Článek
Tragédie číslo 2
Na konci 90. let byla největší starostí amerických sil v Evropě balkánská krize. Na italských vojenských základnách tak bylo více amerických letadel než obvykle. Jedno z nich, konkrétně dvoumotorový proudový letoun EA-6B Prowler americké námořní pěchoty (USMC), mělo na 3. února naplánovaný tréninkový let, jehož cílem bylo pilování pilotáže v nízkých výškách.
V určitý moment se stroj určený především k radioelektronickému boji řítil údolím u městečka Cavalese v Dolomitech rychlostí 870 km/hod ve výšce mezi 80 až 100 metry nad zemí. V 15:13 však při tomto riskantním letu zavadil křídlem o lano držící lyžařskou lanovku a přeťal jej. Kabina lanovky s dvaceti lidmi se zřítila do údolí. Pád do hloubky téměř 100 metrů nikdo nepřežil.
Z dvaceti lidí v lanovce bylo sedm Němců, pět Belgičanů, tři Italové, dva Poláci, dva Rakušané a jeden Holanďan. Letadlo i přes poškození v pořádku přistálo na své základně Aviano. Za událost se okamžitě omluvil tehdejší americký prezident Bill Clinton a velvyslanec USA v Itálii padl při návštěvě místa neštěstí na kolena. Pravidla Severoatlantické aliance ale v takovémto případě neumožňovala italským úřadům tragédii vyšetřovat a soudit. Tento úkol připadl americké vojenské justici.
Obviněni byli pilot Richard Ashby a navigátor Joseph Schweitzer. V průběhu vyšetřování se ukázalo, že ihned po přistání zničili videozáznam z letu. I přesto, že vše naznačovalo, že letci hrubě porušili bezpečnostní pravidla, neměl soud přímý důkaz, na jehož základě by je mohl odsoudit. Nebylo totiž jak dokázat, že jejich výškoměr nebyl poškozený, jak oba tvrdili. Díky tomu nebyli odsouzeni za svá hlavní provinění, ale pouze za zničení videozáznamu. Oba byli propuštěni z armády a Richard Ashby si odseděl necelých pět měsíců ve vězení. Italská vláda poté vyplatila rodině každé z obětí asi dva miliony dolarů jako odškodné. Podle pravidel NATO jí následně 75 procent této částky Spojené Státy proplatily .
Tragédie číslo 1
Italské lyžařské středisko Cavalese však bylo dějištěm ještě tragičtější události spojené s pádem lanovky. Dne 9. března 1976 prasklo ocelové lano nesoucí podobnou kabinu lyžařské lanovky, která následně spadla ze sedmdesátimetrové výšky a následně se dalších 200 metrů valila z kopce. Celkový počet obětí byl 42 lidí, z toho 15 dětí ve věku mezi 7 a 15 lety. Jako jediná přežila neštěstí čtrnáctiletá dívka z Milána. I v tomto případě bylo nejvíce obětí z Německa.
Co do počtu obětí zaujímají tyto dvě tragédie z italského Cavalese druhé a třetí místo v seznamu havárií horských lanovek. Překonává je pouze neštěstí z roku 2000, kdy požár v tunelu lanové dráhy v rakouském Kaprunu zabil celkem 155 lidí.