Hlavní obsah

Máte obavy z výrazných fluktuací cen elektřiny v Evropě? Jděte na to jinak

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: neznámý, Zdroj: Wikimedia Commons
19. 4. 8:46

Kolem oblasti Reeperbahn v Hamburku je známý bouřlivý noční život, ale zároveň zde sídlí start-up, který se vypořádal s nejhorší energetickou krizí za posledních deset let a představil novou nabídku.

Článek

V kancelářích společnosti CF Flex Power GmbH, která se nachází jen pár minut chůze od jedné z nejznámějších německých ulic, se vytvořil inovativní koncept „Rent a Trader“. Tento koncept nabízí obchodníky, kteří vstupují na trh jménem klientů, jako jsou správci hedgeových fondů, obce a softwarové společnosti specializující se na výrobu baterií.

Evropská unie si stanovila cíl získat více než 40 % energie z obnovitelných zdrojů do konce desetiletí. Závislost na nestabilním větrném a solárním zdroji způsobuje velké cenové fluktuace v době, kdy je těchto zdrojů dostatek nebo když jejich množství klesá. Průmyslové závody a společnosti se snaží najít stálé a cenově dostupné dodavatele elektřiny, protože mnoho z nich utrpělo značné ztráty v důsledku cenových výkyvů, které byly ještě zhoršeny ruskou válkou na Ukrajině.

Spoluzakladatel společnosti Flex, Amani Joas, řekl, že obchodníci, kteří se snaží uzavírat pozice a minimalizovat rizika, se v době cenových výkyvů často potýkají s nespavostí, protože na volatilitu trhu nejsou zvyklí. Na druhé straně, zkušenější obchodníci si tyto situace více váží.

„Rent a Trader“ je jednou z mnoha služeb, které společnost Flex nabízí. Firma byla založena loni a zaměřuje se na rozvíjející se trh s elektřinou, kde se elektřina nakupuje a prodává v průběhu několika následujících hodin. V březnu se objemy na největším tržišti, burze Epex Spot SE, oproti předchozímu roku zvýšily o 55 %.

V hamburské kanceláři společnosti Flex působí několik obchodníků specializujících se na obchodování s elektřinou. Většina z nich jsou zkušení profesionálové, kteří získali své zkušenosti ve společnosti Next Kraftwerke GmbH, která nyní patří pod Shell Plc. Flex se srovnává s horolezci, kteří jsou zvyklí na rizikové situace.

Obchodování s elektřinou je velmi odlišné od obchodování s ropou, kovy nebo zemědělskými komoditami. Obchodníci musí sledovat obrovské množství dat, jako jsou informace o provozovaných fosilních elektrárnách, poptávka elektřiny, zprávy o počasí a celkovém energetickém mixu. Někteří obchodují na několika trzích současně.

Před několika lety byla cena elektřiny v průběhu dne stabilnější, avšak s omezením dodávek plynu z Ruska a nespolehlivostí francouzských jaderných reaktorů se rozpětí cen zvýšilo několikanásobně.

V nedávné době uzavření posledních tří německých jaderných elektráren zdůraznilo význam obnovitelných zdrojů energie v evropském trhu a poskytlo nové příležitosti pro obchodníky, kteří dokážou úspěšně zvládat kolísání cen.

Mezi klienty společnosti Flex patří také izraelská firma Meteologic, specializující se na trhy s elektřinou a využívající data o počasí ke stanovení své strategie. Společnost Flex provádí obchody na jejich jméno.

Společnost Flex, která je součástí londýnské obchodní a poradenské firmy CF Partners, má několik způsobů, jak vydělat peníze. Může získávat poplatky nebo podíly na zisku z obchodování a také poskytovat pokrytí obchodů, pokud je nedostatek zaměstnanců na přepážce nebo jsou zaměstnanci na dovolené.

Flex také nabízí obchodování jménem výrobců energie z obnovitelných zdrojů, kteří často uzavírají dlouhodobé smlouvy na prodej svých produktů průmyslovým uživatelům nebo veřejným službám. Flex, spolu s dalšími společnostmi, jako jsou Danske Commodities A/S a Axpo Holding AG, pomáhá těmto výrobcům najít nejkonkurenceschopnější ceny na trhu. Společnost Flex je otevřená nepřetržitě, a proto právě najala dalšího zaměstnance na Novém Zélandu, aby pokryla evropské noční hodiny.

Baterie také budou v budoucnu velmi užitečné pro vyrovnání nabídky a poptávky. Vývojář softwaru, který se specializuje na tuto technologii, se nachází pouhé tři kilometry od kanceláří společnosti Flex.

„Nejsme tradiční obchodníci s elektřinou, ale spíše softwaroví inženýři,“ říká Lennard Wilkening, výkonný ředitel společnosti Suena Energy GmbH. Vyčlenění nákupu a prodeje je podle něj „optimální“, protože se firma chce plně soustředit na svůj optimalizační software a společnost Flex se ujímá aspektů trhu s elektřinou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz