Článek
Hučák: jez i elektrárna
Při svém průtoku Hradcem Králové narazí vody Labe na jez Hučák na němž byla mezi lety 1909 a 1912 vybudována malá hydroelektrárna stejného jména. V minulosti byl Hradec Králové místem častých záplav a v roce 1908 bylo proto tehdejšími radními rozhodnuto o regulaci řeky v prostoru města.
Na místě starého Hučavého jezu byl postaven jez nový a současně sem projekt umístil malou vodní elektrárnu. Jednalo se o vodní dílo, které bylo samozřejmě realizováno v jistém širším kontextu a současně tak byly na příklad posouvány Labský a Orlický jez. Spolu se starým jezem byla stržena i stávající vodárna, kterou nahradila vodárna nová. O stavbě elektrárny bylo rozhodnuto 12. května 1908. Její podobu navrhl architekt František Sander v secesním stylu.
Budova elektrárny
Budova elektrárny má tvar písmene L s věží na kratším křídle. Stavbu z mramoru, pískovce a pálených cihel zdobí velké hodiny a reliéf znaku Hradce Králové. Elektrárna je zasazena do příjemného zeleného prostředí Jiráskových sadů na soutoku Labe s Orlicí. Při popisu celé architektonické kompozice nelze vynechat most spojující levobřežní stranu a budovou elektrárny s pravým břehem. Celý tento prostor je ideálním cílem (nejen) nedělního rodinného výletu. Procházka zeleným parkem se zde kombinuje s historickou památkou technického rázu, která je ale současně velmi fotogenická a má své nezanedbatelné umělecké kvality.
Zbývá ještě popsat technickou část elektrárny. Tu před první světovou válkou realizovala firma Českomoravská Kolben-Daněk a zprvu sestávala ze tří Francisových turbín o teoretickém výkonu 206 kW. Reálný využitelný výkon byl však o poznání nižší, konkrétně 162 kW a v roce 1925 byla proto dokončena rekonstrukce a výměna turbín. Výkon vzrostl na 258 kW. Již v této době ale bylo jasné, že elektrárna stačit nebude, a proto musely být vybudovány parní rezervy.
I tak šlo ale na svoji dobu o velmi povedené technické dílo a atmosféra onoho dne, kdy byla v roce 1912 elektrárna připojena na městskou síť, což oznámilo mimo jiné i rozsvícení obloukových lamp z dílny Františka Křižíka na Velkém náměstí, byla nepochybně jedinečná. Od této chvíle funguje elektrárna až do dnešních dnů.
Pokud se tedy budete vyskytovat v okolí Hradce Králové, určitě si nenechte ujít příležitost prohlédnout si tuto pěknou technickou památku, u níž přímo cítíte onu atmosféru končící belle epoque.
Zdroje informací: https://www.hkregion.cz/dr-cs/100162-labska-vodni-elektrarna-hucak.html