Hlavní obsah
Věda

Většina z nás má identické dvojče i přesto, že nejsme příbuzní. Jak je to možné a jak jej najít?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Po světě chodí s největší pravděpodobností i vaši dvojníci - doppelgangeři

Na představu toho, že po světě chodí náš dvojník, zareaguje každý jinak. Faktem zůstává, že jeho existence je velmi pravděpodobná. Stále oblíbenější jsou i služby, které vám umožní svoji kopii najít.

Článek

Kde se berou dvojníci

Hned na začátku musíme ještě jednou zdůraznit, že nebudeme mluvit o lidech, mezi kterými existuje příbuzenský vztah. Fenomén, kterým se budeme zabývat, spočívá naopak v tom, že fyzická podobnost tento příbuzenský vztah ve skutečnosti vůbec nevyžaduje. Není proto přesné používat pojem dvojče. V populární i odborné literatuře se namísto toho tento dvojník označuje slovem doppelganger, původem z němčiny.

Nedávno se na existenci doppelgangerů podívaly i výzkumy amerických či španělských vědců. Ti mimo jiné využili fascinující umělecký projekt francouzsko-kanadského fotografa Francoise Brunella, který již více než dvacet let fotí právě fyzicky totožné osoby. Díky tomuto projektu získali vědci možnost geneticky porovnat doppelgangery. Všem byly odebrány vzorky, na nichž bylo mimo jiné ověřeno i to, že nejde o příbuzné. Fyzická podobnost obličeje byla navíc testována nejen na základě subjektivního vnímání výzkumníků, ale i prostřednictvím algoritmů, které se jinak používají například na letištích či v jiných oblastech policejní práce.

Jak je to možné?

Výsledky ukázaly, že doppelgangeři navzájem sdílejí krátké genetické sekvence, které souvisejí například s kostní strukturou, kožní pigmentací nebo schopností zadržovat vodu. Stejně vypadající lidé mají společné konkrétní kombinace těchto genetických sekvencí. Vzájemná podobnost je zkrátka věcí statistiky, nikoliv nutně příbuzenského vztahu.

Foto: Pixabay

Fyzická podobnost je věcí statistiky

Není vyloučeno, že může existovat také určitá korelace mezi fyzickou podobností a některými genetickými poruchami. Vědci proto zkoumají možnost, že to, komu jste podobní, by mohlo odrážet i vaši náchylnost k té či oné chorobě. Jiný vědecký tým pak ale na stejné skupině dvojníků otestoval, že fyzická podobnost se neodráží například v povaze, což je velký rozdíl od biologických dvojčat, které povahové rysy často sdílejí.

Jak si najít dvojníka

S rozvojem technologií a také s tím, jak se rozšiřuje používání sociálních sítí, je dnes již možné pověřit umělou inteligenci tím, aby vám našla vašeho dvojníka. Existuje celá řada webových stránek či aplikací, které právě tuto službu nabízejí. Mezi ty nejrozšířenější patří weby jako twinstrangers, Ilooklikeyou nebo doppelganger. Tak co, zkusíte si také najít svého dvojníka? Tvrdí se, že každý máme na světě v průměru šest takových. A s tím, jak se zvyšuje počet lidí na světě, se pravděpodobnost výskytu dvojníků ještě zvyšuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz