Hlavní obsah
Finance

Italská nadnárodní ropná společnost Eni vydává dluhopisy v hodnotě 1 miliardy eur

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Flickr
16. 1. 18:11

Eni patří mezi největší soukromé ropné společnosti na světě. Společnost podniká v 85 státech světa. Dnes si rozebereme klady a zápory této investice a pokusíme se odpovědět na otázku, zda se vyplatí investovat.

Článek

Společnost Eni oznamuje, že v Itálii poprvé veřejně nabízí dluhopisy spojené s cíli udržitelného rozvoje. Dluhopisy budou mít dobu splatnosti pět let a celkovou hodnotu 1 miliardu EUR. Tuto částku lze v případě převisu poptávky zvýšit až na 2 miliardy EUR. Pro tuto společnost je to po více než deseti letech návrat k získávání financí touto cestou.

Minulý týden Consob (správní úřad) schválil prospekt pro veřejnou nabídku dluhopisů Eni 2023/2028 vázaných na udržitelný rozvoj k úpisu a přijetí ke kotaci na burze MOT.

Dluhopisy, které budou umístěny v systému centralizované správy u Euronext Securities Milan v dematerializované podobě, byly přijaty společností Borsa Italiana ke kotování na již výše zmíněné burze MOT. V rámci nabídky byly agentury Moody's, S&P a Fitch požádány o přidělení ratingu dluhopisů.

Claudio Descalzi, generální ředitel společnosti Eni, k tomu uvedl: "Eni je dnes z finančního a průmyslového hlediska mimořádně silnou společností, jejíž růstový model je zaměřen na maximální využití činností spojených s energetickou transformací a tradičních činností, které podporují její úspěch a které rovněž podléhají postupnému snižování emisí a nadále zajišťují bezpečnost dodávek. S ohledem na tuto skutečnost chceme italské veřejnosti nabídnout solidní nástroj úspor, díky němuž se může podílet na naší cestě k plně dekarbonizovanému, technologicky vyspělému a diverzifikovanému zásobování energií a na dalším upevňování naší rozhodující schopnosti zajistit energetickou bezpečnost země.

Dluhopisy jsou vydávány za cenu rovnající se 100 % jejich nominální hodnoty, tj. 1 000 EUR za kus. Dluhopisy budou upisovatelům vyplácet ročně a pozadu úrok s pevnou úrokovou sazbou založenou na hrubé roční nominální úrokové sazbě, která bude stanovena a sdělena do pěti pracovních dnů po skončení nabídkového období. Velmi důležitou věcí, když mluvíme o dluhopisech, je bezpochyby výnos. Tato sazba nesmí být nižší než minimální sazba, která je stanovena na 4,30 %. Minimální část, kterou lze upsat, je 2 000 EUR, tedy dva dluhopisy, s možností dalších přírůstků o dalších 1 000 EUR, tj. rovnajících se dalšímu dluhopisu.

Jak je popsáno v prospektu, poslední kupón splatný 10. února 2028 bude vázán na dosažení cílů společnosti Eni v oblasti udržitelnosti. Prvním z nich je snížení čistých emisí skleníkových plynů spojených s provozem divize Upstream. Konkrétně je cílem snížit do 31. prosince 2025 ukazatel čisté uhlíkové stopy na úrovni 5,2 MtCO2eq nebo méně. Druhým cílem je zvýšit do 31. prosince 2025 instalovanou kapacitu pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na hodnotu nejméně 5 GW.

Pokud společnost Eni dosáhne stanovených cílů, zůstane hrubá roční nominální úroková sazba až do splatnosti dluhopisů nezměněna. V případě, že nebude dosaženo ani jednoho z těchto dvou cílů, bude úroková sazba vztahující se ke kupónu splatnému ke dni splatnosti (10. února 2028) zvýšena o 0,50 %, jak je popsáno v prospektu.

Proč investovat?

Začněme klady. Jedná se o investici do dluhopisu, která by mohla být zajímavá z hlediska splatnosti, tj. pokud hledáme krátkodobou investici.

Dalším bodem, který by mohl přitáhnout pozornost investorů, je bezpochyby kupón, protože je známo, že Italové jsou kupóny často fascinováni, protože jsou jaksi předvídatelnější než výnosy na akciovém trhu, které jsou ze své podstaty proměnlivé.

Proč neinvestovat?

A nevýhody? Pokud se pozastavíme nad sazbou, která se může zdát atraktivní, musíme si uvědomit, že zdanění v Itálii bude činit 26 %, a nikoli 12,5 % jako u BTP, takže se možná nedíváme na tak atraktivní výnos.

Dále je důležité si uvědomit, že kupón nám neumožní využít 100% sílu složeného úročení, a především, že investice do podnikových dluhopisů tímto způsobem s sebou nese větší rizika než investice do státních dluhopisů. Vždy je totiž třeba zvážit všechna rizika investice.

Kromě toho kupón, jakkoli atraktivní, nemusí být tím nejlepším, co nám trh může v nadcházejících měsících nabídnout, protože růst sazeb centrální banky se zdá být problémem, který bude pokračovat i v roce 2023.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz