Hlavní obsah

Přimda: nejstarší kamenný hrad u nás a pověst s nejkrásnějším happy-endem

Foto: Petr Kinšt, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zřícenina hradu Přimda. S památkou se pojí i jedna romantická pověst.

Co by to bylo za hrad, kdyby se k němu nevázala žádná pověst. Přimda jednu takovou má. A není to pověst ledajaká. Mezi těmi ostatními totiž vyniká tím, že končí dokonale romantickým happy-endem.

Článek

Pověst o Přimdě a jedné velké lásce

Zajímá vás, jak hrad Přimda, který dnes známe jako zříceninu shlížející na okolí z vrcholu stejnojmenného kopce (milovníky geografie zaujme i jeho přesná výška, která činí 848 m n. m.) v Tachovském okrese, vlastně vznikl? Ještě než se podíváme na to, co nám k tomu řeknou historici a archeologové, seznámíme se s jednou krásnou pověstí.

Kdysi dávno se jakýsi hrabě jménem Oldenburk vydal na německý císařský dvůr. Jako řada jiných šlechticů se zde měl naučit všemu, co takový urozený pán potřebuje umět a vědět. Studium zahrnovalo etiketu stejně jako boj a z hraběte se pomalu stával skutečný rytíř. Jenže se stalo to, co se prostě občas stává: Oldenburka zasáhl amorův šíp.

Foto: Lubor Ferenc, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Z některých pohledů vypadá Přimda opravdu monumentálně.

Na tom, že se hrabě Oldenburk zamiloval, by nebylo nic divného ani špatného, koneckonců, byl velmi dobrá partie. Bohužel, na to, aby si mohl vzít císařovu dceru to ale nestačilo. Ano, Oldenburk se zamiloval právě do ní. Ona jeho lásku opětovala, ale pravidla jsou zkrátka pravidla. Oldenburk si řekl, že když to nejde po dobrém, půjde to po zlém a princeznu prostě unesl.

Nějakou dobu se spolu se svojí vyvolenou toulali po lesích a potom se hrabě rozhodl postavit si hrad, kde se s princeznou usadí. Jak si usmyslel, tak také učinil a vyrostl hrad Přimda. Se svojí novopečenou manželkou se na Přimdě usadil a celkem šťastně spolu žili. Jenomže co čert nechtěl, jednou se v okolí vyskytoval i císař, který na hradě v přestrojení přenocoval. Hraběte poznal a další den chtěl hrad dobýt s vojskem.

Princezna však pohrozila, že v takovém případě se vrhne z věže a zabije se. Císař proto ustoupil a vzal na milost i hraběte Oldenburka, kterého uznal jako svého zetě. No není to krásné?

Přimda historická

Skutečnost je bohužel o poznání méně romantická. Hrad byl založen v roce 1121 jako vojenský opěrný bod, což z něj činí nejstarší dochovaný kamenný hrad na celém českém území. Vtip je ale v tom, že si hrad postavil na našem území jakýsi německý šlechtic. To samozřejmě kníže Vladislav I. nemohl nechat jen tak a brzy hrad dobyl.

Foto: CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Takhle nějak vypadal hrad Přimda v dobách své největší slávy. Ilustrace z knihy Hrady, zámky a tvrze království Českého od A. Baumanna z roku 1905.

Češi samozřejmě měli pro Přimdu využití. Dala se z nej totiž strážit významná obchodní stezka do Norimberka a hrad hrál proto velmi významnou roli. Ve skutečnosti byl po určitou dobu jedním z nejvýznamnějších hradů u nás. Jeho význam ale pomalu klesal a jeho majitelé, mezi které patřili třeba Lucemburkové, je často zastavovali (kromě Karla IV., který byl jako jediný skutečně dobrým hospodářem). Za zmínku stojí obléhání za husitských válek, které ale Přimda přestála nedobyta.

Přimda současná

Ve 20. století byla Přimda již ruinou, její současná podoba je však dána i zhroucením jedné ze zdí, ke kterému došlo v roce 1989 a při němž bohužel zemřel malý chlapec. Ke stabilizaci zříceniny došlo v letech 2000-2001 a dnes je Přimda oblíbeným cílem výletů. Kromě zříceniny samotné si můžete v jejím okolím projít několik naučných stezek zaměřených na historii i přírodu. Za návštěvu potom stojí i nedaleké Muzeum Železné opony v Rozvadově. Zkrátka a dobře, Přimda je skvělým cílem rodinných i individuálních výletů.

Tak co, vydáte se na jaře nebo v létě ke Přimdě? Anebo ji už znáte „jako své boty“?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz