Článek
Vyrazíte na Švihov?
Gotický vodní hrad Švihov byste na mapě našli v okrese Klatovy, resp. asi 12 km severně od samotných Klatov. Na první pohled upoutá každého, kdo se k němu přiblíží. Není divu, vodní hrady mají vždy určité speciální kouzlo a jsou velmi fotogenické. Švihov není výjimkou. Jezdí se za ním ale i z jiných důvodů.
Historie hradu Švihov
První zmínku o hradě Švihov byste našli v kronikách z roku 1375 a majiteli byli páni z Rýzmberka ze Skály. Ve své době šlo o velmi významný šlechtický rod. Ale pozor, v tehdejší podobě byste Švihov určitě nepoznali, šlo totiž o pouhou dřevěnou tvrz. S příchodem husitských válek začalo být ale jasné, že bude třeba postavit hrad podstatně odolnější. Už jen proto, že rod pánů z Rýzmberka patřil k odpůrcům husitů. Na pořadu dne tak byla významná přestavba.
Ani to ale nestačilo a husitské obléhání Švihova skončilo v roce 1434 kapitulací posádky. Rýzmberští se ale na Švihov vrátili již od dva roky později. Další přestavba proběhla v letech 1480 až 1489 a byla to právě ona, která dala hradu z velké části dnešní podobu.
Dominantou hradu je samozřejmě jeho věž, která měla vojenský význam, ale která byla současně také hlavní branou s padacím mostem. Druhým specifikem hradu je potom vodní příkop, opět důležitý obranný prvek. P5íkop mohl být v případě potřeby naplněn vodou, která do něj byla svedena z řeky Úhlavy.
Ani v pozdějších staletích nebyla na Švihově nouze o zajímavé události. Za třicetileté války byl hrad zbořen nikoliv nepřátelskými jednotkami, ale na příkaz samotného císaře Ferdinanda III. Důvodem byla obava, aby se Švihov nemohl stát pevností zločineckých band. To však neznamená, že by se z hradu stala ruina, naopak. Rodu Černínů se podařilo dosáhnout zrušení příkazu a na Švihově se stále bydlelo, a to až do 19. století.
Švihov dnes
Dnes je Švihov hradem, který spravuje Národní památkový ústav. Návštěvníci si v něm mohou projít několik prohlídkových okruhů, které zahrnují jak hradní interiéry, tak věž, a dokonce i hradní kuchyni. Za zmínku stojí nepochybně i projížďka na lodičce v zaplaveném hradním příkopu. Švihov nabízí ale ještě jednu atrakci, resp. výstavu.
Kdo by neznal pohádku Tři oříšky pro Popelku? Tato stálice českých (a nejen českých) Vánoc se natáčela mimo jiné i na Švihově, a proto tady výstava artefaktů spojených s Popelkou prostě nemůže chybět. Hrad Švihov ale nehrál princův zámek, ze Švihova se stalo hospodářství spravované zlou macechou. Záběry ze Švihova tak film přímo začíná.
Tak co, uděláte si výlet za Popelkou na Švihov i vy?
Zdroje informací: https://www.hradsvihov.cz/