Hlavní obsah
Cestování

Sierra Leone vstává z popela a s tím začínají přicházet i turisté

Foto: Laura Lartigue, Public domain, via Wikimedia Commons

Sierra Leone si prošla dlouhou občanskou válkou, jejíž následky jsou stále patrné.

Kam na dovolenou? Přece do Sierry Leone! Tenhle rozhovor se asi zatím odehrál jen v minimu domácností. Tato africká země si prošla skutečnými hrůzami. Přesto se ale vrací na turistickou mapu světa.

Článek

Od špatného k horšímu

Pokud by vám někdo řekl, že se chystá na výlet právě do Sierry Leone, dívali byste se na něj asi dost nedůvěřivě. A měli byste k tomu dobrý důvod. V roce 2002 zde skončila krvavá občanská válka. Trvala deset let a za tu dobu totálně zdevastovala již tak velmi chudou zemi. A aby toho nebylo málo, prošla zemí v letech 2014 až 2016 jedna z největších epidemií eboly v posledních dekádách, která si zde vyžádala na 3000 obětí.

Znamená to tedy, že je dnes Sierra Leone spálená země, kde není nic, co by mohl turista vidět? Tak tomu určitě není. V posledních letech totiž země zažívá opětovný ekonomický růst. Projevuje se jak mezinárodní pomoc ze strany OSN a nevládních organizací, ale také investice, které sice po hříchu přicházejí především z Číny a Indie, jejich vliv ale začíná být patrný.

Freetown

Platí to především pro hlavní město Freetown. Právě zde by měl člověk s poznáváním Sierry Leone začít. Město bylo založeno osvobozenými otroky v roce 1792. Ti se do Afriky dostali poté, co byli různými způsoby a za přispění řady britských organizací vykoupeni z otroctví v severní Americe a Karibiku. Město Freetown ležící na kopci na břehu Atlantského oceánu si stále uchovává historický ráz a architektura v sobě nezapře karibskou a kreolskou inspiraci.

Foto: Erik Cleves Kristensen, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Freetown je jedno velké živé tržiště

Ve městě vás uchvátí také nabídka nejrůznějších kavárniček a restaurací, ze kterých budete v klidu pozorovat ruch na ulicích i oceán. Nechybí zde ani pláže, které nabídnou krásné prostředí pro relaxaci, dostatečnou čistotu a v dnešní době již i turistickou infrastrukturu, byť stále ještě omezenou. Nejzajímavější pláží je Lumley Beach, kde se o víkendech odehrávají bujaré večírky. Přímo ve Freetownu pak mají turisté možnost navštívit několik malých přírodních rezervací obývaných třeba šimpanzi nebo hrochy.

Milovníky historie jistě zaujmou i místní muzea. Tím nejkurióznějším je nepochybně muzeum železnice. V zemi totiž žádné vlaky nejezdí. V muzeu se proto potkáte s exponáty, které pocházejí z doby, kdy byla země britskou kolonií.

Kam dál?

Kromě Freetownu je oblíbenou turistickou destinací národní park Gola, především ostrov Tiwai ležící u hranice s Libérií. Vyrazit zde můžete na trek pralesem, nebo se na kánoi projet po řece Moa. Prales je plný divokých zvířat, většinou je ale spíše uslyšíte, než uvidíte. Nejvzácnějším z nich je malý pralesní hrošík. Těch už ale zbývá opravdu jen málo a navíc jsou extrémně plaší, takže pravděpodobnost, že nějakého potkáte, je mizivá. V pralese ale žijí také mamby nebo zmije gabonské, které patří k nejjedovatějším hadům vůbec.

Foto: Holger Krisp, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Zmije gabonská patří k nejnebezpečnějším hadům vůbec

Zcela jiný zážitek vám potom nabídne cesta do vnitrozemí, do některého z městeček, kde definitivně pochopíte, že jste skutečně v jedné z nejchudších zemí světa (ve Freetownu nebo v národních parcích na to totiž není problém občas zapomenout). Lidé zde žijí v malých nuzných domcích a snaží se prodat alespoň něco, například palmový olej nebo maniok.

Tak co? Vyrazíte si prohlédnout Sierru Leone sami?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz