Hlavní obsah

Palantir v problémech. Investoři ztrácejí důvěru a akcie se řítí dolů

Foto: Burzovnisvet.cz

Palantir čelí hrozbě cel, škrtům ve státních zakázkách a neudržitelně vysoké valuaci.

Článek

Akcie společnosti Palantir Technologies zažily v pondělí další tvrdý zásah. Zatímco celé technologické odvětví se potýká s tlakem kvůli obavám z cel a obchodní války, právě Palantir se ocitl ve středu bouře. Cena akcie klesla o téměř 6 % na 80,79 dolaru a tím prodloužila svou pětidenní sérii ztrát. Výkon společnosti tak výrazně zaostal nejen za indexem S&P 500, který oslabil o 1,3 %, ale i za technologickým Nasdaqem, jenž odepsal 2,3 %.

Za poklesem ale nestojí pouze globální nejistota. V případě Palantiru se k obecnému trendu přidaly i specifické problémy, které analytici vnímají jako rizikové. Analytici z Morgan Stanley v pátek upozornili, že kromě geopolitického napětí hrozí i oslabení poptávky po IT službách kvůli očekávaným škrtům ve státním rozpočtu. A právě v této oblasti je Palantir obzvláště zranitelný. Společnost totiž patří mezi největší dodavatele softwarových řešení pro americkou vládu.

Podle údajů za fiskální rok 2024 tvořily státní zakázky 1,2 miliardy dolarů z celkových 1,9 miliardy dolarů příjmů v USA. Pokud dojde ke škrtům v rozpočtu, Palantir bude jedním z prvních, kdo to pocítí na výsledcích. Již v únoru se objevily zprávy, že americké ministerstvo obrany bylo instruováno, aby navrhlo škrt až 50 miliard dolarů v rozpočtových programech pro příští rok. Od té chvíle se cena akcií začala zvolna propadat, ačkoli za celý letošní rok stále vykazuje růst o více než 13 %.

Další ranou pro důvěru investorů je extrémně vysoká valuace. V pátek se akcie obchodovaly na 149násobku očekávaného zisku za následujících 12 měsíců. Pro srovnání – průměrná valuace indexu S&P 500 činí zhruba 20násobek. Taková nadhodnocenost vyvolává otázky, zda Palantir skutečně dokáže svými výnosy ospravedlnit tak optimistická očekávání.

Nesmíme zapomenout ani na volatilitu, která je pro Palantir typická. Beta společnosti, což je ukazatel výkyvů ceny vůči trhu, dosahuje hodnoty 1,8. To znamená, že je téměř dvakrát citlivější na pohyby trhu než průměrná akcie. V kontextu nervózního makroekonomického prostředí, kde investoři hledají bezpečnější přístavy, je tak vysoká beta nevýhodou. V žebříčku nejvíce volatilních akcií Palantir figuruje po boku jmen jako Tesla či Lam Research.

Morgan Stanley rovněž upozornila na změnu tónu ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím. Zatímco dříve analytici věřili v obnovu poptávky, nyní varují před zvýšenou nejistotou. Nejvíce ohrožené jsou podle nich společnosti s velkou expozicí vůči zakázkám a modely založené na spotřebě služeb. Naopak preferují firmy s potenciálem růstu ziskových marží, jako jsou Intuit, Workday či Autodesk. Za relativně odolné vůči aktuální slabosti považují společnosti z oblasti kyberbezpečnosti – například Fortinet nebo Palo Alto Networks.

Všechny tyto faktory vytvářejí pro Palantir složitou situaci. Společnost, která dlouhodobě těží ze spolupráce s americkým státem, je nyní vystavena přesně té straně rizika, která jí dosud hrála do karet. Obchodní války, možné rozpočtové škrty a nerealistická očekávání ze strany trhu z ní dělají neklidný titul. I když akcie stále zůstávají výše než na začátku roku, investoři nyní pečlivě zvažují, zda není čas vystoupit.

Palantir se zkrátka dostal do středu prodejních tlaků, a pokud se makroekonomická situace nezlepší, bude muset nabídnout více než jen vládní zakázky a příběh o růstu. Trh bude chtít vidět konkrétní výsledky – a to co nejdříve.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Palantir

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz