Článek
Pavouci v banánech
Čas od času proletí médii zpráva o tom, že v tom či onom supermarketu byl v banánech nalezen tropický pavouk. Většinou je to ještě doplněno o informaci o tom, že se určitě jednalo o nejjedovatějšího pavouka na světě. Nejde přitom v žádném případě o českou specialitu, úplně stejně to funguje v kterékoliv jiné evropské zemi.
Banány se pěstují v tropech a jen těžko může někoho překvapit, že se čas od času dostane i přes veškerou kontrolu do krabice nějaký ten tropický pavouk. Může se jednat o zástupce celé řady druhů, od těch úplně neškodných až po skutečně prudce jedovaté. Jaké druhy mohou představovat největší riziko?
Maloočka lovecká
Maloočka lovecká je velký hnědý pavouk s tělem, které může dorůst až 2,5 cm a nohama s rozpětím až 12 cm. Doma je v mnoha tropických a subtropických oblastech světa, odkud se v bedně s banány dostane občas i k nám. Přes svou velikost je maloočka schopná pronikat i do velmi malých prostorů, především díky svému zploštělému tělu.
V oblastech, kde se přirozeně vyskytuje, jej znají především jako pravidelného návštěvníka lidských obydlí, která přímo vyhledává. Je to nicméně pavouk velice plachý a žije většinou pod prkny, za nábytkem nebo v jakýchkoliv jiných skrýších. Pavouk je sice jedovatý, nikoliv však smrtelně. Jeden případ výskytu maloočky lovecké v banánech se udál v roce 2019 v Praze, rozhodně ale není jediný.
Maloočka má zajímavý způsob lovu. Nepoužívá totiž pavučiny, ale láká hmyz na jakýsi bílý knír v obličejové části. Odráží se od něj světlo, které hmyz přiláká a ten vletí pavoukovi přímo do chřtánu. Maloočka lovecká patří do skupiny, ze které se rekrutuje i největší pavouk světa, heteropoda maxima žijící v Laosu. Ten ale v banánech většinou neputuje.
Palovčík brazilský
Palovčík brazilský patří mezi nejznámější druhy tzv. banánových pavouků. Rozhodně je nejčastěji zmiňovaným, neboť je pro novináře nejzajímavější. Důvod je zřejmý: je totiž opravdu jedovatý a skutečně jej lze zařadit mezi nejnebezpečnější pavouky světa. Většinou se tak proto označuje každý pavouk, který k nám s banány dorazí, často se ale jedná o jiný druh.
Palovčík brazilský také patří mezi opravdu velké pavouky, zatímco jeho tělo může mít až 6 cm, rozpětí jeho nohou může činit až 18 cm. Většinou má světle hnědé tělo ozdobené několika pruhy a tečkami v jeho zadní části. Jak již jeho jméno napovídá, jeho domovem je Jižní Amerika, především Brazílie.
Stejně jako maloočka si ani palovčík nestaví pavučiny. Zatímco ale maloočka spoléhá na svůj trik s bílými vousy, palovčík loví mnohem přímočařeji. Vyznačuje se velkou agresivitou a na svoji kořist prostě a jednoduše skočí.
V Guinessově knize rekordů je skutečně uveden jako nejjedovatější pavouk světa. Jako svůj jed totiž používá neurotoxin, který vědci znají pod označením PhTx3. Ten může lidskému tělu způsobit vážné zdravotní problémy. Nejznámější z nich je tzv priapismus, jedná se o problém postihující pouze muže, který se projevuje několikadenní bolestivou erekcí, a který může způsobit i neplodnost. Na palovčíkův jed je naštěstí známý protijed, který je ale potřeba podat co nejrychleji.
Každým rokem je na světě zaznamenáno asi 4000 případů pokousání člověka palovčíkem. V naprosté většině případů se tak ale děje v jeho domovině. Palovčíci v banánech jsou poněkud zveličovaným problémem. Dospělý jedinec totiž přepravu s největší pravděpodobností nepřežije. Známé případy výskytu palovčíka v tropickém ovoci většinou spočívaly v tom, že zákazníci či pracovníci evropských supermarketů objevili kokon s jeho vajíčky. Takové ovoce je potom hned zlikvidováno i s kokonem.
Pokud objevíte při nákupu banánů pavoučí kokon, kontaktujte samozřejmě obsluhu prodejny a upozorněte ji na to. Současně ale nepanikařte, protože není příliš pravděpodobné, že by vám hrozilo skutečné nebezpečí. Rozhodně si ale neberte takové ovoce domů.
Zdroje informací: https://entnemdept.ufl.edu/creatures/urban/spiders/giant_crab_spider.htm