Článek
Vlk obecný a setkání s ním
Vlk z naší přírody zmizel v první polovině 19. století, v tom jednadvacátém byl k nám ale úspěšně navrácen. Příroda tak dostala zpět to, co jí člověk v minulosti vzal, tedy vrcholového predátora. Jako takový se samozřejmě vlk občas dostává do křížku s člověkem, především s chovateli ovcí a dalších domácích zvířat.
S tím, jak se zvyšuje počet vlků v přírodě, roste také šance na to, že se s ním potkáte během své procházky lesem. Vlčí smečky najdete v Krkonoších, v Jizerských i Krušných horách, v Beskydech, ale také na Šumavě nebo na Třeboňsku. Ani to ale samozřejmě neznamená, že je vaše šance na setkání s vlkem kdovíjak velká. Řekněme raději, že není nulová. Vlk je obecně velmi plachý a o setkání s člověkem nestojí.
Stát se to ale může a potom se hodí znát soubor základních pravidel o tom, co v takovém případě dělat. Nejde o žádnou raketovou vědu, spíše o to, aby člověk zachoval klid a rozvahu. K uklidnění snad přispěje i fakt, že v Evropě jsou novodobé případy napadení vlkem neznámou věcí.V minulosti k nim samozřejmě docházelo, to ale Evropa vypadala úplně jinak.
Kde vlka nepotkáte a kde se to stát může
Obecně platí, že vlci se nebudou přibližovat k vesnicím a městům. Důvodem je jejich strach, je to pro ně neznámé prostředí plné pachů člověka a také psů, takže vlk chápe, že v takových místech nemá co pohledávat. Určitou výjimečnou situaci může představovat moment, kdy ucítí fenu psa v období hárání. I tak jde ale o výjimečné případy.
Ve volné přírodě mimo lidská sídla již vlka potkat můžete. Jak již ale bylo řečeno, jsou to plachá zvířata se smysly mnohem lepšími, než jsou ty vaše a většinou utečou dávno předtím, než se k nim přiblížíte. Ne náhodou musí přírodovědci instalovat fotopasti, bez nich by měli o našich vlcích mnohem horší přehled.
Největší šanci na setkání s vlkem budete mít ve volné přírodě buď brzo ráno anebo naopak pozdě večer.
Co dělat při setkání s vlkem?
Když už budete mít to štěstí, že vlka skutečně potkáte, rozhodně nemusíte panikařit. Vlk se vás bude bát více než vy jeho. Ve chvíli setkání začne vlk vyhodnocovat, zda pro něj představujete nějakou hrozbu. Je proto důležité mu vždy ponechat únikovou cestu, kterou velmi rád využije. Pomoci si můžete i tlesknutím, výkřikem nebo hozením jakékoliv větve, kterou seberete.
To by mělo vlka přesvědčit o tom, aby co nejrychleji zmizel. Rozhodně se k němu více nepřibližujte a už vůbec jej nekrmte. Současně ale neutíkejte, netočte se k němu zády a nedívejte se vlkovi do očí.
Je také velmi důležité, abyste měli na vodítku své domácí mazlíčky, pes by mohl na vlka vystartovat a potom by nemusel skončit příliš dobře. Obecně ale není třeba se setkání s vlkem příliš obávat. Stát se to může ale prakticky jistě skončí takové setkání rychlým ústupem vlka.