Článek
Když americký akciový trh v první polovině roku předvedl pozoruhodné zisky, velkou měrou za tím stáli drobní investoři. Podle nové zprávy analytiků z JPMorgan ale tohle rally zdaleka nekončí. Právě retailová vlna podle nich od července znovu nabere na síle a přivede na trh dalších až 500 miliard dolarů, což by mohlo americké indexy posunout o dalších 5 až 10 % výš ještě do konce letošního roku.
Tým vedený stratégem Nikolaosem Panigirtzoglouem odhaduje, že z očekávaných 630 miliard dolarů celkových investic retailových investorů letos zbývá ještě 360 miliard teprve dorazit. Zatímco v květnu a červnu někteří z nich vybírali zisky po předchozích nákupech v březnu a dubnu, analytici tvrdí, že se nejednalo o změnu sentimentu, ale pouze o běžné „profit-taking“.
„Myslíme si, že retailoví investoři znovu nastoupí a budou od července akciový trh pohánět dál,“ píše se ve zprávě. Jinými slovy: pauza v nákupech není známkou obav, ale jen krátkou přestávkou ve větší nákupní vlně.
Vedle retailu ale JPMorgan sleduje i další skupiny investorů, které mohou trh ovlivnit. Hedgeové fondy si už dříve navýšily býčí expozici a pravděpodobně už toho moc nepřidají. Kvantitativní fondy, které využívají algoritmy a modely, v květnu a červnu mírně snižovaly expozici, ale ve druhé polovině roku by mohly opět zvyšovat nákupy.
Naprostým opakem jsou penzijní fondy a pojišťovny, které letos systematicky přesouvají prostředky z akcií do dluhopisů. JPMorgan očekává, že tento odliv dosáhne až 360 miliard dolarů a bude pokračovat i v roce 2025. I přes tento tlak by ale zbytek trhu měl přílivem nové likvidity převážit.
Zásadní roli by totiž mohli sehrát zahraniční investoři, kteří se zatím americkým akciím vyhýbali. Data z platební bilance ukazují, že od února se dá mluvit o jistém „bojkotování“ amerických akcií. To je ale podle JPMorgan dlouhodobě neudržitelné. Důvod je jednoduchý – investoři si podle banky nemohou dovolit ignorovat nejvýznamnější růstový segment světových akciových trhů, kterým je S&P 500 a především skupina tzv. Magnificent 7.
Podle JPMorgan se však zahraniční kapitál vrátí, jakmile se stabilizuje americký dolar. Ten je nyní vnímán jako klíčový faktor, který investory odrazuje. Obavy z dalšího oslabování dolaru způsobují nejistotu ohledně výnosů z amerických aktiv. Pokud se ale kurz ustálí – a podle JPMorgan se to už může dít, protože index ICE Dollar (DXY) se drží v blízkosti dubnových minim kolem hodnoty 98 – otevře se prostor pro dalších 50 až 100 miliard dolarů v podobě zahraničních nákupů.
Celkově by tedy druhá polovina roku mohla podle banky přinést až půl bilionu dolarů nového kapitálu, který by do amerického akciového trhu natlačili retailoví, institucionální a zahraniční investoři. Taková vlna by podle JPMorgan mohla stačit k dalšímu růstu amerických indexů až o 10 %.
Zpráva tak naznačuje, že ani po silné první polovině roku není důvod předpokládat ochlazení růstového trendu. Naopak – pokud se predikce JPMorgan naplní, může být druhá polovina roku ještě dynamická, zejména díky retailovým investorům, kteří se po krátké pauze znovu vrátí na trh.