Hlavní obsah

Akcie společnosti Disney stagnují: Pohled do jejich budoucnosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Wikimedia Commons
22. 10. 16:00

Trpěliví investoři, kteří si své akcie podrželi v těžkých časech, by mohli být potenciálně svědky významné výhry.

Článek

Akcie společnosti Disney v poslední době převážně stagnují a v letošním roce klesly přibližně o 2 %. Ručičky času se zavírají a slavný generální ředitel Bob Iger musí do roku 2026 dosáhnout obratu. Iger, známý svými bystrými vůdčími schopnostmi, se původně před rokem vrátil do čela společnosti Disney, aby jí pomohl snížit náklady, zvýšit zisky a nasměrovat trajektorii společnosti k růstu. Původně měl mít dvouletý úvazek, ale vzhledem k nepředvídaným okolnostem bylo toto působení prodlouženo na čtyři roky.

Dnešní společnost Disney se plaví po nejistých mořích s několika problémy, které hrozí potopením lodi. Jeho podnikání v oblasti lineárních sítí trpí v důsledku prudkého nárůstu rušení kabelových předplatných a následného přesunu spotřebitelů ke streamovacím službám. Přestože vstup společnosti Disney do oblasti streamingu přinesl ovoce v podobě růstu počtu předplatitelů, měl neblahý dopad na zisk. Ani při silných ziscích z podnikání společnosti v oblasti parků nebyly akcie společnosti Disney od tohoto náporu izolovány. Kde tedy bude Disney za tři roky po Igerově strategickém řešení problémů? Pojďme diskutovat.

Jedním z klíčových faktorů, které je třeba vzít v úvahu, je cíl společnosti Disney ušetřit 5,5 miliardy dolarů. Podle poslední zprávy o výsledcích hospodaření je Iger na dobré cestě tento cíl překročit díky několika opatřením, jako je propouštění, snížení výdajů na marketing a snížení nákladů na produkovaný i licencovaný obsah. Rovněž byla zavedena významná reorganizace obchodních segmentů a managementu na podporu kreativity, přičemž tvůrci nesou odpovědnost za výkon.

V návaznosti na tato opatření se podařilo výrazně kontrolovat ztráty streamovací služby a omezit provozní ztrátu společnosti z více než 1 miliardy na přibližně 500 milionů dolarů. Do roku 2026 je však před námi ještě dlouhá cesta.

Významným problémem pro společnost Disney je neustálá migrace spotřebitelů na streamovací platformy z klasických kabelových předplatných. Tento přesun významně poškozuje televizní sítě společnosti Disney, mezi něž patří takové mocnosti, jako jsou ESPN a ABC Television Network. Nedávno Iger v rozhovoru pro CNBC zmínil, že se společnost Disney nebrání myšlence prodeje svých televizních sítí s odkazem na jejich nepodstatnost pro hlavní strategie společnosti.

Zajímavé je, že myšlenka ponechat si většinový podíl v ESPN a zároveň hledat investory pro menšinovou roli se Igerovi zamlouvá. Přechod ESPN na streamovací služby podle něj není otázkou zda, ale kdy.

Současně se loni a letos zvýšily ceny předplatného za streamovací služby společnosti Disney, aby se segment přímého prodeje spotřebitelům přiblížil ziskovosti. Společnost nadále trvá na svém cíli dosáhnout ziskovosti do konce fiskálního roku 2024.

Pokud jde o její podnikání v oblasti parků a zážitků, byl nasazen plán významné reorganizace. Nedávno společnost Disney ve své zprávě oznámila, že v příštím desetiletí investuje do tohoto segmentu obrovské prostředky ve výši 60 miliard USD. Tato částka je téměř dvojnásobkem investic za posledních deset let.

Drastické investice do tohoto segmentu se vzhledem k jeho historickým výsledkům jeví jako rozumná volba. Disneyho parky se každoročně často umisťují na předních místech žebříčků nejnavštěvovanějších zábavních parků na světě. Překvapivě i přes tuto popularitu se společnost Disney domnívá, že je zde stále velký prostor pro růst s potenciálním publikem více než 10 spotřebitelů na každého návštěvníka parku.

Celkově se zdá, že obraz budoucnosti společnosti Disney zahrnuje prodej televizních aktiv, možné partnerství pro ESPN a posun sportovního gigantu ke streamovacím službám. Tyto změny by mohly potenciálně vytyčit směr k oživení a opětovnému nastartování růstu. V té době by již mohl být ziskový i byznys přímého prodeje spotřebitelům, který by významně přispěl k růstové trajektorii.

Jednotka parků a zážitků by se po ponoření do zvýšených investic mohla brzy ukázat jako plodná. Společnost například plánuje ve fiskálním roce 2025 zařadit do své flotily dvě nové výletní lodě, čímž by efektivně zvýšila kapacitu příjmů.

Ačkoli se společnost Disney bude v roce 2026 nacházet v jádru své investiční fáze, mohla by začít sklízet značné výnosy z Igerova plánu obnovy. Trpěliví investoři, kteří si své akcie podrželi v těžkých časech, by mohli být potenciálně svědky významné výhry.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz