Hlavní obsah
Finance

Wall Street je nakloněna společnosti GE HealthCare, která ve velkém investuje do umělé inteligence

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: neznámý, Zdroj: Wikimedia Commons
23. 3. 10:55

Společnost GE HealthCare Technologies (GEHC), nová odnož společnosti General Electric zaměřená na zdravotnické přístroje, se zdá být miláčkem trhu před i po vykázání tržeb.

Článek

Společnost vykázala tržby ve výši 18,3 miliardy USD v roce 2022, což je meziroční nárůst o 4 %, a 4,9 miliardy USD ve čtvrtém čtvrtletí, což je 8% nárůst oproti předchozímu roku.

Investorům se možná líbí, že se GE HealthCare pouští do umělé inteligence, příkladem čehož je oznámení z 9. února, že za nezveřejněnou částku kupuje soukromou zdravotnickou společnost Caption Health, Inc., která se zabývá vývojem klinických aplikací pro včasnou detekci nemocí. Caption Health využívá umělou inteligenci k asistenci při ultrazvukových vyšetřeních. Trh s umělou inteligencí ve zdravotnictví je na vzestupu; podle společnosti Grand View Research se očekává, že vzroste z 22,4 miliardy dolarů v roce 2022 na 208,2 miliardy dolarů v roce 2030.

Nová tvář zkušené společnosti se silným vedením

Společnost GE HealthCare se 4. ledna oficiálně stala samostatnou společností, což H. Lawrence Culp Jr., předseda představenstva a generální ředitel GE, označil za „naši transformaci na tři nezávislé společnosti zaměřené na kritická a rostoucí odvětví“. GE si v rámci odštěpení ponechala podíl v celkové výši 19,9 %, „aby zajistila další flexibilitu při rozdělování kapitálu“.

Společnost GE HealthCare je však v rámci GE divizí, která vznikla před desítkami let. Na jejích webových stránkách je k dispozici archiv tiskových zpráv od počátku roku 2002. Tehdy se jmenovala GE Medical Systems a již tehdy skupovala společnosti zabývající se zdravotnickým softwarem.

Prezident a generální ředitel Peter Arduini nastoupil do společnosti teprve v lednu 2022, kdy byla ještě divizí GE. Má však rozsáhlé zkušenosti v oblasti zdravotnických prostředků, neboť přichází z dvanáctiletého působení ve společnosti Integra LifeSciences, která se zabývá regeneračními technologiemi, chirurgickými nástroji, neurochirurgickými výrobky a pokročilou péčí o rány, kde se vypracoval na pozici prezidenta a generálního ředitele. Předtím byl Arduini viceprezidentem společnosti a prezidentem divize dodávek léků v jiné společnosti vyrábějící zdravotnické prostředky, Baxter International. Je také členem představenstva farmaceutické společnosti Bristol-Myers Squibb a obchodní skupiny Advanced Medical Technology Association (AdvaMed).

Další vrcholový manažer, Jan Makela, prezident a generální ředitel GE HealthCare Imaging, má za sebou delší působení v mateřské společnosti GE, kam nastoupil v roce 2000, a od roku 2017 do začátku roku 2020 zastával funkci prezidenta a generálního ředitele GE HealthCare Global Services. Zkušenosti vedoucího týmu v oboru by měly být pro investory uklidňující.

Úžasný začátek prvního samostatného roku společnosti

Společnost GE HealthCare přičítá zvýšení zisku ve čtvrtém čtvrtletí růstu v divizích zobrazování, řešení péče o pacienty (dálkové, datové a další produkty) a ultrazvuku, což je dobrý široký základ pro budoucí růst. Čistý zisk za čtvrtletí činil 554 milionů dolarů, což je o 1,8 % méně než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021, a čistý zisk za celý rok 2022 dosáhl 1,9 miliardy dolarů, což je o 13,6 % méně než v roce 2021. Společnost pokles přičítá inflačním tlakům a nákladům na výzkum a vývoj.

Společnost je optimistická, pokud jde o rok 2023, a předpokládá organický růst tržeb v rozmezí 5 až 7 % meziročně a upravený zisk na akcii v rozmezí 3,60 až 3,75 USD ve srovnání se samostatným upraveným ziskem na akcii v roce 2022 ve výši 3,38 USD (opatření mimo GAAP). Analytici se shodují a odhadují, že zisk na akcii v roce 2023 se bude pohybovat mezi 3,67 a 3,73 USD.

Ačkoli má společnost GE Healthcare za sebou horký start, není bez rizik. Dne 18. prosince byly staženy zobrazovací systémy nukleární medicíny řady 600 a 800 společnosti poté, co byly zjištěny dva problémy, které by v kombinaci mohly vést ke katastrofálnímu pádu 1212kilogramového detektoru, „který by mohl rozdrtit nebo uvěznit pacienta, což by mohlo mít za následek vážné zranění nebo smrt“, uvedl úřad FDA v aktualizované zprávě. Společnost však na problém přišla sama a žádná zranění ani úmrtí nebyla hlášena. Společnost také ve své zprávě za čtvrté čtvrtletí neuvedla žádné odpisy související s tímto stažením, ale u korporace této velikosti pravděpodobně nebudou významné.

Od začátku roku 2023 vzrostla cena akcií GEHC o více než 30 % na více než 75 USD. Vyhlídky společnosti se zdají být dobré, protože se nyní osvobodila od své ctihodné mateřské korporace a zavádí nejžhavější technologie, umělou inteligenci, přičemž se nadále zaměřuje na zobrazovací, ultrazvukové, dálkové a datové řešení, kterými je známá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz