Článek
Unikátní, avšak téměř neznámá technická památka
V okrese Příbram, necelé čtyři kilometry severozápadně od centra Sedlčan leží torzo starého větrného mlýnu. Podle nedaleké obce jej dnes turisté i Národní památkový ústav znají jako „větrný mlýn Příčovy“. I když z něj dnes mnoho nezbylo, jedná se i tak o zříceninu, která stále udivuje svojí monumentálností.
Z celé stavby zbylo obvodové zdivo asi tří čtvrtin jeho spodní části. Průměr přesahující 13 metrů i síla zdiva činící 1,2 metru jasně ukazují na to, že na stavbu musel být opravdu fascinující pohled. Nejednalo se přitom o žádný hrad nebo zámek, ale skutečně o větrný mlýn. Dříve to sice někteří historici příliš nepřijímali, moderní archeologické výzkumy ale tento fakt potvrdily a určily také to, že jeho původní výška činila 10 metrů. Zvláště za pěkného počasí je sem velmi hezká procházka, kterou můžete započít třeba u příčovského zámku, o něm ale až někdy jindy.
Rozměry větrného mlýnu z něj dělají největší stavbu svého druhu v celé Evropě. Stejně jako podoba památky je pak zajímavá i její historie.
Historie větrného mlýna Příčovy
Když byl někdy v šedesátých letech vytvořen evidenční list památky větrný mlýn Příčovy byl k němu přidán komentář, který kladl jeho vznik do 18. století. Pozdější výzkumy však naznačily, že by za určitých okolností bylo možné jeho stavbu posunout minimálně o sto let dále od minulosti. Podle některých byl mlýn postaven již před rokem 1606 a v 18. století naopak zanikl.
Přesné okolnosti vzniku mlýnu nejsou přesně známé, občas se mluví o tom, že mlýn založil slavný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který je stavitelem nedalekého rybníku Musík. Realističtější představa ale spočívá v tom, že mlýn nechali postavit Lobkowiczové jakožto součást místního panství. Z historických pramenů ovšem není jasné, zda na místě dříve nestál jiný větrný mlýn, který byl až začátkem 18. století nahrazen touto podle mnohých odborníků značně předimenzovanou stavbou. Ať tak či onak, na konci 18. století byl mlýn již skutečně opuštěný.
V průběhu 90.let zde byl prováděn i holandský archeologický průzkum, který potvrdil jedinečnost této stavby. V současné době je však stav této památky poměrně špatný a stále se zhoršuje, i přesto, že v polovině 90. let byla památka zakonzervována. Pokud vás zajímají historické technické památky, jsou zbytky mlýnu na vrchu Chlumky u Příčov zajímavým tipem pro váš další výlet.