je známý především jako místo, kde se Vltava vlévá do Labe. Ve skutečnosti zde ale najdete i řadu dalších zajímavostí.

Článek

Proč není Labe Vltava?

Soutok Labe a Vltavy je sice jedním z nejčastěji fotografovaných míst v Česku, to ale neznamená, že se o něm nelze dozvědět něco nového. Nejeden člověk, který v Mělníku z výšky pozoroval soutok dvou našich nejvýznamnějších řek, se jistě zamyslel nad tím, proč po soutoku pokračuje řeka právě jako Labe. Vltava se totiž jeví jako o něco málo mohutnější, a přesto musí právě v Mělníku přijmout jméno Labe.

Vysvětlení musíme hledat daleko v minulosti, v době, kdy u nás sídlili staří Keltové. Ti do Čech přicházeli především ze severu a do nitra našeho území postupovali proti proudu Labe, se kterým se logicky setkali nejdříve. Právě proto se v Mělníku mění Vltava na Labe a nikoliv naopak.

Foto: Pudelek, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Město Mělník, významný bod na historické mapě Čech

Mělnická kostnice

Když se řekne kostnice, vzpomeneme si většinou na tu v Sedlci u Kutné Hory. Ta však není ani v nejmenším jedinou kostnicí u nás. Právě naopak, kostnic máme víc než dost. Ta mělnická je jednou z největších a nejzajímavějších. Najdete ji v kryptě kostela svatého Petra a Pavla, a i když zde nejsou kosti sestavené do takových kreací jako ve zmíněném Sedlci, určitě stojí za návštěvu.

Kostel pochází pravděpodobně již z 10. století a je tak jedním z nejstarších u nás. Jako u většiny ostatních kostelů, i zde byl původně hřbitov. V některých historických obdobích však lidé umírali v takovém množství, že hřbitov nestačil. Jednalo se samozřejmě především o období morových epidemií nebo válek. V takovém případě bylo nutné lidské pozůstatky ukládat právě v kostnicích, které byly součástí většiny farních kostelů.

Mělnická kostnice je umístěna do gotické krypty a nachází se v ní pozůstatky až 15 000 lidí, po nejvíce z doby od 16. do poloviny 18. století. Když v roce 1775 došlo ke zrušení kostelního hřbitova, mělo dojít také k zahrabání kostí do země. V Mělníku zvolili pro splnění tohoto nařízení poněkud kreativní přístup a místo toho, aby kosti přenášeli, prostě zazdili okna a vchod do kostnice. Dnes jsou však její prostory opět otevřené a přístupné veřejnosti. Kostnici si tak můžete přijít prohlédnout i vy.

Foto: Natálie Kalendová, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Quod sumus hoc eritis. Fuimus quandoque, quod estis. – Co jsme my, budete i vy. A co jste vy, byli jsme i my - citát, který v kostnici napadne každého

Mělník a svatá Ludmila

Svatá Ludmila, babička svatého Václava, patří k nejvýznamnějším postavám našich raných dějin. O jejím původu se zmiňují dva zdroje. Zatímco tzv. Krátké sepsání o pokřesťanštění Moravy a Čech dělá z Ludmily Srbku, Kristianova legenda zase mělnickou rodačku. V její době se sídlo samozřejmě nejmenovalo Mělník, nýbrž Pšov a Ludmila byla z kmene Pšovanů. Druhá možnost je pravděpodobnější.

Ke svaté Ludmile se váže i jedna mělnická pověst. Když již jako křesťanka dorazila k pšovským branám, byl jí odepřen vstup, neboť její soukmenovci byli stále pohané. Rozzlobená Ludmila pronesla, že když jí ani vodu nedají, sami si ji nezaslouží. A od té doby v Mělníku podle pověsti málo prší.

Poklad v mělnickém podzemí

Jakožto středověké město má i Mělník v centru rozsáhlé podzemí tvořené několika patry starých sklepů a chodeb, které je propojují a jsou vysekány v masivu mělnického kopce. V dobách ohrožení města, tedy za válek či velkých požárů se v podzemí ukrývali měšťané, nebo sem alespoň přinášeli své cennosti. Někde tady má asi původ legenda o velkém pokladu, který se prý pod Mělníkem stále ukrývá. A aby toho nebylo málo, pověst říká, že bude nalezen teprve ve chvíli, kdy celé město lehne popelem. Poklad potom pomůže při jeho obnově. I do mělnického podzemí se dnes můžete vypravit, vstup je přímo z turistického informačního centra.

Foto: Oskera Miroslav, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pražská brána, další z mělnických dominant

Opevnění a věž s restaurací

Jako prakticky každé středověké město, i Mělník měl samozřejmě své opevnění. Tvořila jej dva metry silná opuková zeď. V 19. století již hradby svoji roli neplnily a jejich velká část byla zbořena. Určité fragmenty opevnění se však dochovaly a tvoří zajímavou historickou památku. Asi vůbec nejzajímavější součástí celého fortifikačního systému je Pražská brána. Postavena byla již ve 13. století a svoji současnou podobu získala v roce 1536. Stále jsou v ní střílny i úzká okna ze kterých mohli obránci střílet na obléhatele. V dnešní době již z věže samozřejmě nikdo nestřílí, vy se sem ale můžete vydat do kavárny, kde vás obslouží za pomoci jedinečného mechanického výtahu. Z pátého patra je pak navíc krásný výhled na město.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz