Článek
Bitcoin opět přepisuje historii. Ve čtvrtek v nočním obchodování se největší kryptoměna světa vyšplhala na rekordních 111 000 dolarů, čímž od začátku roku posílila už o více než 18 %. A přestože jeho letošní růst zatím nedosahuje výkonu zlata (to je letos zatím +26 %), bitcoin hravě poráží akcie i tradiční indexy, včetně S&P 500.
S tržní kapitalizací nad 2 biliony dolarů se bitcoin nyní řadí po bok největších gigantů Wall Street. Větší než on jsou už jen čtyři americké akcie: Microsoft, Alphabet, Apple a Nvidia.
Růst, který pohání víra, strach i realita
Za raketovým růstem bitcoinu stojí víc než jen spekulace. Investoři hledají alternativy k oslabenému dolaru, obávají se důvěryhodnosti amerických státních dluhopisů po nedávném snížení ratingu Moody’s, a zároveň nechtějí být opět zaskočení inflací nebo znehodnocováním klasických měn. Výsledkem je příliv peněz do digitálního zlata.
Jen za květen přiteklo do bitcoinových ETF rekordních 3,6 miliardy dolarů. A ačkoliv se stále mluví o institucionálním zájmu, realita je taková, že většinu obchodů ovládají drobní investoři, kteří naskakují na vlnu růstu. A jak cena roste, přitahuje další.
Bitcoin od svého letošního minima 76 000 dolarů (8. dubna) vystřelil o 44 %. To není jen o náladě, ale i o konkrétních impulzech: uvolnění měnové politiky, obavy z dolaru, posilující pozice krypta v regulačním prostoru a také legislativní pokrok. Tento týden totiž pokročil v Senátu Genius Act, návrh zákona zaměřený na stabilní coiny. I když se bitcoin přímo netýká, trh to vnímá jako signál přijetí kryptoměn do mainstreamu.
Když mluví skeptici, něco se mění
Možná nejvýmluvnější moment přišel od jednoho z nejhlasitějších kritiků kryptoměn. Jamie Dimon, šéf JPMorgan, dlouhá léta bitcoin odmítal. Tento týden ale řekl:
„Obhajuji vaše právo bitcoin nakupovat.“ A banka už umožňuje klientům do krypta investovat. Tím se otevírají dveře miliardovým účtům, které dříve měly kryptoměny zakázané.
Michael Saylor, zakladatel MicroStrategy a jeden z největších držitelů bitcoinu na světě, mezitím přitvrdil:
„Pokud nekupujete bitcoin na all-time high, necháváte peníze na stole.“
Jeho firma drží bitcoiny v hodnotě miliard dolarů a působí na trhu jako proxy pro ty, kteří do krypta nechtějí jít napřímo. Cena akcií MicroStrategy ovšem ve čtvrtek klesla, částečně kvůli vybírání zisků a částečně kvůli korekcím na trhu.
Co bude dál?
Po překonání hranice 110 000 dolarů se pozornost přesouvá k další metě. Trh spekuluje o 120 000 a 135 000 USD, což by mohlo odpovídat klasickému „post-halving“ cyklu, který už bitcoin v minulosti několikrát prožil.
Klíčovým faktorem zůstane příliv nového kapitálu do ETF, vývoj dolaru, a reakce centrálních bank na zpomalující růst a měnové nejistoty.
Bitcoin překonal hranici 111 000 dolarů a jeho růst pohání kombinace technologického optimismu, obav o fiat měny a institucionálního zájmu. Navzdory rizikům se bitcoin čím dál víc profiluje jako moderní alternativa k tradičním aktivům a investoři sledují, kam až může vystoupat.