Článek
Warren Buffett není známý tím, že by odvážně sázel na rychle rostoucí technologické akcie. Tento miliardář má pověst investora, který se drží společností, jejichž zisky a vývoj peněžních toků jsou předvídatelné i do budoucna. To je mnohem snazší u společností, jako je Coca-Cola, než u společností, jako je Nvidia.
Buffettova Berkshire Hathaway si přesto udržela velkou investici do další technologické akcie, která je stejně jako Nvidia členem „velkolepé sedmičky“. Podívejme se na několik důvodů, proč by Berkshire Hathaway mohla držet Amazon (AMZN) jako vynikající dlouhodobou růstovou investici.
Sledujte hotovost
Zpráva o výsledcích hospodaření tohoto titána elektronického obchodu z konce dubna byla pro investory plná dobrých zpráv, včetně pozitivního vývoje tržeb. Amazon ve čtvrtletí zvýšil své tržby o 16 miliard dolarů, což znamená meziroční nárůst o 13 %. Stejně působivý byl však i vývoj hotovosti, který ukazuje na potenciálně masivní růst zisků v budoucnu.
Společnost Amazon snižuje náklady i přesto, že se její tržby více orientují na cloudové služby než na prodej produktů s nízkou marží. Důkazem dramatického finančního dopadu je skutečnost, že provozní cash flow se za poslední rok téměř zdvojnásobilo na 99 miliard dolarů.
Vedení společnosti se zaměřuje na dlouhodobý růst tohoto klíčového finančního ukazatele a je zřejmé, že zisky v této oblasti pomáhají zvyšovat i zisk. Čistý zisk společnosti Amazon se vyšplhal na 10 miliard dolarů z pouhých 3 miliard dolarů v prvním čtvrtletí. „Byl to dobrý začátek roku napříč celým podnikem,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Andy Jassy.
Cesty k růstu
Mýlili byste se, kdybyste si mysleli, že tento byznys je příliš velký na to, aby rostl. Segment Amazon Web Services (AWS) zažívá boom, protože firmy zrychlují migraci do cloudu. Ještě větší nadšení pro expanzi této platformy panuje nyní, kdy její hodnotu zvyšuje umělá inteligence (AI).
Celkově tento segment v minulém čtvrtletí zrychlil na závratných 17 %, čímž překonal tempo Azure společnosti Microsoft (NASDAQ: MSFT). AWS nyní dosahuje ročních tržeb ve výši 100 miliard dolarů.
Po pandemické kocovině se k rychlému růstu vrátil také e-commerce Amazonu. Zisky zde odrážejí nesrovnatelný rozsah společnosti a její obrovský podíl na trhu v tomto atraktivním odvětví. Mnoho menších konkurentů, včetně eBay, popisuje problémy s udržením vyšších tržeb. Pro investory do Amazonu je tedy skvělou zprávou, že společnost stále získává podíl na trhu a zvyšuje svůj obrovský náskok v odvětví.
Bleskový prodej
Jak Buffett rád zdůrazňuje, vlastnictví skvělého podniku vašemu portfoliu příliš neprospěje, pokud za něj zaplatíte příliš vysokou cenu. To je dnes u většiny akcií zvýšené riziko vzhledem k růstu trhu v uplynulém roce. Amazon tuto rally také překonal, když za posledních 12 měsíců vzrostl o 80 % ve srovnání s 24% nárůstem indexu S&P 500.
To však není důvod k ignorování tohoto hvězdného podniku. Akcie Amazonu jsou oceněny na 3,3násobek tržeb, což z nich činí zdaleka nejlevnějšího člena velkolepé sedmičky podle této metriky. Pro srovnání, akcie Microsoftu jsou oceněny na 13násobek tržeb.
Amazon samozřejmě není zdaleka tak ziskový jako softwarový gigant. Srovnejte jeho 8% marži provozního zisku s bleskovou 45% marží Microsoftu.
Bude trvat ještě dlouho, než marže Amazonu dosáhnou něčeho, co se této úrovni přiblíží. Ale ziskovost se tímto směrem posouvá, protože tržby se přiklánějí k segmentu služeb. Trpělivé držení akcií po několik příštích let umožní akcionářům těžit z tohoto pozitivního dlouhodobého trendu.