Článek
Hurikán Milton
Není to ani dva týdny, kdy na velkých územích Floridy rozséval zkázu hurikán Helene. Nyní se tento stát, který si spojujeme především s krásnými plážemi a slunečným počasím, musí vyrovnat s bouří Milton, která má být ještě horší. Již několik dní před nárazem varovaly úřady obyvatele Floridy, kteří žijí v oblastech, jimiž má vést trajektorie hurikánu, aby okamžitě opustili své domovy a evakuovali se do bezpečí.
Letecké společnosti vypravily dva tisíce speciálních letů, dálnice byly plné aut a prezident Biden mluvil o bouři, která je k vidění jednou za sto let. Floridské úřady také nezvykle přímočaře upozornily občany na to, že s obnovou jejich domovů jim pomoci mohou, s obnovou ztracených životů však nikoliv. Stát Florida je přitom na hurikány zvyklý a každoročně na něj několik z nich udeří. Nabízí se proto otázka, v čem je Milton jiný než ty ostatní.
Proč právě Milton?
Ještě v neděli byl Milton obyčejnou tropickou bouří. V pondělí již šlo o hurikán nejvyšší kategorie, tedy kategorie pět. Dokonce šlo o pátý nejsilnější hurikán historie. Potom Milton na své intenzitě trochu ztratil, nebezpečí, které představuje, se ale nikterak nezmenšilo. Kategorie hurikánu, kterých je celkem pět, jsou založeny na síle jejich větrů. U kategorie pět je to 252 kilometrů za hodinu a více. Tato stupnice je ale občas kritizována proto, že nebere v potaz intenzitu srážek. A Milton bude hrozit obojím, jak větrem, tak intenzivními srážkami. V tom tkví jeho jedinečnost. Na Floridě je navíc stále mnoho trosek, které zbyly po hurikánu Helene. Hurikán z nich může udělat smrtící projektily.
Bez ohledu na to, jaké škody Milton reálně napáchá, je typickým příkladem toho, jak moc se mění naše klima. Jakkoliv jsou hurikány v této oblasti relativně běžnou věcí, extrémní rychlost, s jakou Milton nabral na intenzitě, však normální rozhodně není. Příčiny toho, že se hurikány začínají chovat takto nepředvídatelně a jsou stále častější, jsou relativně komplexní. Tím nejvýznamnějším faktorem je ale především extrémně teplé moře v oblasti Mexického zálivu.
Během léta se extrémní vlny veder objevily v několika různých oblastech a výsledkem je vysoce nadprůměrná teplota oceánu. Vysoké teploty znamenají zvýšený odpar vody, která se následně vrací na zem v podobě extrémních srážek, které doplňují silné hurikány, jež jsou poháněny i dalšími atmosférickými změnami.
Za poslední čtyři dekády se frekvence hurikánů zdvojnásobila a tento trend bude pokračovat. Zvyšování teploty oceánů, zvláště v obdobích tzv. „oceánských vln veder“ bude mít za následek stále častější a horší hurikány. A právě tyto oceánské vlny veder označují klimatologové jako skutečná monstra blízké budoucnosti, která budou ovlivňovat životy milionů lidí. A nejen na Floridě.