Článek
Očekává se, že firma zahájí tento proces v polovině tohoto týdne a celkový počet lidí, kterých se to bude týkat, nepřesáhne 3 200. Více než třetina z nich bude pravděpodobně z hlavních obchodních a bankovních jednotek, což naznačuje široký charakter škrtů. Firma se také chystá zveřejnit finanční výsledky spojené s novou jednotkou, která zastřešuje její podnikání v oblasti kreditních karet a splátkových úvěrů a která zaznamená ztráty před zdaněním ve výši více než 2 miliardy USD, uvedli lidé, kteří si nepřáli být jmenováni a hovořili o soukromých informacích.
Mluvčí společnosti se sídlem v New Yorku se k tomu odmítl vyjádřit. Škrty v její investiční bance jsou navýšeny o pozice, které nespadají do front-office a které byly v posledních letech přidány do počtu zaměstnanců divize. Banka má stále v plánu pokračovat v náboru zaměstnanců, včetně uvedení řádného ročníku analytiků koncem tohoto roku.
Pod vedením generálního ředitele Davida Salomona vzrostl počet zaměstnanců od konce roku 2018 o 34 % a k 30. září se vyšplhal na více než 49 000, jak ukazují údaje. Rozsah propouštění v letošním roce je také ovlivněn rozhodnutím firmy většinou odložit každoroční snižování počtu zaměstnanců s horšími výsledky během pandemie.
Zpomalení v různých oblastech podnikání, nákladný vstup do spotřebitelského bankovnictví a nejistý výhled trhů a ekonomiky nutí banku snižovat náklady. Aktivita v oblasti fúzí a poplatky za získávání peněz pro společnosti utrpěly na Wall Street újmu a pokles cen aktiv odstranil další zdroj velkých zisků Goldmanu z doby před rokem. K těmto širším trendům v odvětví se přidaly chyby banky v oblasti retailového bankovnictví, kde se ztráty v průběhu roku hromadily mnohem rychleji, než se předpokládalo.
Kvůli tomu se banka podle odhadů analytiků potýká s 46% poklesem zisku při příjmech ve výši zhruba 48 miliard dolarů. Přesto tuto hranici příjmů podpořila její obchodní divize, která letos zaznamená další skok a pomůže tak celé firmě dosáhnout druhého nejlepšího výsledku v historii.
Konečný údaj o snižování počtu pracovních míst je výrazně nižší než dřívější návrhy z řad managementu, které mohly zrušit téměř 4 000 pracovních míst.
K poslednímu velkému opatření tohoto rozsahu došlo po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008. Goldman tehdy přistoupil k plánu zrušit více než 3 000 pracovních míst, tedy téměř 10 % svých zaměstnanců, a vrcholní manažeři se rozhodli vzdát se svých prémií.
Sdílení bolesti
Nejnovější škrty představují přiznání, že i podniky, které letos dosáhly lepších výsledků, budou muset „trpět“ i za výkonnost celé firmy, která v roce krvácení z nákladů nedosáhne cílů stanovených pro akcionáře.
Toto nesplnění výkonnosti se projevilo zejména v nové jednotce s názvem Platform Solutions, jejíž čísla v rozdělení na divize vynikají. Více než dvoumiliardový zásah v této divizi je umocněn rezervami na ztráty z úvěrů, které ještě zhoršují nová účetní pravidla, jež nutí firmu odkládat více peněz s rostoucím objemem úvěrů, a také rostoucími náklady.
„Na podnikatelské prostředí má vliv celá řada faktorů, včetně zpřísňujících se měnových podmínek, které zpomalují ekonomickou aktivitu,“ řekl Solomon zaměstnancům na konci roku. „Náš vedoucí tým se soustředí na přípravu firmy na zvládnutí těchto nepříznivých faktorů.“
Škrty přicházejí také týden před tradičním jednáním banky o odměňování na konci roku. Očekává se, že i u těch, kteří ve firmě zůstanou, se výše odměn sníží, zejména v oblasti investičního bankovnictví.
Je to ostrý kontrast oproti loňskému roku, kdy se zaměstnanci dočkali velkého navýšení bonusů a několika vybraným byly dokonce přiznány mimořádné odměny. Tehdy se Solomonova odměna 35 milionů dolarů za rok 2021 zařadila po bok Jamese Gormana z Morgan Stanley jako nejlépe placený generální ředitel velké americké banky.
LinkedIn se stává platformou pro propuštěné v nejhorším období propouštění
Vzhledem k tomu, že stále více společností, zejména v technologickém sektoru, propouští v novém roce tisíce zaměstnanců, se LinkedIn, který patří Microsoftu, stal platformou pro „propuštěné“, přičemž někteří postižení uživatelé vytvářejí skupiny, aby poskytli pomoc ostatním.
Některé skupiny na síti LinkedIn poskytují pomoc při podepisování výstupních dokumentů a pomáhají s hledáním kontaktů na nová pracovní místa.
„Například jedna ze skupin na síti LinkedIn sdružující zaměstnance postižené listopadovým propouštěním ve společnosti Meta, která je součástí Facebooku, má nyní více než 200 členů,“ uvádí CNN.
Na LinkedIn se obracejí i zaměstnavatelé, kteří vysvětlují svá rozhodnutí a dokonce žádají o radu.
LinkedIn je plný lidmi, kteří momentálně hledají novou práci, nabídek podpory pro propuštěné přátele a kolegy a rad, jak se vypořádat s kariérními překážkami, protože několik společností snižuje počet svých zaměstnanců, aby se vypořádaly s nejistým makroekonomickým prostředím.
Nedávno skupina zaměstnanců Twitteru vytvořila tabulku propuštěných zaměstnanců společnosti spolu s náboráři najímajícími zaměstnance pro jiné firmy a využila tuto platformu k usnadnění přihlašování.
Podle společnosti Sensor Tower, která se zabývá průzkumem trhu, byla aplikace LinkedIn v roce 2022 celosvětově stažena odhadem ve výši 58,4 milionu v obchodech Google Play a Apple App Store, což je o 10 % více než v roce 2021.
Podle zprávy CNN se počet příspěvků na LinkedIn na téma „open to work“ v listopadu zvýšil o 22 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. To se projevilo i v ziscích společnosti LinkedIn. Platforma vlastněná společností Microsoft zaznamenala v zářijovém čtvrtletí meziroční nárůst příjmů o 17 procent.
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella v rozhovoru k výsledkům uvedl, že LinkedIn zaznamenává „rekordní zapojení“ mezi svými 875 miliony členů.
Vzhledem k tomu, že v obavách z recese stále přicházejí o práci ve velkých technologických společnostech tisíce lidí, většina z nich má potíže se získáním zaměstnání, protože téměř ve všech špičkových firmách je v důsledku globálních makroekonomických podmínek a obav z recese zastaveno přijímání nových zaměstnanců.
Společnosti Amazon, Salesforce, Meta, Twitter, Uber a další technologické firmy propouštějí zaměstnance a také zcela zastavují přijímání nových pracovníků.