Hlavní obsah
Aktuální dění

Svět zná novou Miss Universe – Američanku R’Bonney Gabriel. Co všechno se s titulem pojí?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Canva
15. 1. 19:29

R’Bonney Gabriel, módní návrhářka, modelka a instruktorka krejčovství z Texasu, která se podle představitelů soutěže stala první filipínskou Američankou, jež vyhrála Miss USA, byla v sobotu večer korunována Miss Universe.

Článek

Gabrielová v okamžiku dramatického odhalení vítězky zavřela oči a stiskla ruce vicemiss Venezuela Amandě Dudamelové, která se po vyhlášení jejího jména doslova celá rozzářila.

Zazněla dunivá hudba a rázem na pódiu 71. ročníku soutěže Miss Universe, který se konal v New Orleans, byla vítězce předána slavnostní kytice, vítězná šerpa a korunovační diadém.

Druhou vicemiss se stala Andreina Martinezová původem z Dominikánské republiky.

V otázkách a odpovědích v poslední fázi soutěže pro tři finalistky byla Gabriel dotázána, jak by v případě vítězství pracovala na tom, aby dokázala, že Miss Universe je opravdu pokrokovou a posilující organizací – a nejen pouhou soutěží ženské krásy.

Odpověděla, že by ráda poukázala na společenskou zodpovědnost, progresivitu a zmínila také svou práci, při níž právě ráda využívá recyklované materiály v módním návrhářství a učí profesionálnímu šití osoby, které se staly oběťmi obchodování s lidmi a domácího násilí…

Doplnila ještě, jak je podle ní důležité investovat do druhých, společenské komunity a využít jedinečný talent každého z nás k tomu, abychom něco změnili. Zastává názor, že skutečně úplně každý z nás má v sobě něco výjimečného, a když tato semínka zaséváme i do ostatních lidí v našem životě, proměňujeme je a urychlujeme celospolečenskou změnu…

Podle organizace, která stojí za soutěžním kláním Miss Universe je Gabriel bývalá středoškolská volejbalistka a absolventka Severotexaské univerzity. V krátkém životopisu zveřejněném na webových stránkách organizace se rovněž uvádí, že je také generální ředitelkou vlastní řady udržitelného oblečení.

Organizátoři uvedli, že soutěže se zúčastnilo téměř 90 soutěžících z celého světa. Součástí soutěže byla už tradiční promenáda v plavkách a další aktivity – stále větší důraz se ale opravdu klade na osobní rozhovory, otázky a odpovědi a především pak názory.

Zatím není jasné, kolik vítězka soutěže Miss Universe dostane, ale údajně se jedná o šestimístnou sumu v amerických dolarech, byt a volné letenky po celých a řada dalších výhod.

Stomilionová koruna

Pro období svého kralování dostane Miss Universe korunku v hodnotě 5 milionů dolarů (110 milionů korun) s více než 1,7 tisíce diamantů. Přestože ji vítězka může nosit na vybraných akcích, superdrahá korunka je pochopitelně i nadále majetkem organizace Miss Universe. Korunku navrhla a spolufinancovala švýcarská značka luxusních šperků Mouawad. Samotný středový kámen váží 62,83 karátu. Symbolizuje vnitřní sílu ženy a vyjadřuje zlatý věk něžného pohlaví. Tato korunka s názvem „Power of Unity“ byla navržena v roce 2019.

Korunka, která byla v minulém století použita pro první ročník Miss Universe, byla ve skutečnosti svatební tiára ruské královské rodiny. Za posledních 70 let bylo pro soutěž Miss Universe použito už 9 různých typů luxusních korun.

Hlavní cena

Kromě prestižní korunky získala loňská vítězka titulu Miss Universe finanční odměnu ve výši 1,8 milionu rupií (250 000 dolarů – 5,5 milionu korun). Získala také měsíční plat (rentu) a další příspěvky po dobu jednoho roku. Vítězka mohla po dobu jednoho roku bydlet v bytě Miss Universe v New Yorku. Tento honosný apartmán se nachází přímo v srdci newyorského Manhattanu, a je právem označován za jeden z nejluxusnějších obytných prostor v celém městě. Mimo jiné tady nechybí třeba ani police s bohatou sbírkou knih, které si povinně musí přečíst každá vítězka soutěže krásy, anebo na míru vyrobený konferenční stolek z mosazi. To jsou jen některé z posledních přírůstků v bytě. Kromě toho má výherkyně k dispozici tým asistentek, profesionálních vizážistek, kadeřnic, kostymérek, nejlepších světových fotografů, odborných lékařů, dietologů a dokonce i zubařů. Po dobu jednoho roku bude také zdarma dostávat produkty pro péči o vlasy a pleť, oblečení, obuv, šperky a další.

Trocha historie

Miss Universe je mezinárodní soutěží krásy, která byla založena v roce 1952 americkým podnikatelem Gillem de Passem. První ročník se konala v Long Beach v Kalifornii a vyhrála jej finská kráska Armi Kuusela. Soutěž se koná každoročně, a to buď v USA nebo v jiné zemi. Účastnice jsou vybírány z různých zemí po celém světě a soutěží se v několika kategoriích.. Vítězka Miss Universe je považována za jednu z nejkrásnějších žen na světě a má také charitativní a ambasadorské povinnosti po celou dobu svého ročního mandátu.

Loňskou vítězkou byla Indka Harnaaz Sandhu.

Budoucnost Miss Universe

Celá tato organizace se skutečně rychle mění. Loni v listopadu celou platformu koupila transgenderová aktivistka thajského původu, Jakkaphong Jakrajutatip, za 20 milionů dolarů.

Zatím není jasné, kolik vítězka soutěže Miss Universe dostane, ale údajně se jedná o šestimístnou sumu v amerických dolarech, byt, volné letenky a řada dalších výhod.

Předtím ji spoluvlastnil Donald Trump, který ji v roce 2015 prodal společnosti IMG Worldwide, která se zabývá marketingem akcí.

Jakrajutatip je transgenderová aktivistka, televizní osobnost a generální ředitelka společnosti JKN Global Group Public Co. Ltd., nadnárodního konglomerátu se sídlem v Thajsku, který podniká v oblasti zdraví a krásy, zábavy, reklamy a dalších odvětvích, podle NPR.

Jakrajutatip uvedla, že tato akvizice je silným, strategickým přírůstkem do našeho portfolia“, který JKN využije k propagaci mnoha svých spotřebitelských produktů.

Ačkoli sledovanost v USA klesá, Miss Universe podle agentury Reuters stále ročně sleduje ~500 milionů diváků ve více než 190 zemích.

Organizace Miss Universe, která se prezentuje jako firma globálního formátu, jejíž účastníci mohou ovlivnit pozitivní změny ve světě, může dobře podpořit také podnikatelské cíle samotné Jakrajutatip.

V roce 2018 se jí zúčastnila první transgenderová soutěžící, Angela Ponceová ze Španělska.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz