Článek
Minerální prameny v Liptovském Jánu a historie jejich využití
V obci Liptovský Ján, na samém kraji Jánské doliny, vyvěrají ze země unikátní minerální prameny, jejichž léčivou sílu využívají lidé již celá staletí. Příběhy o místních ženách, které sem ve středověku chodily máčet konopí a díky tomu vydržely na tancovačkách vždy nejdéle, budou asi poněkud přehnané. Pravdou ale je, že již ve 14. století byly prameny popsány a v roce 1549 se dostaly do průkopnického díla Juraje Wernera s názvem „O liečivých prameňoch Uhorska“.
Již v této době lákaly prameny do Liptovského Jána, který v té době nesl název Swati Janszky, nejednoho šlechtice. Dalo by se tedy říci, že lázeňství má v Liptovském Jánu opravdu dlouhou tradici, ačkoliv byl za lázeňské město oficiálně prohlášen až v roce 1998. Pramenů je zde několik, tím nejznámějším je pramen Teplica, který vyvěrá do přírodního kráteru s bazénkem o velikosti většího sudu. Místní lidé mu říkají Kaďa, v českém jazyce se občas používá výraz Liptovská káď.

Kaďa v Liptovském Jánu, lázeňské městečko, které stojí za návštěvu.
Proč se vykoupat v Kadi?
Místní minerální prameny jsou označovány jako termální. Pokud si ale pod tímto pojmem představujete jen Karlovarské vřídlo, budete muset svoji představu trochu poupravit. Teplota vody v Liptovské kádi je totiž asi dvacet stupňů. Díky tomu se zde lze koupat celoročně. A voda přitom dokáže i v letních měsících působit chladivým osvěžujícím dojmem. Jen kvůli tomu sem ale davy nemíří. Jde samozřejmě především o léčivé účinky pramene. Voda je zde silně mineralizovaná a odborníci ji popisují jako hypotonickou, vápenato-hořečnatou, silně uhličitou a hydrouhličitanovo-síranovou. Při pobytu v ní se časem dostaví pocity podobné pálení. Právě to je ale doklad toho, že voda skutečně na tělo působí. Léčivé účinky se projevují nejvíce v případě revmatických či kožních chorob, stejně jako při onemocněních pohybového ústrojí a ženských pohlavních orgánů.
Hned vedle bazénku si lze léčivý pramen pod přístřeškem přímo natočit. Při vnitřním použití se zase léčebné účinky týkají problémů se zažíváním, s vysokým krevním tlakem, onemocněním žlučníku či střev apod. Koupání v prameni by se ale nemělo přehánět a dvacet minut v kuse je doporučené maximum.
Koupání v prameni je volné a vstupné se neplatí. I díky tomu se zde ale zvláště v sezóně tvoří fronty a návštěvníci si často musí počkat do chvíle, kdy na ně přijde řada. Podle mnohých je ale právě možnost popovídat si s dalšími lidmi jednou z největších výhod celé Kadě.

Liptovská kaďa láká k ponoření nejen v létě.
Obec Liptovský Ján by samozřejmě neměli lidé opouštět hned potom, co se vykoupou v prameni. Jánská dolina, do které tvoří jakousi bránu, stojí za prozkoumání také. Tato nejdelší dolina celých Nízkých Tater je bohatá na impozantní krasové útvary a o zajímavé jeskyně či jiné přírodní krásy tady není nouze. Velmi oblíbeným cílem mnoha turistů je například vrch Poludnica s výškou 1542 metrů. Výhledy na celou dolinu jsou z něj opravdu krásné.
Nejen děti potom jistě ocení park miniatur nazvaný prostě „Mini Slovensko“. Zmenšeniny slovenských památek v kombinaci s modelovou železnicí a příjemným prostředím lesoparku představují krásný typ na rodinnou procházku.
Zkrátka a dobře návštěva Liptovského Jána a přilehlé Liptovské doliny prostě stojí za to. Na své si přijdou milovníci přírody, ale i ti, kteří dávají přednost relaxaci v léčivé termální koupeli.
Zdroje informací: https://www.turistika.cz/mista/liptovsky-jan-kada-kad/detail