Článek
Vražda ve středověkých ulicích
Psal se 4. květen 1337, v Čechách již několik let vládl Jan Lucemburský a v Londýně došlo k vraždě. V podvečer tohoto dne byl totiž na ulici Westcheap (dnešní Cheapside) u katedrály St. Paul´s zavražděn kněz John Forde. Nešlo přitom o ledajakou vraždu, kněz byl podříznut a ubodán před zraky desítek kolemjdoucích.
Oficiálně byl sice za vraždu odsouzen jeden jediný člověk: prostý sluha bohaté šlechtičny, již tenkrát ale bylo jasné, že jde jen o obětního beránka. Za skutečnými vrahy by bylo třeba jít mnohem výše, což v té době nebylo dost dobře možné. V roce 2025 už to však možné je a opětovné prozkoumání všech dostupných středověkých listin a dalšího důkazního materiálu umožnilo týmu kriminologa Manuela Eisnera, profesora univerzity v Cambridge, popsat detaily tohoto zločinu.
Profesor Eisner totiž stojí za webem Medieval Murder Maps, který mapuje vraždy středověkého Londýna, Yorku a Cambridge. A právě násilná smrt kněze Fordeho patří k nejzajímavějším prozkoumaným případům. Jednalo se totiž o zločin, kterému nechybí nic z toho, co nás láká ke čtení bulvárních novin: moc, peníze, brutalita, vydírání ani sex.
Hledání motivu
Ústřední postavou celého příběhu je bohatá šlechtična jménem Ela FitzPayne, její manžel zavražděného znal a byl to on, kdo jej uvedl na pozici kněze v jím spravované vesnici v hrabství Dorset. Ela FitzPayne ovšem ani zdaleka nenaplňovala představu cudné středověké ženy z vyšší společnosti. Naopak, jednalo se vypočítavou ženu, která střídala milence jako na běžícím pásu. Jedním z nich byl i John Forde.
Nezřízený a rozhodně nekřesťanský životní styl Ely FitzPayne byl natolik křiklavý a do očí bijící, že ležel v žaludku samotnému arcibiskupovi z Canterbury. Ten ženu dokonce oficiálně obvinil a nařídil jí několikaleté pokání. Odkud dostával konkrétní informace? Zdá se, že právě od Johna Fordeho, který měl sám máslo na hlavě. Arcibiskup tak na něj měl páky. A právě tady je třeba hledat motiv vraždy.
Ela FitzPayne se chtěla Fordemu pomstít za to, že o ní donášel arcibiskupovi. Kněze proto nechala veřejně a brutálně zabít. Skupinu vrahů vedl podle všeho její bratr. Soudy v Londýně 14. století nejspíše dobře věděly, kdo za vraždou stojí a proč, na někoho tak vysoce postaveného jako byla Ela FitzPayne ale byly krátkéno.
Právě na vraždě Johna Fordeho lze také demonstrovat jednu zajímavou věc: zatímco v dnešní době si vraždy spojujeme především s chudšími oblastmi města, ve středověku tomu bylo naopak. Bohatí lidé vraždili tak, aby to všichni viděli. Vražda byla veřejným vyjádřením a vzkazem. Přesně tak, jako v případě Johna Fordeho.
Zdroje informací: https://www.cam.ac.uk/stories/medieval-murder-maps-noblewoman-priest