Hlavní obsah
Jídlo a pití

Vánočka a štola jsou symboly Vánoc, jeden z Česka, druhý z Německa. Kde se ale vzaly?

Foto: Jakub Holzer (WMCZ), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Vánočka - tradiční české vánoční pečivo

Na českém vánočním stole nemůže chybět vánočka. Za hranicemi, v Sasku, je to zase vánoční štola. Kde ale tyto dobroty vzaly a proč jsou právě ony typickými symboly Vánoc, byť každý jinde?

Článek

Česká vánočka

Exkurzi za tradicemi začneme u nás, resp. u naší vánočky. Její historii lze vysledovat až do středověku, resp. do 14. století. V té době se těšil velké popularitě pokrm zvaný calta. Jednalo se o moučné pečivo, které se od vánočky lišilo především tím, že nebylo zapletené.

Tradiční zapletení několika pramenů těsta se začalo praktikovat od 16. století. Důvod není těžké odhadnout. Zapletená vánočka připomíná malého Ježíška v peřinkách a má symbolizovat život, zdraví a plodnost.

Později, konkrétně v 18. století, se potom podoba vánočky ustálila tak, jak ji známe dnes a lidé si jí začali péct i doma. V této době bývalo také tradicí, že příslušníci pekařského cechu přinášeli vánočku na Pražský hrad.

Na venkově se vánočka dávala i dobytku a dalším domácím zvířatům, aby byla v následujícím roce zdravá. Mimochodem, správný počet pramenů na vánočku je devět a symbolizují oheň, vodu, vítr a vzduch, cit, vůli, rozum, vědění a lásku. Přesná interpretace uspořádání vánočky už ale dnes vlastně ani není známá.

Saská štola

Štola je pečivo, které má tvar bochníku. Symbolem vánoční tradice je především v Německu, oblibu si získává ale i u nás. Také vánoční štola je pokrm s dlouhou historií, jejíž kořeny sahají do středověku. I vánoční štola měla v minulosti stejně jako vánočka hlubokou symboliku.

Foto: Gürgi, Public domain, via Wikimedia Commons

Saská vánoční štola si získává oblibu i u nás

Vánoční štola má své kořeny v saských Drážďanech, kde se začala péct již ve středověku. První písemné zmínky o ní pocházejí již z 15. století. Již v této době byla připravována na oslavu Vánoc. V té době byla štola považována za vánoční obětinu, která měla symbolizovat narození Ježíše Krista, opět stejně jako naše vánočka. I štola má podle této interpretace tvar Ježíška zabaleného do šátku.

Ve středověku byla štola původně velmi jednoduchá a skládala se převážně z mouky, vody a kvasnic. Teprve později se začaly přidávat další ingredience, třeba ovoce, ořechy a některá koření.

Ať už si v průběhu Vánoc dopřejete vánočku, štolu nebo oboje, důležité je především šťastné prožití celých svátků. Tak šťastné a veselé!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz