Hlavní obsah

Akcie Nvidie na vrcholu: hnací silou je umělá inteligence a oživení herního průmyslu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash
10. 11. 12:11

Tato ikonická technologická akcie v roce 2023 prudce vzrostla

Článek

Akcie společnosti Nvidia (NVDA) od začátku roku vzrostly o neuvěřitelných 214 % a odměnily akcionáře působivým nárůstem hodnoty. Zdaleka se nejedná o pouhé tlachání na trhu, ale tento výrazný vzestup je poháněn konkrétním přírůstkem příjmů společnosti – poptávkou spojenou s expanzivním růstem generativní umělé inteligence (AI). I po tomto výrazném nárůstu hodnoty je Nvidia stále považována za rozumný nákup pro listopad a další období.

Megatrend umělé inteligence

Megatrend umělé inteligence, který přetváří trh, živí především silný růst společnosti Nvidia. Nedávná studie Bloomberg Intelligence toto tvrzení podporuje a uvádí, že generativní AI má potenciál stát se do roku 2032 trhem v hodnotě 1,3 bilionu dolarů. Nedílnou součástí tohoto růstu bude vývoj nezbytné hardwarové infrastruktury pro trénink těchto stále složitějších systémů – což je oblast, kde je Nvidia přirozeně připravena těžit díky svému zaměření na grafické procesory (GPU).

Grafické procesory mají pro trénink umělé inteligence zásadní význam, protože jsou schopné provádět více úloh současně neboli paralelní zpracování. V této oblasti již Nvidia zaznamenala výrazný náskok. Například společnost OpenAI využila pro trénink ChatGPT grafický procesor A100 od společnosti Nvidia a její nově uvedený grafický procesor H100 rychle stoupá v žebříčcích popularity. Giganti technologického světa, jako jsou společnosti Alphabet a Microsoft, opakovaně nakupují tyto čipy ve velkém, aby rozšířili své možnosti v oblasti umělé inteligence. Pravděpodobně se však jedná pouze o zahájení velkolepého expanzního plánu společnosti Nvidia.

Současný humbuk v oblasti umělé inteligence se točí hlavně kolem generativní umělé inteligence a platforem využívajících zpracování přirozeného jazyka, jako je ChatGPT. Hlubší projevy AI se povznášejí nad tuto oblast a prolínají se s robotikou, strojovým učením a neuronovými sítěmi – technologií nastavenou tak, aby podporovala stroje v náročných úkolech, jako je plná automatizace. Jakmile tyto sféry AI dále dozrají, společnost Nvidia pravděpodobně zahlédne prudký růst svého rozmachu AI i mimo segment datových center do svých pomalejších segmentů, jako je asistence v automobilovém průmyslu.

Oživení v oblasti her

Ve fiskálním příběhu společnosti Nvidia na rok 2023 dominuje umělá inteligence. Investoři však musí sledovat i druhý největší byznys společnosti Nvidia – hraní her. Tento segment, který zahrnuje prodej masově prodávaných grafických procesorů pro vlastní herní počítače, notebooky a těžbu kryptoměn, je pod tlakem kvůli makroekonomickým faktorům, jako je inflace a vysoké úrokové sazby. Tyto podmínky vyvolaly spořivost spotřebitelů, která vede k zálibě v levnějších nebo použitých čipech. Pozitivní stránkou je zde cyklická povaha tohoto podnikání, která předpokládá případné oživení, jakmile se tyto problémy uvolní.

Výsledky společnosti Nvidia za druhé čtvrtletí jsou pozitivním signálem, že dlouhodobé oživení herního průmyslu již probíhá. Tržby z her meziročně vyskočily o pozoruhodných 22 % na solidních 2,49 miliardy dolarů. Vzhledem k důsledné strategii společnosti Nvidia v oblasti inovací a modernizací je pravděpodobné, že dominance v této příležitosti bude pokračovat. Nejnovějším důkazem je vydání grafického procesoru RTX 4060 osazeného nejmodernější architekturou Ada Lovelace Architecture, která výrazně zvyšuje vizuální kvalitu díky technikám, jako je ray tracing.

Poměr cena/výkon

Při prvním hodnocení se společnost Nvidia po svém strhujícím vzestupu v roce 2023 zdá být poněkud předražená. S klouzavým násobkem poměru ceny k zisku (P/E) ve výši 109 akcie výrazně převyšují průměrný poměr P/E indexu S&P 500 ve výši 24 bodů. Nicméně rychlé závěry mohou být často zavádějící. Nvidia zrychluje závratnou rychlostí, takže analýza jejího ocenění ve zpětném zrcátku není úplná. Při použití poměru P/E zaměřeného na budoucnost, který zohledňuje předpokládané zisky v příštích 12 měsících, je hodnota 27 rozumnější. Vzhledem k tempu růstu společnosti Nvidia a lukrativním vyhlídkám, které ji čekají v oblasti umělé inteligence, se cena akcií na této úrovni ocenění jeví jako rozumnější, což posiluje názor, že Nvidia je chytrou investiční sázkou pro listopad i další období.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz