Hlavní obsah

Mohly by vám akcie Palantir pomoci stát se milionářem?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Wikimedia Commons
24. 10. 8:18

Místo toho, aby investoři považovali společnost Palantir za hyperrůstovou akcii, měli by zvážit její potenciální vývoj ve stabilní a ziskový podnik v delším časovém horizontu.

Článek

Palantir Technologies (PLTR), významná společnost zabývající se těžbou a analýzou dat, zaznamenala od svého veřejného debutu před třemi lety, kdy vstoupila na burzu, výrazný pokrok. Základní platforma společnosti, Gotham, která byla původně financována investiční složkou CIA, byla široce implementována v americké armádě a většině vládních agentur. Podle svého podání S-1 během vstupu na burzu si Palantir představuje, že se stane „výchozím operačním systémem pro data v celé americké vládě“, a zároveň usiluje o rozšíření dosahu své komerční platformy Foundry.

Při svém debutu se společnost Palantir začala obchodovat na burze s cenou 10 USD za akcii. Dne 27. ledna 2021 se vyšplhala na své historické maximum 39 dolarů, což je téměř čtyřnásobek počáteční ceny. Zpomalující se růst a rostoucí sazby však způsobily ústup býčích trendů, což vedlo k současné obchodní hodnotě přibližně 16 USD. Akcie oceněná na 61násobek budoucích zisků a 16násobek letošních tržeb je zdánlivě drahá navzdory důkazům o zlepšujících se tržbách a ziskovosti.

V tomto světle se investoři mohou ptát, zda by investice 10 000 USD do této diverzní technologické akcie mohla být potenciálně zhodnocena na 1 milion USD v delším časovém období. Aby cena akcií společnosti Palantir dokázala během 20 let přeměnit investici 10 000 USD na 1 milion USD, musela by složená roční míra růstu (CAGR) činit 26 %. V průběhu 30 let by byl tento požadavek splnitelnější, a to 17% CAGR. Tyto předpovědi však vycházejí z předpokladu, že si společnost Palantir zachová své současné ocenění.

Po vstupu na burzu společnost Palantir předpokládala, že v letech 2021 až 2025 její roční příjmy porostou nejméně o 30 %. Avšak zatímco v roce 2020 vykázala 47% nárůst příjmů a v roce 2021 41% nárůst, v roce 2022 se tempo růstu zpomalilo na pouhých 24 %. Společnost očekává, že tento klesající trend bude pokračovat, přičemž v roce 2023 předpokládá pouze 16% růst. Slábnoucí tempo je přičítáno nepravidelnému plánování vládních zakázek společnosti Gotham a makroekonomickým protivětrům, které ovlivňují komerční klienty společnosti Foundry.

Navzdory těmto problémům blízké budoucnosti zůstává společnost Palantir pozitivní a věří, že se jí bude dařit díky rozšiřování její platformy AI, což je nástroj, který jejím klientům umožňuje vyvíjet nové aplikace AI a zkoumat větší soubory dat pomocí komplexních jazykových modelů.

Vzhledem k těmto prognózám analytici z oboru předpovídají, že tržby společnosti Palantir porostou 18% tempem a do roku 2025 dosáhnou 3,2 miliardy dolarů, přičemž se nepodaří dosáhnout původního cíle ve výši alespoň 4 miliard dolarů. Toto očekávané tempo růstu zaostává za předpokládaným růstem mnoha dalších velkých softwarových společností založených na cloudu, jako jsou ServiceNow a Snowflake, u nichž se ve stejném období předpokládá růst tržeb o 22 %, resp. 31 %. V porovnání s těmito konkurenty lze proto považovat budoucí poměr ceny a tržeb společnosti Palantir ve výši 16 za mírně vysoký vzhledem k jejímu růstovému potenciálu.

Existují však náznaky, že podnikání společnosti Palantir dozrává. Společnost Palantir působí na trhu již 20 let, ačkoli je veřejně dostupná pouze tři roky, a proto by bylo pochopitelné, kdyby se její růst v příštích desetiletích zpomalil. Evidentními známkami tohoto zrání jsou rostoucí zisky společnosti a nové zpětné odkupy.

Obecně mají rychle rostoucí technologické společnosti tendenci investovat hotovost zpět do svého podnikání a zaměřují se spíše na růst tržeb než na zisky a zpětné odkupy akcií. Společnost Palantir však v uplynulém roce změnila svůj přístup tím, že omezila své výdaje a odměny za akcie, což jí umožnilo v posledních třech čtvrtletích dosáhnout ziskovosti na základě obecně uznávaných účetních zásad (GAAP).

Společnost Palantir navíc v srpnu schválila zpětný odkup akcií v hodnotě 1 miliardy USD, což signalizuje, že společnost dozrává a může mít omezené možnosti růstu prostřednictvím investic a akvizic.

Za předpokladu slušného 10% CAGR a růstu ročních tržeb společnosti Palantir z 1,9 miliardy USD v roce 2022 na 28 miliard USD v roce 2050 by investice do společnosti ve výši 10 000 USD mohla potenciálně dozrát na téměř 150 000 USD. To by však nestačilo k tomu, aby se z někoho investice stala milionářem. Místo toho, aby investoři považovali společnost Palantir za hyperrůstovou akcii, měli by zvážit její potenciální vývoj ve stabilní a ziskový podnik v delším časovém horizontu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz