Hlavní obsah
Finance

Společnost Anthropic představila čtyřletý plán v hodnotě 5 miliard dolarů na sesazení OpenAI z trůnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Wikimedia Commons
12. 4. 11:38

Podle dokumentů společnosti Anthropic, které získal TechCrunch, chce výzkumný startup Anthropic během příštích dvou let získat až 5 miliard dolarů, aby se mohl utkat s konkurenční OpenAI a vstoupit do více než tuctu hlavních průmyslových odvětví.

Článek

Tyto a další dlouhodobé cíle společnosti Anthropic, kterou v roce 2020 založili bývalí výzkumní pracovníci OpenAI, jsou uvedeny ve zprávě o získávání finančních prostředků v rámci kola C.

Společnost Anthropic v něm uvádí, že plánuje vytvořit „hraniční model“ – pracovně nazvaný „Claude-Next“ – desetkrát výkonnější než současná nejvýkonnější umělá inteligence, což si však v příštích 18 měsících vyžádá výdaje ve výši jedné miliardy dolarů.

Mluvčí společnosti Anthropic k tomu uvedl: „Plánujeme další oznámení produktů a brzy o nich budeme hovořit.“

Začátkem března informoval server The Information o tom, že společnost Anthropic usiluje o získání 300 milionů dolarů při ocenění 4,1 miliardy dolarů, čímž by se její celkové získané prostředky vyšplhaly na 1,3 miliardy dolarů. Palubní deska toto cílové číslo potvrzuje, i když v době vzniku dokumentu byla získána pouze polovina od „důvěrného investora“.

Společnost Anthropic popisuje model frontier jako „algoritmus nové generace pro samoučení umělé inteligence“ a odkazuje na techniku tréninku umělé inteligence, kterou vyvinula pod názvem „konstituční umělá inteligence“. Na vysoké úrovni se konstituční umělá inteligence snaží poskytnout způsob, jak sladit umělou inteligenci s lidskými záměry – umožnit systémům odpovídat na otázky a provádět úkoly pomocí jednoduchého souboru řídících zásad.

Anthropic odhaduje, že jeho hraniční model bude vyžadovat řádově 10^25 FLOP, tedy operací s plovoucí desetinnou čárkou, což je o několik řádů více než u největších současných modelů. Samozřejmě, jak se to promítne do výpočetního času, závisí na rychlosti a rozsahu systému, který výpočet provádí; Anthropic naznačuje , že spoléhá na clustery s „desítkami tisíc GPU“.

Tento hraniční model by mohl být použit k vytvoření virtuálních asistentů, kteří by dokázali odpovídat na e-maily, provádět výzkum a vytvářet umělecká díla, knihy a další činnosti, z nichž některé jsme již okusili díky GPT-4 a dalším velkým jazykovým modelům.

„Tyto modely by mohly začít automatizovat velkou část ekonomiky,“ píše se ve zprávě. „Jsme přesvědčeni, že společnosti, které vycvičí nejlepší modely 2025/26, budou mít příliš velký náskok na to, aby je v následujících cyklech mohl kdokoli dohnat.“

Model Frontier je nástupcem Clauda, chatbota společnosti Anthropic, kterému lze zadat řadu úkolů, včetně vyhledávání v dokumentech, shrnování, psaní a kódování a odpovídání na otázky týkající se konkrétních témat. V těchto ohledech se podobá ChatGPT společnosti OpenAI. Anthropic však tvrdí, že Claude je – díky ústavní AI – „mnohem méně náchylný k produkci škodlivých výstupů“, „snadněji se s ním konverzuje“ a je „lépe ovladatelný“.

Anthropic uvolnil Claude komerčně v březnu po uzavřené beta verzi koncem loňského roku, která umožnila první přístup přibližně 15 partnerům. Mezi uživatele beta verze a potenciální zákazníky patří následující odvětví (hvězdička označuje, že na model dohlíží člověk):

 • Shrnutí a analýza právních dokumentů*
 • Lékařské záznamy a analýza pacientů*
 • E-maily a chat zákaznického servisu
 • Modely kódování pro spotřebitele a B2B
 • Vyhledávání, úpravy dokumentů a generování obsahu v souvislosti s produktivitou*
 • Chatbot pro veřejné otázky a odpovědi a poradenství
 • Vyhledávání s využitím odpovědí v přirozeném jazyce
 • Úkoly v oblasti lidských zdrojů, jako jsou popisy pracovních míst a analýza pohovorů*.
 • Terapie a koučování
 • Virtuální asistenti*
 • Vzdělávání na všech úrovních*

Dario Amodei, bývalý viceprezident pro výzkum v OpenAI, založil v roce 2021 Anthropic jako obecně prospěšnou společnost a vzal s sebou řadu zaměstnanců OpenAI, včetně bývalého vedoucího politiky OpenAI Jacka Clarka. Amodei se s OpenAI rozešel po neshodách ohledně směřování společnosti, konkrétně stále většího komerčního zaměření startupu.

Anthropic nyní soupeří s OpenAI a startupy jako Cohere a AI21 Labs, které vyvíjejí a vyrábějí vlastní systémy umělé inteligence pro generování textů a v některých případech i obrázků. OpenAI získala zdaleka nejvíce kapitálu, když nedávno získala údajně 10 miliard dolarů od společnosti Microsoft v hodnotě 29 miliard dolarů.

„První rok a půl své existence se Anthropic intenzivně věnoval výzkumu, ale byli jsme přesvědčeni o nutnosti komercializace, ke které jsme se plně zavázali v září [2022],“ píše se ve zprávě. „Vypracovali jsme strategii pro uvedení na trh a počáteční specializaci produktu, která odpovídá našim základním odborným znalostem, značce a tomu, kde vidíme, že dojde k přijetí v příštích 12 měsících.“

Z prezentace vyplývá, že Alameda Research Ventures, sesterská firma zkrachovalého kryptoměnového startupu FTX Sama Bankmana-Frieda, byla „tichým investorem“ ve společnosti Anthropic s akciemi bez hlasovacího práva – a byla zodpovědná za vedení kola B společnosti Anthropic v hodnotě 580 milionů dolarů. Anthropic očekává, že akcie společnosti Alameda budou v příštích několika letech zlikvidovány v rámci konkurzního řízení.

Mezi investory Anthropicu je také společnost Google, která přislíbila 300 milionů dolarů za 10% podíl ve startupu Anthropic. Podle podmínek dohody, o níž jako první informoval deník Financial Times, Anthropic souhlasil s tím, že se Google Cloud stane jeho „preferovaným poskytovatelem cloudu“ a společnosti budou „společně vyvíjet výpočetní systémy s umělou inteligencí“.

Mezi další podporovatele Anthropicu patří James McClave, spoluzakladatel Facebooku a Asany Dustin Moskovitz, bývalý generální ředitel Googlu Eric Schmidt a zakladatel Skypu Jaan Tallinn.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz